Pavojingi objektai Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Pavojingi objektai Lietuvoje

TURINYS

1. Įvadas……………………………………………………………………………………………………………………3

2. Ignalinos atominė elektrinė………………………………………………………………………………………4

3. IAE saugumo gerinimo programa…………………………………………………………………………….6

4. Panaudoto branduolinio kuro saugojimas…………………………………………………………………..7

5. Ar gali IAE įvykri tokia avarija kaip Černobylyje?……………………………………………………..8

6. Ignalinos atominės elektrinės uždarymas…………………………………………………………………..8

7. Išvados………………………………………………………………………………………………………………..11

8. Literatūra……………………………………………………………………………………………………………..12

9. Priedai…………………………………………………………………………………………………………………13

ĮVADAS

Šiandien Lietuvoje yra Ignalinos atominė elektrinė, apie 200 įmonių, gamyboje naudojančių stipriai veikiančias nuodingąsias medžiagas, taip pat Kauno hidroelektrinė, daug naftos ir dujų saugyklų – jose visose gali susidaryti ypač pavojingos aplinkybės. Yra nemažai ir kitokių objektų, kuriuose įvykus avarijai, kiltų grėsmė tūkstančiams žmonių, būtų padaryta didžiulė žala šalies ūkiui ir aplinkai. Pavojinga ir transporto ( ypač geležinkelio ), visapusiškai pasenusių įmonių būklė, čia taip pat gali įvykti didesnių ar mažesnių avarijų.

Turint galvoje visus čia suminėtus pavojus žmogui ir aplinkai, visuomenė turi būti tinkamai pasiruošusi. Tam tikslui Lietuvoje 1991m. lapkričio 23d. buvo patvirtinta civilinės saugos sistema.

IGNALINOS ATOMINĖ ELEKTRINĖ

Ignalinos atominė elektrinė (IAE) – stambiausia tokio tipo elektrinė visame Baltijos regione. Šiandien be energetikos negali išsiversti nė viena valstybė. Tačiau jai plėtoti reikia labai daug tradicinio kuro, kurio atsargos greitai baigiasi, be to, teršiama aplinka, daroma žala gamtai bei žmogui.

Ignalinos atominė elektrinė pradėta statyti 1976 metais. Buvo planuota pastatyti keturis energetinius blokus, kurių kiekvieno galingumas po 1.5 mln. kilovatų, iš viso 6000 MW. Tačiau pastatyta tik du rektoriai.1983 m. gruodžio 31 d. elektros energija pradėjo gaminti pirmasis Ignalinos atominės elektrinės energetinis blokas. 1987 m. rugpjūčio 15 d. – antrasis. Visame pasaulyje žodis Ignalina primena galingiausią atominę elektrinę, kurioje naudojamas 1500 MW energetinės galios rektorius RBMK – 1500. Tokiai galiai pasiekti daugelyje valstybių statomi 2 – 3 atskiri blokai. Rektoriams aušinti kiekvienas energetinis blokas turi atskiras vandens teikimo siurblines, pastatytas ant Drukšių ežero kranto ir naudojančias jo vandenį. IAE dirba 5000 žmonių.

Kas nuveikta, kad IAE saugiai veiktų? Prieš perimant IAE Lietuvos kontrolės ir atsakomybės, 1991 m. lapkričio mėn., buvo įsteigta Valstybinė atominė energetikos saugos inspekcija (VATESI), kurios pastangomis pasirašytos tarptautinio bendradarbiavimo ir įsipareigojimų sutartys su daugeliu pasaulio valstybių, kuriamas įstatymų aktas, numatantis priemones atominės energetikos saugumui Lietuvoje pagerinti. Prieš pradedant eksplotuoti IAE, dvejus metus buvo tirta šio regiono gamta, jonizuojančios spinduliuotės lygis, dažnai vadinamas nuliniu radiacijos lygiu.

Elektrinėje numatyti specialūs elementai ir sistema, kuri garantuoja elektrinės ir aplinkos apsaugos radiacijos esant normaliam elektrinės darbui ir kilus avarinėms situacijoms.

Apsaugą nuo radiacijos užtikrina ir ją kontroliuoja:

 labai patikima automatizuota valdymo ir apsaugos sistema;

 reaktoriaus avarinio aušinimo sistema;

 avarijų lokalizavimo sistema;

 strypų apvalkalų hermetiškumo kontrolės sistema;

 elektrinės išmetamų dujų – aerozolinių atliekų valymo nuo radioaktyvių medžiagų specialūs įrengimai;

 skystų radioaktyvių atliekų pašalinimo, perdirbimo ir saugojimo sistema;

 elektrinės apsaugos nuo radiacijos automatizuota kontrolės sistema;

Elektrinės radiacinės apsaugos kontrolės sistema ir reaktoriai turi visų elektrinės sistemų kontrolės priemones, todėl galima palaikyti saugų radiacijos lygį atliekant technologinius darbus. Kad sumažėtų išmetamų radioaktyviųjų internetinių dujų, elektrinėje naudojama dvi schemų dujų aerozolinės atliekoms, išmetamoms per ventiliacijos vamzdį į atmosferą 150 valyti. Pirmasis laipsnis – išlaikymo kamera, per kuria praeinančių dujų aktyvumas sumažėja kritimo dėka. Antrasis laipsnis – aktyvumo slopinimo įrenginys – valo inertines dujas ir mažina jų aktyvumą sorbcijos metodu.

Ignalinos AE 3-ojo bloko statyba buvo nutraukta 1988 metais. Nuo to laiko jį kelis kartus bandyta nugriauti, bet nesėkmingai. Šios vasaros pabaigoje vienintelio veikiančio Ignalinos AE 2-ojo bloko kaimynystėje nugriaudės sprogimas, kuris bus skirtas griaunamam 3-ajam IAE
blokui. Per 15 metų pavyko nugriauti tik trečdalį jo itin tvirtų sienų ir perdangų. Kad darbai sparčiai judėtų, prireikė sprogdintojų pagalbos. Tai bus jau antras sprogimas Atominės elektrinės teritorijoje. Pirmą kartą sprogdintojų pagalbos prireikė prieš keletą metų, kai buvo įrengiama panaudoto branduolinio kuro saugojimo aikštelė.

Svarbiausia atominė elektrinės saugumo sritis – panaudoto branduolinio kuro (PBK) saugojimo Ignalinos AE eksploatavimo pradžios panaudotas branduolinis kuras saugomas vandenyje, baseinuose, tose pačiose patalpose, kur ir rektoriai. Tai laikinas saugojimo būdas. 1993 metais Ignalinos AE ir Vokietijos kompanija GNB pasirašė kontraktą dėl 20 CASTOR tipo plieninių konteinerių panaudotam branduoliniam kurui saugoti. 1999 metų gegužės 12 d. į panaudoto branduolinio kuro saugojimo aikštelę šalia Ignalinos atominė elektrinės išvežtas pirmasis CASTOR tipo konteineris su PBK. Dalis panaudoto branduolinio kuro jau išvežta į PBK saugojimo aikštelę. Panaudotas branduolinis kuras CASTOR tipo konteineriuose gali būti saugomas 50 metų, po to ji reikėtų išgabenti į „amžino laidojimo vietą“ bet tokios vietos Lietuvoje dar nėra numatyta.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 754 žodžiai iš 2323 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.