Pilvaplėvės uždegimas peritonitas
5 (100%) 1 vote

Pilvaplėvės uždegimas peritonitas

ĮVADAS

Pilvaplėvė – peritonem – didžiausia žmogaus organizmo serozinė plėvė, dengianti daugumą pilvo ertmės organų ir jos sienas. Pilvaplėvę sudaro du lapeliai: pasieniais ir vidurių. Vyrų pilvaplėvė yra lyg uždaras maišas, moterų pro kiaušintakius jungiasi su išore.

Peritonitas (lot. peritonitis) – tai ūminis visos pilvaplėvės (pilvo ertmę iš vidaus dengiančio lapelio) ar tik jos dalies uždegimas, dėl kurio pilvo ertmėje atsiranda skaidraus, o ligai progresuojant – pūlingo uždegiminio skysčio.

Peritonitų klasifikacija:

• Pagal sukėlėja – žarninės lazdelės, kokų, anaerobų ir kt.:

• Pagal peritonito židinį – apendicitinis, tulžinis, pooperacinis, trauminis ir kt.:

• Pagal išplitimą – vietinis, difuzinis, totalinis:

• Pagal stadijas – reakcinis, toksinis, terminalinis.

Darbo tikslas: išanalizuoti pilvaplėvės uždegimo priežastis, simptomus, ligos eigą, komplikacijas, gydymą. Profilaktiką ir ligonių slaugą..

Darbo uždaviniai:

1. Išsiaiškinti peritonito ligos priežastis, simptomatika ir diagnostika

2. Išanalizuoti ligos eigą, gydymą ir komplikacijas

3. Susipažinti su peritonito ligonių slauga

Ligos priežastys

Tai labai sunki, gyvybei pavojinga liga. Dažniausiai peritonitą sukelia į pilvo ertmę patekusios bakterijos (dažni sukėlėjai – Esherichia coli, klebsielės, klostridijos, stafilokokai, streptokokai). Uždegimo priežastis gali būti ir keli sukėlėjai. Į pilvaplėvės ertmę bakterijų patenka dėl pilvo organų ligų, per traumuotą pilvo sieną, per diafragmą, gali būti atneštos su krauju ar limfa iš kitų uždegiminių židinių, esant sepsiui. Tačiau ne visuomet į pilvo ertmę patekusios bakterijos sukelia uždegimą – tai priklauso nuo jų kiekio (jei nedaug – organizmas pats jas apriboja ir nukenksmina), virulentiškumo (sugebėjimo sukelti uždegimą), paties organizmo atsparumo. Retesniais atvejais peritonitą sukelia ne bakterijos, o dirginančios medžiagos – į pilvaplėvės ertmę išsiliejusi tulžis, kraujas, kasos sekretas, skrandžio rūgštis, toksinai.

Dažnai iš pradžių uždegimas apima tik pilvaplėvės dalį, esančią aplink pažeistą organą (lokalus peritonitas), tačiau procesui progresuojant išplinta ir į kitas pilvaplėvės sritis (difuzinis peritonitas).

Dažniausiai pilvaplėvės uždegimą sukelia įvairios uždegiminės pilvo organų ligos (apendicitas, tulžies pūslės, kasos uždegimas, pilvo ertmės pūliniai, inkstų uždegimas ir kt.), pilvo organų prakiurimas dėl opų, akmenų, vėžio, svetimkūnių, ginekologinės ligos (pvz.: negimdinis nėštumas, kiaušidės cistos apsisukimas, cistos plyšimas), žarnyno nepraeinamumas, žarnų kraujotakos sutrikimas.

Peritonito simptomatika ir diagnostika

Pagrindinis peritonito – pastovūs ir pasyvūs pilvo skausmai. Greitai ligonis pradeda vemti ir vemia po kelis kartus per dieną (pradžioje skrandžio turiniu, vėliau – tulžimi ar žarnų turiniu). Susilaiko dujos ir išmatos. Kūno temperatūra pakyla iki 380C – 390C. Pažasties ir tiesiosios žarnos temperatūrų skirtumas viršija vieną laipsnį (normoje 0,50 C – 0,60 C).

Ligonis būna išblyškęs, „sukepusiomis“ lūpomis, guli lyg sukaustytas. Priekinės pilvo sienos raumenys įtempti (defense musculaire). Raumenų įtempimas priklauso nuo peritonito išplitimo: ar ribotos srities, ar visos pilvo sienos raumenys. Teigiamas Bliumbergo simptomas (paspaudus pilvo sieną ir staiga ją atleidus, skausmas esti didesnis). Žarnyno peristaltika neišklausoma ar būna silpna.

Digitaliniu storosios žarnos tyrimu konstatuojamas skausmingas, paburkęs, pilvaplėvės skliautas. Kraujuje randama liaukocitozė, neutrofilų branduolinis poslinkis į kairę, toksinis grūdėtumas. Trauminio peritonito atveju ar pratrūkus skrandžio opai, apžvalginėje pilvo rentgenogramoje matosi laisvo oro po diafragma. Jei peritonitas prasidėjo dėl užgegimo židinio, oro gali nebūti.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 577 žodžiai iš 1088 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.