Plastikinių atliekų perdirbimo įmonės steigimas
5 (100%) 1 vote

Plastikinių atliekų perdirbimo įmonės steigimas

ĮŽANGA

Antreprenerystė yra ekonomikos varomoji jėga. Ekonomikos augimas priklauso nuo žmonių, sugebančių matyti ir išnaudoti galimybes, sukuriančias gerovę ir darbo vietas. Kaip sako Higgins’as (1968) “kiekvienoje visuomenėje, technologinis procesas ir ekonominis vystymas didžia dalimi priklauso nuo antreprenerių skaičiaus ir galimybių jiems”.

Antreprenerystė padeda verslui išgyventi besikeičiančiomis sąlygomis. Tai besitęsiantis procesas, nes naujos galimybės nuolat iškyla ekonomikoje ir yra greitai išnaudojamos. Svarbu atsiminti, jog “galimybės yra šiandien jų nėra rytoj”.

Organizacijų antrepreneriškumas yra vienas svarbiausių modernios organizacijos bruožų. Be to, vis labiau dominuoja pozicija, teigianti, kad antreprenerinės bei antrepreneriškos organizacijos per artimiausius dešimtmečius dominuos.

Šiame kursiniame projekte bandysiu pažvelgti į verslo kūrimą iš antreprenerio pozicijų. Kiekvienas esamas arba būsimas verslininkas, turintis sumanymų ir norintis juos įgyvendinti, susiduria su daugybe problemų. Kad galėtų jas sėkmingai spręsti, jam reikia mokėti planuoti ir valdyti savo verslą. Tam reikalinga sudaryti verslo planą, kuriuo vadovaujantis būtų galima įgyvendinti savo sumanymus, bei iš anksto pabandyti ištirti ar sumanymas bus naudingas.

Kursinio projekto objektas – verslo kūrimas Lietuvoje.

Kursinio projekto tikslas – žvelgiant iš antreprenerio pozicijos parengti verslo planą.

Kursinio projekto uždaviniai:

 supažindinti su antreprenerystės sąvokomis;

 pateikti galimas verslo idėjas;

 išsamiai apibūdinti pasirinktą idėją (jos aktualumas, galimybės ir kt.);

 pateikti jos marketingo veiksmų planą;

 atlikti finansinę analizę;

Kursinio projekto metodika – literatūros (periodiniai leidiniai, interneto puslapiai, knygos, paskaitų konspektai), susijusios su nagrinėjama tema, analizė, informacijos rinkimas lankantis pas įmonių, susijusių su plėtojama idėja, atstovus.

1. ANTREPRENERYSTĖ IR ANTREPRENERIO BEI INTRAPRENERIO SĄVOKOS

Lietuvoje antreprenerystė kaip reiškinys pradėjo formuotis po sovietinio sąstingio ekonominiame gyvenime tik kartu su kooperatyvo, kaip vienos iš privačių veiklos formų, atsiradimu ir ypač greitai išplito įteisinus privačią veiklą ir privačią nuosavybę. Per eilę metus įsikūrė šimtai tūkstančių naujų įmonių.

Žodis antreprenerystė yra kilęs iš prancūzų kalbos ir reiškia ko nors imtis, kažką tai daryti. Vienas pirmųjų XVIII a. antreprenerystės teorijos sukūrėjų buvo Richard Cantillon, kuris teigė, jog antrepreneriai – tai žmonės susiję su rizika, kurie perka tam tikra kaina, o parduoda nepastovia kaina.

XIX a. pabaigoje – XX pradžioje antrepreneriai buvo tapatinami su menedžeriais. Kiek vėliau antreprenerystės sampratą ištobulino Joseph Schumpeter (1937) atskleidęs labai svarbų antreprenerystės bruožą – inovatoriškumą. Jis teigė, jog inovacijos yra vienas iš sunkiausių uždavinių antrepreneriui. Antrepreneriais jis laikė ne tik verslo savininkus, bet ir tuos kurie vykdo antrepreneriškas funkcijas.

Vienas iš nusipelniusių antreprenerių – Ted Turner yra pasakęs, jog “būti antrepreneriu ir sukurti naują verslą yra analogas vaikų užauginimui – tik tai atima daugiau laiko ir pastangų negu įsivaizduotina ir tai ypatingai sunku ir skausminga išeiti iš susidariusios situacijos. Ačiū Dievui negaliu lengvai atskirti savęs nuo bet kurios situacijos”.

Kitas antrepreneris – Frank Phillips teigia, jog antreprenerio sėkmė slypi tame, jog:

 jis turi viziją, kas bus ir galėtų atsitikti;

 jis žino kaip pateikti save ir savo idėjas;

 jis pripažįsta savo privalumus ir trūkumus bei paslėptą talentą tose srityse, kur labiausiais trūksta.

Pateiksiu kelis, mano nuomone tinkamiausiai, nagrinėjamas sąvokas apibrėžiančius terminus.

Antrepreneris – tai individas, orientuotas į galimybių paiešką, greitą jų panaudojimą ir rizikos valdymą, investuojant firmos kapitalą taip, kad jis būtų likvidus ir lengvai naudojamas kitiems projektams.

