Pasaulio kultūros
5 (100%) 1 vote

Pasaulio kultūros

Turinys

1. Įvadas

2. Europos kultūros sritis

3. Šiaurės Amerikos

4. Lotynų Amerkos

5. Islamo

6. Indijos

7. Pietryčių Azijos

8. Juodosios Afrikos

9. Australijos ir Ramiojo vandenyno

Kultūra apima materialinių ir dvasinių vertybių kūrimą, naudojimą ir pateikimą, apibūdina visuomenės raidos lygį.

Glaudžiai siejama kultūra su religija, tauta, kalba ir civilizacija. Svarbus vaidmuo tenka religijai, formuojantis kultūrai ir tradicijoms, vertybių sampratai. Kultūra lemia visuomenės gyvenseną. Mūsų kultūra išryškėja šeimoje, bei valstybės formose, teisės sistemoje, mene, literatūroje, muzikoje, filosofijoje ir moksle. Kultūra nuolat kinta, tai lemia ryšiai su kitomis kultūromis.

Kultūros sritys:

Europos

Šios kultūros šaknys glūdi Europos Viduržemyje. Šioje zonoje pirmiausia paplito krikščionių religija. Čia kūrėsi mokslas ir menai, buvo pradėti geografinių Žemės tyrinėjimų pagrindai. Europoje anksčiau nei kur kitur atsirado pramonė, augo miestai. Tai vienas stipriausios ekonomikos regionų pasaulyje.

1764m. anglų audėjas Džeimsas Hargreivas išrado verpimo mašiną. Ja vienas darbininkas galėjo verpti keletą siūlų iš karto.

Graikai sugalvojo ir sporto varžybas. Šiuolaikinės Olimpinės Žaidynės tęsia tradiciją tų varžybų, kurios kas ketveri metai vykdavo pietų Graikijos mieste Olimpijoje. Tokie žodžiai kaip “atletika”,”stadionas”, ir “maratonas”, yra kilę iš graikų kalbos.

Taip pat graikai sukūrė dramą. Žodžiai “teatras“,”komedija”,”tragedija” taip pat yra graikiški.

Galbūt dar svarbiau, kad graikai sukūrė pasaulio mąstymo būdą, vadinamą filosofija.

Graikų architektūros pavyzdžiu suprojektuota daug namu ir visuomeninių pastatų.

Europos kultūros idėjomis remiasi šių laikų gamtos mokslai ir medicina, matematika ir geografija.

1455m. Vokietijoje J. Gutenbergas spausdino knygas pirmąja mechanine spausdinimo mašina.

Vienas iš pirmųjų tikrų medicinos specialistų buvo Hipokratas kurio skelbtomis idėjomis vadovaujasi ir šiandieninė medicina.

Vienas pirmųjų žemėlapių buvo mažos Meciricho vietovės, esančios Rusijoje, drožinys ant kaulo. Jo amžius beveik 12000 metų.

Amerikiečių išradėjas Tomas Adamsas XIX amžiaus 8-ajame dešimtmetyje išrado kramtomąją gumą.

1866m. švedas A. Nobelis išranda dinamitą, stiprią sprogstamąją medžiagą.Šiaurės Amerikos (Naujosios Europos, Naujojo pasaulio)

JAV ir Kanada priklauso šiai kultūros sričiai. Indėnai – senieji Amerikos gyventojai baigia išnykti. Europiečiai per kelis šimtus metų išstūmė senuosius gyventojus, atsivežė savo krikščionišką kultūrą, tradicijas. Šis žemynas garsėja savo gausiomis naudingosiomis iškasenomis. Ekonomiškai stiprios valstybės.

Elektros lemputės išradėju laikomas amerikietis Thomas Alva Edisonas. Jis pasaulį padarė „šviesesniu“ sukurdamas ir vis tobulindamas elekros lemputę.

1926m. amerikiečių inžinierius R. Ggodaras paleido pirmąją tikrą raketą.

1837m. JAV atliekama pirmoji operacija su narkoze.

1884m. JAV pasiekiamas tarptautinis susitarimas, kadnulinis dienovidinis, pagal kurį skaičiuojami žemės ilgumos laipsniai eis per Grinvičą (Anglija). Nustatomos laiko juostos, tad didelėse pasaulio dalyse galioja tas pats laikas.Lotynų Amerikos

Ji yra atogrąžų, subtropikų ir vidutinėje klimato juostoje. Išeiviai iš Europos Viduržemio šaliu atvežė savo kultūrą. Čia klestėjo aukštos kultūros indėnų civilizacijos. Indėnų tradicijas ir papročius išstūmė išeiviai iš Europos Viduržemio šalių. Tapybiški kolonijiniai miestai, margi indėnų kaimeliai ir spalvomis trykštantys turgūs, paslaptingos piramidės ir užburti džiunglių miestai, primenantys tūkstantmetes kultūras.Islamo

Ji yra išsidėsčiusi Artimuosiuose ir Viduriniuose Rytose, Centrinėje Azijoje ir Šiaurės Afrikoje.. Iš čia taip pat kilo dvi svarbios pasaulinės religijos: krikščionybė ir islamas.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 592 žodžiai iš 1130 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.