Pagyrimai ir kritika
5 (100%) 1 vote

Pagyrimai ir kritika

PAGYRIMAI IR KRITIKA MOKYKLOS VADYBOJEVienas valdymo teorijos pradininkų H.Emersonas rašo: “Kuo skiriasi gyva nuo negyvo? Visa, kas reaguoja į skatinimą, yra gyva. Visa kas gyva, nori būti skatinama”.

Vertinimas gali būti pozityvus ir negatyvus. Vertinimas laikomas pozityviu, jeigu daugiausia dėmesio skiriama pagyrimui už iniciatyvą, gerus darbo rezultatus. Negatyvus vertinimas – tai, kai pagrindinis akcentas yra nuobauda už blogą darbą, aplaidumą.

Daugelis specialistų pažymi, kad negatyvus vertinimas įgalina pasiekti tik trumpalaikių rezultatų. “Bausmėmis galima šiaip taip palaikyti nustatytą tvarką, bet jokiu būdu neįmanoma jos tobulinti”.

Negatyvus vertinimas daro teigiamą įtaką tik tuo atveju, kai tai atliekama visiškai pagrįstai, taktiškai, atsižvelgiant į situaciją ir mokytojo individualias savybes.

Taip pat vertinimas gali būti tiesioginis ir netiesioginis. Tiesioginis – tai, kai vadovas girdamas ar peikdamas pamini darbuotojo vardą, pavardę, nurodo konkrečią vietą, aplaidumo ar iniciatyvos atveju. Netiesioginis – yra beasmenis, arba skirtas keliems asmenims, praeičiai.

Pirmenybę žmonės teikia tiesioginiam vertinimui, jeigu jis yra teigiamas. Kuo didesni laimėjimai, tuo žmogui labiau reikia, kad jis būtų tiesiogiai ir viešai įvertintas. Ir atvirkščiai, padarius ką ne taip, nepasisekus, tiesioginis viešas neigiamas vertinimas nepageidaujamas. Žmogui maloniau, jeigu jo nesėkmė vertinama netiesiogiai. Tačiau, kartojant klaidą, neatsakingai žiūrint į darbą ar esant kitoms nepateisinančioms priežastims, būtina tiesiogiai, viešai ir neigiamai įvertinti.

Vertinimas turi būti adekvatus mokytojo veiklai ir elgesiui, o jei galima ir jo lūkesčiams. Pervertinimas arba nepakankamas įvertinimas visuomet neigiamai veikia žmogų.

Mokyklose susiformavo tradicija pažymėti ir pagirti darbuotoją ne už konkretų darbą ar konkrečią iniciatyvą, o apskritai už gerą darbą ketvirčio pabaigoje, švenčių išvakarėse ar išeinant į pensiją. Tai geros ir gražios tradicijos, jas reikia puoselėti ir tobulinti. Tačiau, be proginio skatinimo, skatinimo už darbą apskritai, reikėtų nepamiršti skatinti už konkretų darbą, iniciatyvą. Skatinant apskritai už darbą, neišvengiama atsitiktinumo ir neobjektyvumo, kadangi kuo ilgiau nepaskatinama, tuo sunkiau tai prisiminti, pateisinti.

Skatinimas “sulaukus progos” mažai susijęs su mokytojo kasdieniu darbu, kurį reikia labiausiai tobulinti ir skatinti.

Būtina stengtis, kad ir aplaidumas, ir nuopelnai, ir blogas, ir geras darbas būtų atitinkamai įvertinti. Jeigu mokyklos vadovas nesiims jokių priemonių, gali vienu atveju pasirodyti kaip neryžtingas, kitu – neprincipingas. Tačiau teisingai nubaudęs darbuotoją ir nepažymėjęs jo nuopelnų, jis išryškins negatyvų nusistatymą mokytojo atžvilgiu ir gali būti suprastas kaip neobjektyvus. Jeigu, nematydamas aplaidumo, vadovas pagirs mokytoją, kiti gali suprasti, jog anas globoja jį ir yra taip pat neobjektyvus. Todėl tik teisinga nuobauda ir pelnytas pagyrimas objektyviai išspręs šią situaciją.

Vien pozityvus darbuotojų vertinimas negali būti universali priemonė įvertinti pavaldinių darbui. Pernelyg dažnai giriamas darbuotojas tampa nekantrus pastaboms ir nurodymams. Formuojasi žmogus manantis, kad jis neklaidingas ir nusipelnęs tik lengvatų ir visokių teisių kolektyve. O kartais būna ir taip, kad žmogus, kartą patekęs į pirmaujančių gretas, giriamas ir garbinamas iš inercijos, iš įpročio, netgi ir tuo atveju, kai to nevertas.

Kritika – tai toks elgesys, kurio metu žmogus analizuoja kito žmogaus ar grupės veiksmą, elgesį ar mintis, vertina akcentuodamas trūkumus, negatyvius momentus ir nurodo būdus ir priemones jiems pašalinti. Šis negatyvus vertinimas gali turėti įvairią formą: viešą pasisakymą, raštišką išdėstymą ir pan. Negalima laikyti kritika grubių ir nedalykinių rietenų, ginčų, skundo kurio nors bendradarbio ar vadovo adresu, jeigu su jo turiniu ir argumentais nesusipažinęs adresatas ar nuo jo tai slepiama. Kritika – tai pirmiausia kritikuojančio ir kritikuojamojo kontaktas, jeigu ne tiesioginis, tai nors neakivaizdus.

Kritika mūsų visuomenėje atlieka šias funkcijas:

Pirmoji, ir ko gero, svarbiausia kritikos funkcija – padėti priartėti prie tiesos.

Antroji kritikos funkcija – paveikti žmogaus ar grupės mintis ir veiksmus, prieštaraujančius visuomenės interesams, netaikant ypatingų administracinių sankcijų, o sukuriant atitinkamą visuomeninę nuomonę. Šią funkciją kritika ar nuobauda atlieka tik tada, kai ji būna ryžtingai įgyvendinta.

Trečioji funkcija – auklėti ir perauklėti žmones. Auklėjamosios funkcijos tikslas paveikti žmogaus įsitikinimus. Todėl efektyvi tik tokia kritika, kuri sukelia savikritiką ir iš išorinio poveikio pereina į savianalizę ir objektyvų savo veiksmų vertinimą.

Jeigu pavaldinys nusižengė ir nusipelnė kritikos, tai jis nelaukia malonaus pokalbio su vadovu. Jis žino, kad vadovas bus griežtas, tačiau kartu tikisi, kad jis bus ir teisingas.

Mandagumas ir taktas, kantrumas ir pusiausvyra, pagarba kritikuojamojo asmenybei – tai veiksniai, formuojantys tinkamą kritikos stilių, deramą kritikuojamojo reakciją į ją ir kartu didinantys jos efektyvumą.

Šiuo metu Jūs matote 61% šio straipsnio.
Matomi 755 žodžiai iš 1232 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.