Antrepreneris – tai žmogus, orientuotas į galimybių panaudojimą. Tuo jis iš esmės skiriasi nuo menedžerio (Drucker, 1985).

Žmonės užsiimantys antrepreneriška veikla didelėje organizacijoje, vadinami intrapreneriais. Jie kuria naujas idėjas, inicijuoja procesus, kuria naujus produktus ir paslaugas, kurios suteikia organizacijai galimybes augti ir tobulėti, imant šias idėjas realizuoti.2. VERSLO APRAŠYMAS

2.1. VERSLO IDĖJOS APRAŠYMAS

Antreprenerio numatomos kurti įmonės veikla būtų perdirbti plastikines atliekas. Pagrindiniai polimerai, kuriuos lengva perdirbti – PET buteliai ir HDPE pakuotės t.y. gaiviųjų gėrimų buteliai, tetra pakai, šampūnų buteliukai ir kitos pakuotės. Tačiau į šias polimerų rūšis neįeina tokios pakuotės kuriose buvo laikomi dezinfekciniai skysčiai.

Perdirbti plastmasines atliekas reikalinga todėl, kad jas naikinant (deginant) yra teršiama aplinka, žemėje šios atliekos nesuyra daugelį metų. Plastmasinių atliekų šalinimas taip pat yra neracionalus išteklių švaistymas. Plastikinė tara pakeičia stiklinę bei metalinę taras ir vis dažniau naudojama rinkoje nes ji yra praktiškesnė.

2.2. VERSLO IDĖJOS ATSIRADIMAS

Plastikinių atliekų perdirbimo įmonės steigimas

Ši idėja buvo
atrinkta iš kitų, pateiktų žemiau, po ilgų apmąstymų bei informacijos paieškos. Kitos idėjos buvo atmestos ne tik dėl jų neefektyvumo kiek ir dėl informacijos stokos.

Ekologiško polietileno gamybos įmonės kūrimas

Kalbant apie plastikinius gaminius reikėtų pagalvoti iš kitos pusės. Kaip padaryti kad jie nebebūtų kenksmingi aplinkai. Idėjos esmė įkurti įmonę gaminančią ekologišką polietileną, kuris po jo panaudojimo per 2-3 metus supūstų sąvartyne.

Tai būtų labai racionalus sprendimas, nes greit įsigalios įstatymas, kuriuo esmė yra ta, kad plastikinius gaminius gaminančios įmonės privalės mokėti tam tikrą mokestį už jų neutralizavimą. Šiuo atveju to daryti nereikėtų nes tokia plėvelė būtų ekologiškai švari ir suyranti žemėja per kelis metus.

Kompiuterinių realybės imitatorių bei žaidimų pramogų klubo kūrimas

Kylant Lietuvos ekonomikai vis dažniau šeimos užsuka į tokius pramogų centrus kaip “Akropolis” ir kt. Netolimoje ateityje ir Vilniuje, ir Kaune žadama statyti milžiniškus pramogų parkus. Kol kas neaišku ar tai kažkokių valdininkų užgaida ar rinkos poreikių tenkinimas, tačiau visi puikiai žinome kaip jaunimas ir paaugliai mielai išleidžia savo paskutinius litus, skirtus bandeliai, kompiuteriniams žaidimams, o neretai tuo susigundo ir suaugę. Idėjos tikslas yra dviejų aukštų pastate, kurio plotas būtų apie 3000-4000m2 įkurti pramogų klubą, kuriame būtų kompiuterinių žaidimų salė, bei įvairūs imitatoriai. Imitatoriai pasitelkiant hidrauliką nuteikia jame sėdintį žmogų jog tai vyksta iš tikrųjų. Važiuojant motociklu, automobiliu, rungtyniaujant tarpusavyje kartu su draugais Formulės 1 trasose, dalyvaujant karo mūšyje, važiuojant riedlente, čiuožiant su slidėm ir t.t..

Tokiam centre galėtų ateiti ne tik vaikai, bet netgi visa šeima ir praleisti viena kita valanda ir išeiti kupini azarto bei puikios nuotaikos. Kaip papildomą pramogą tiems “tėveliams”, kurie nemėgsta žaidimų galima būtų įrengti keletą boulingo takelių. Prie to pačio taip pat galėtų būti ir gėrimų bei smulkių užkandžių baras.

Vienintelė šios idėjos kliūtis yra ta, jog sunku pasakyti ar yra rinkos poreikis būtent tokiam projektui. Tam reiktų atlikti tyrimus, o tam reikalingos nemažos lėšos.

Kanceliarinių prekių gamybos įmonės kūrimas

Kiekvienam žmogui ar jis būtų moksleivis, ar darbuotojas, ar menininkas neišvengiamai susiduria su įvairiomis kancialerinėmis priemonėmis. Be jų negalima apseiti norint parašyti laišką, pasirašyti dokumentą, užpildyti anketą ar buhalterinius dokumentus ir t.t. ir pn.. Tai yra neišvengiamas kiekvieno visuomenės nario gyvenimo momentas. Nepaslaptis, jog per pastaruosius 10 metų Lietuvoje paplito kancialerinių prekių prekybos verslas. Lietuviai nuo sovietinių laikų pripratę, jog viskas būna padėta ant stalo ir nereikia niekuo rūpintis. Kancialerinės prekės turbūt 100% yra importuotos iš užsienio valstybių, tačiau niekas nesiima jų gaminti.

