Pardavėjo profesiograma
5 (100%) 1 vote

Pardavėjo profesiograma

ĮVADAS

Pardavėjo profesija yra viena iš seniausių profesijų pasaulyje. Kiekvieną dieną pirkėjai išleidžia milijardus litų įvairiausioms prekėms: maistui drabužiams, buitiniams prietaisams, baldams ir kt. Todėl pardavėjo profesija yra gana svarbi šiandieniniame pasaulyje.

Ši pardavėjo profesijos profesiograma atspindės pardavėjo pagrindinius šios profesijos aspektus ir įvairius jos parametrus – numatydama darbo sąlygas, profesinį pasirengimą, pardavėjo charakterio savybes bei būtinus darbui įgūdžius. Analizuojant profesiogramos charakteristikas galima spręsti, koks turi būti žmogus dirbantis atitinkama darbą, jo asmenybės ypatumai, psichiniai procesai, kurie įtakoja darbo rezultatus. Profesiogramą galime apibūdinti kaip profesijos psichologinio tyrimo rezultatą.

Galime pasakyti, kad yra daug profesijų reikalaujančių labai greitos situacijos analizės, problemos sprendimo ir atitinkamų veiksmų pagal situaciją. Todėl mastymas ir intelektualinė veikla yra svarbiausias daugumos profesijų dalis. Svarbus yra ir psichologinis nusiteikimas darbui.

Be abejo, mokslinis-techninis progresas, mechanizacija ir automatizacija įvairiose darbo srityse didina reikalavimus protiniam darbui, skatina nuolat kelti savo kvalifikaciją ir profesinį pasirengimą.

1. Profesinės veiklos socialiniai ypatumai, kultūros sritis, veiklos rūšis, profesijos tipas ir specialybė.

Pardavėjo profesija priklauso prie socialinių profesijų, profesijų, kurių veiklos objektas yra žmogus. Prie jų dar galime priskirti gydytojo, pedagogo, teisininko ir pan. profesijas. Šios socialinės profesijos atstovų profesinei dorovei keliami itin dideli reikalavimai, nes jų veiklos objektas žmogus – didžiausia vertybė ir aukščiausias tikslas, o pardavėjo atveju tai – klientas. Daugelis pardavėjų dirba aptarnavimo su žmonėmis sferoje tik nedaugelis jų teikia vien tik technines paslaugas. Pardavėjai dirba mažmeninių prekių parduotuvėse – viešosiose institucijose. Profesijos kultūros sritys gali būti šios- bendroji, praktinė – pertvarkomoji, praktinė – komunikabilioji, socialinė – organizacinė. Profesinės veiklos rūšis yra bendravimo, vertybinė- organizacinė, pertvarkomoji, meninė.

Profesijos tipas tai yra pardavėjas. Profesija tai kvalifikuota ir specializuota darbo sritis, tai sugebėjimas atlikti kompleksą sistemingų pasikartojančių žmogui naudingų kursų. Specialybė yra siauresnė sąvoka nei profesija, ir pažymi tam tikrą veiklos sritį, pvz. tai gali būti knygų pardavėjas.

2. Psichograma – psichologinių asmenybės savybių modelis, savybės, kurių iš žmogaus reikalauja psichinė veikla.

Pardavėjo darbe kartais prireikia nemažai kantrybės, sugebėjimo išlikti taktiškam kliento atžvilgiu bet kurioje situacijoje. Pardavėjas pastoviai bendrauja su klientais, todėl turi greitai ir operatyviai suprasti jų poreikius ir padėti jiems gauti norimą informaciją.

2.1 Psichomotorikos ypatumai. Sensorinės- persepcinės veiklos ypatumai, signalai, informacijos pobūdis, jos priėmimas.

Pardavėjui būtina mokėti naudotis informacijos šaltiniais, analizuoti, sugebėti tinkamai įvertinti susiklosčiusią situaciją ir priimti tinkamus sprendimus. Svarbus gebėjimas nuspėti kliento poreikius ir pateikti reikiamą informaciją..

2.2 Nervų sistemos savybės, psichinės įtampos darbe ypatumai.

Pardavėjas visada savo darbe turi būti išlikti šaltakraujiškas, emociškai stabilus ir taktiškas bendraujant tiek su parduotuvės kolektyvu, tiek ir su klientais. Įtampa darbe gali kilti dėl nemėgstamo darbo, nuolatinės atliekamų darbų monotonijos ir perspektyvų nematymo savo darbe. Tai pat svarbus mokėjimas susikoncentruoti, rasti prioritetus, priimti sprendimus.

2.3 Intelektinės veiklos ypatumai susiję su informacijos pertvarkymu, išlaikymu (mąstymas, suvokimas, atmintis, dėmesys, vaizduotė).

Tai gebėjimas susikoncentruoti, būti dėmesingam, gebėjimas suprasti ir išsiaiškinti kliento poreikius, suvokti aplinkui esančią informaciją. Tai pat sugebėjimas plačiai mastyti, greitai vertinti situaciją, rasti sprendimus. Pardavėjas tai pat turi būti kūrybiška asmenybė, turėti ne tik gerų įgūdžių rasti informaciją, bet ir gerą atmintį.

2.4 Asmenybės savybės padedančios geriau atlikti tos srities darbą, (sugebėjimai, charakterio bruožai, temperamentas, emocingumas).

Pardavėjo savybės yra susijusios su vertybėmis iškeliamomis jo darbovietėje, tai yra – paslaugumas, mandagumas, greita reakcija, gebėjimas bendrauti, humoro jausmas, sąžiningumas, pastabumas, ištvermė ilgą laiką stovėti, gera sveikata, kalbos trūkumų neturėjimas.

2.5 Veiklos charakteristika- orientaciniai veiksmai, žinios, įgūdžiai.

Pardavėjui būtinas profesionalumas, atsakomybė, geras parduotuvės darbo uždavinių supratimas, jos interesų gynimas. Turi būti gerai orientuojamasi informacijos sraute – parduotuvės prekių asortimente. Žinios tai pat būtinas elementas pardavėjo darbe, žinios tai yra susisteminta informacija, tam tikroje veiklos ar mokslo srityje. Specialių žinių ypač reikia parduodant brangius ir sudėtingos konstrukcijos gaminius. Pavyzdžiui, dirbantys kompiuterių parduotuvėse privalo išmanyti skirtingų modelių kompiuterius, jų privalumus ir trūkumus. Įgūdžiai ir veiksmų atlikimo greitis aptarnaujant klientus tai
pat labai svarbus.

3. Bendros žinios apie profesiją.

Profesija per daugelį amžių išlaikė tradicinį statusą visuomenėje – kaip prekių pardavėjo – konsultanto, senovės laikais, viduramžiais ir naujaisiais laikais ji buvo laikoma viena iš garbingiausių profesijų ir siejama su visapusiškai išsilavinusiu bei intelektualiu žmogumi. Šiuo metu galbūt ji neturi labai didelio įvertinimo mūsų visuomenėje, bet yra svarbi. Pardavėjų perspektyvos neaiškios, nes parduotuvės vis labiau tampa modernesnės ir pardavėjų paslaugų atsisakoma.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 815 žodžiai iš 1515 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.