Plikyta tešla
5 (100%) 1 vote

Plikyta tešla

Turinys

Plikyta tešla

Plikytos tešlos gaminimas …………………………………………………………………………..02

Plikytos tešlos gaminimo receptai ………………………………………………………………..03

Receptai

Plikytos tešlos tortas …………………………………………………………………………………..04

Vyšnių pyragas ………………………………………………………………………………………….05

Plikytinai su vištienos įdaru …………………………………………………………………………06

Paprasčiausios plikytos tešlos pyragaičiai ……………………………………………………..07

Literatūros šaltiniai …………………………………………………………………………………….08

Plikyta tešla

Iš plykytos tešlos pagamintus skanėstus rekia iškarto suvalgyti, nes ilgai laikomi jie pasidaro ne itin malonaus skonio.

Plikytos tešlos gaminiai budingi tuo, kad yra tuščiaviduriai. Kepant tokius pyragaičius, tuštumos pripildomos kremo.Į plikytos tešlos sudėtį įeina miltai, skystis, kiaušiniai, sviestas. Tešla gaminama iš aukščiausios rūšies kvietinių miltų, turinčių 28— 36% geros kokybės glitimo. Prastesnių miltų tešla blogai kyla, ir nesusidaro viduryje tuštumos. Tuo atveju į tešlą būtina pridėti kepimo miltelių. Ruošiant tešlą, miltai dažniausiai plikomi vandeniu, kurio imama apie 60% miltų svorio. Tačiau vandenį galima pakeisti pienu arba imti perpus pieno ir vandens. Kiaušinių į plikytą tešlą dedama labai daug: 100—150% miltų svorio. Jie turi būti labai švieži. Sviesto imama 25—75% miltų svorio. Sviestą galima pakeisti geros kokybės margarinu. Gaminant plikytą tešlą su margarinu, druskos paprastai nededama.

Gaminimas

Gaminant plikytą tešlą, pirmiausia užplikomi miltai, po to tešla išsukama su kiaušiniais, formuojama ir kepama.

Miltų užplikymas: Puode užverdamas vanduo, į jį sudedamas gabalais supjaustytas sviestas arba margarinas, įberiama druskos. Kai skystis užverda, puodas nukeliamas nuo ugnies ir beriami išsijoti miltai, energingai plakant mediniu šaukštu, kad nesusidarytų gumuliukų. Puodas statomas atgal ant ugnies ir maišoma, kol tešla supuola į vieną gabalą ir atšoka nuo puodo dugno. Miltų plikymas trunka 1—2 minutes (per ilgai kaitinant, iš tešlos išsiskiria sviestas, tešla sugenda). Gatava tešla išimama iš puodo ir sudedama į molinį indą.

Kiaušinių įplakimas: Kiaušiniai nuplaunami ir įmušami į indelį. Į karštą tešlą įpilamas vienas kiaušinis ir greitai išplakama. Tešlai leidžiama atvėsti iki 70° C (kad nesuvirtų kiaušiniai), ir įstatoma į karšto vandens vonelę. Tada po vieną pilami likusieji kiaušiniai ir energingai plakama, kol gaunama elastinga, vientisa, blizganti tešla. Tešla turi būti tokio kietumo, kad išspausti į skardą gaminiai išlaikytų savo formą, nesklistų. Jei tešla per minkštar ji išsklinda ir neišsikelia; jei per kieta — blogai kyla, labai sutrūkinėja paviršius, pyragaičių galai užsiriečia į viršų. Tešlos kietumas reguliuojamas kiaušiniais. Jei matoma, kad tešla jau reikiamo kietumo, o kiaušinių dar yra, tai visų nebesudedama, o jei per kieta — kiaušinių įdedama daugiau, negu nurodyta recepte. Žemiems pyragaičiams (lazdelėms, bananams) tešla ruošiama tokio kietumo, kad išspausta pro tūtelės antgalį išlaikytų jo formą, o aukštesniems pyragaičiams — skystesnė. Jei į tešlą dedama kepimo miltelių (geriausiai tinka amonio karbonatas), jie sumaišomi su paskutiniu kiaušiniu ir įsukami į tešlą.

Kepinių formavimas: Plikytiems kepiniams skarda pašildoma ir plonai ištepamą riebalais. (Jeigu skarda per daug ištepama riebalais, kepiniai būna skylėtais dugnais.) Po to pabarstoma miltais, kurie, apvertus skardą, iškratomi, padaužant dugną. Dabar miltuotoje skardoje pažymimos pyragaičių išdėstymo linijos. Apskritiems pyragaičiams apskritimai aprėžiami stikline arba stikliuku, pailgiems — nubrėžiamos linijos, naudojant liniuotę. Tešla į skardą spaudžiama iš konditerinio maišelio pro lygius ir dantytus įvairaus dydžio antgalius. Tarp gaminių paliekami dideli tarpai, nes tešla labai iškyla. Be to, plikyta tešla puošiami pyragaičiai bei tortai. Tada ji formuojama kitaip. Pavyzdžiui, tinklelis daromas taip: skardoje pažymimos tiesios arba įžambios tinklelio linijos, po to tešla išspaudžiama pro 3— 4 mm skersmens dantytą antgalį plonomis juostelėmis. Kauburėliai daromi taip: skardoje pažymimas torto dydžio apskritimas. Jis užtepamas 4 mm storio plikyta tešla. Po to iš konditerinio maišelio pro lygų 2 cm skersmens antgalį vietomis išspaudžiami žemi kauburėliai.

Kepimas: Plikyti gaminiai kepami 200—220° C temperatūroje. Kepant ant pyragaičių paviršiaus greitai susidaro plutelė, o viduje susidarę garai, neturėdami pro kur išeiti, pyragaičius išpučia, viduje atsirandatuštumos. Pyragaičiai labai iškyla. Besiveržiant vandens garams, pyragaičių paviršius sutrūkinėja. Pirmąsias 10—15 minučių krosnis neatidaroma, kad pyragaičiai nesu-kristų. Iš pradžių kepama aukštesnėje temperatūroje, baigiant kepti, temperatūra mažinama. Pyragaičiai kepa 30—40 minučių. Jei kepimo temperatūra per žema,
pyragaičiai neiškyla, jei per aukšta — mažai iškyla, jų paviršius labai sutrūkinėja, galai užsiriečia į viršų, deformuojasi. Ar kepiniai gatavi, nustatoma pagal geltoną spalvą ir lengvumą. Gatavi kepiniai ataušinami ir puošiami: perpjaunami pusiau arba praduriami keliose vietose iš apačios ir pripildomi kremo; viršus apibarstomas miltiniu cukrumi arba glazūruojamas, arba puošiamas kremu. Kad papuošimai (tinkleliai, kauburėliai) nelūžtų ir lygiai prigultų prie kepinio, jie palaikomi pridengti drėgna marle, kol atidrėksta.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 824 žodžiai iš 1508 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.