Šios idėjos esmė – sukurti verslo įmonę kuri užsiimtų kancialerinių prekių gamyba. Tai apimtų šratinukų, parkerių, skylamušių, pieštukų, trintukų ir kt. kancialerinių prekių gamybą.

2.3. ĮMONĖS KŪRIMO ISTORIJA

Atsižvelgus į tai, jog pagrindinė įmonės veikla perdirbti PET butelius, veiklą pradėti derėtų 2003 metų pavasarį nes būtent šiltuoju metų laiku išauga gaiviųjų ir kitų gėrimų paklausa tuo pačiu ir plastikinių butelių atliekų. Taip pat tais metais įsigalioja pakuočių bei pakuočių atliekų įstatymas palankus įmonės veiklai.

Įvertinant gana nemažą įstatinį kapitalą įmonė bus kuriama UAB pagrindu. Įmonės pavadinimas UAB “ButoPlast”. Keturi akcininkai įsigys po 500 akcijų, kurių vienos akcijos vertė lygi 100 litų. Akcinis kapitalas sudarys 200.000Lt, likusi reikalingo kapitalo dalis bus paskola, kurios tikslę sumą aptarsime vėliau “Finansų”skyriuje.

2.4. NUMATOMOS VEIKLOS PRIVALUMAI

Šiandien plastmasės užima svarbią vietą visuomenės gyvenime. Plastmasės gaminamos perdirbant tam tikras kuro rūšis į molekulinės sandaros monomerus, kurie polimerizacijos būdu paverčiami įvairios cheminės sudėties junginiais. Monomerų molekulinė sandara kiekvienai plastmasių rūšiai suteikia išskirtines individualias savybes.

Plastmasės yra patraukli ir ekonomiškai naudinga alternatyva daugeliui tradicinių medžiagų rūšių, tokių kaip: metalas, popierius, stiklas. Jos vartojamos praktiškai visose gyvenimo srityse. Toks platus naudojimas rodo jų universalumą, išskirtines savybes ir ekonominius pranašumus lyginant su kitomis medžiagomis.

Nors kasdieniniame gyvenime plastmasės vartojamos labai plačiai, tačiau jos sudaro tik 5-9% komunalinių kietųjų atliekų (toliau – KKA) bendrosios masės. Esamais vertinimais teigiama, kad visiškai atsisakius vartoti plastmases, dvigubai išaugtų susidarančių KKA tūris, nes pakeisti plastmasėmis prireiktų daugiau kitų medžiagų.

Tačiau tos pačios savybės, kurios lemia platų plastmasių panaudojimą įvairiose srityse, tuo pat metu tampa rimtų sunkumų atsiradimo priežastimi, kai tenka spręsti atliekų apdorojimo ir šalinimo problemas. Svarbiausia iš jų – daugumos plastmasių cheminis inertiškumas, dėl kuriuo jos šalinimo vietoje nekeičia savo cheminės sudėties, o inertiškumas išlieka
dešimtmečius.

2.5. GAMYBA (PERDIRBIMAS)

2.5.1. Perdirbimo proceso aprašymas

Plastikinių PET butelių perdirbimas iki granulių vyksta dviem etapais. Pirmiausiai atgabentas plastikinės atliekos yra “išdraskomos” kadangi jos būna supresuotos ir supokuotos (1 pav.). Daugelis surinkėjų surenka PET bei HDPE pakuotes, kurios savo struktūra skiriasi. Pirmiausiai visos atliekos perleidžiamos per specialų kratytuvą kur pašalinamos visos nebereikalingos smulkios atliekos metalo gabaliukai ir kt.

1 pav. Plastikinės atliekos 2 pav. Susmulkintos atliekos

Tada visos atliekos turi pereiti į smulkinimo ir plovimo procesą. Visų pirma plastikai susmulkinami į smulkius gabaliukus. Visą ši susmulkinta masė (2 pav.) yra plaunama. Šio proceso metų pašalinami visi nešvarumai bei nereikalingi komponentai purvas, popierius. Plovimui naudojamas šiltas vanduo bei tam tikros valymo priemonės skysčių pavidalu.

Mišrus plastikas bei teršalai galutinai atskiriami plūduriavimo rezervuare (3 pav.). Skirtingų rūšių plastmasė turi skirtingą tankumą. HDPE plastikų rūšis yra mažo tankumo todėl ji lieka plūduriuosti ant vandens paviršiaus PET plastikai yra tankesni už vandenį, todėl jie skesta kartu su likusiu purvu ir taip atskiriami. PET plastikai atskiriami filtruojant vandenį, taip pašalinama likusioji dalis purvo.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1758 žodžiai iš 5687 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.