Plokščiosios kirmėlės
5 (100%) 1 vote

Plokščiosios kirmėlės

PLOKŠČIŲJŲ KIRMĖLIŲ TIPAS

Bendra plokščiųjų kirmėlių charakteristika. Iš viso žinoma apie 13 000 plokščiųjų kirmėlių rūšių. Jų kūnas iš viršaus suplotas, daugumos ištįsęs (todėl taip ir pavaintosa plokščiųjų kirmėlių tipu), panašus į maišelį. Gemale randami trys gemaliniai lapeliai, todėl jie dar vadinami triploblastais. Saugėliams būdinga kūno sandaros organizacija organų lygmenyje. Turi dvipusė simetriją, priekinę (galvos) dalį. Iš išorės kūną dengia odos-raumenų maišelis. Neturi kūno ertmės. Virškinimo sistema aklinai uždara. Yra speciali šalinimo sistema. Plokščiosios kirmėlės beveik visos hermafroditės.

Plokščiosios kirmėlės gyvena laisvai arba yra parazituojančios. Planariojos ir joms artimos grupės priklauso Turbellaria klasei, gyvena jūrose ir gėluose vandenyse. Daug plokščiųjų kirmėlių yra parazitinės. Trematoda klasei priklauso siurbikės, galinčios parazituoti organizmų viduje ir išorėje. Cestoda klasei priklauso stuburinių gyvūnų žarnose parazituojantys kaspinuočiai.

Plokščiųjų kirmėlių sandara yra sudėtinga. Be entodermos darinių ir iš ektodermos susidarančio epidermio dar yra mezoderma, iš kurios susidaro raumenys ir dauginimosi organai. Epidermis dengia tik laisvai gyvenančių turbeliarijų kūną. Celomo nėra, taigi šie gyvūnai yra necelominiai.

Nors plokščiųjų kirmėlių kūnas yra suskirstyta į organus, specializuotų kvėpavimo ir apytakos sistemų nėra. Tai kaip kūne pasiskirsto mitybinės medžiagos? Šią funkciją atlieka virškinimo sistema, kuri kartais būna labai išsišakojusi. Dujų apytaka vyksta difuziška, nes gyvūno kūnas plokščias ir plonas. Dažnai .šių gyvūnų šalinimo sistema veikia kaip osmosinio slėgio reguliatorius.

Plokščiosiom kirmėlėm būdinga dvišalė simetrija o laisvai gyvenančiom būdinga cefalizacija – galvos srities išsivystymas. Nervinė sistema yra kopėtinio tipo. Ji taip pavadinta todėl, kad du išilginiai nerviniai kamienai bei juos jungiantys nervai primena kopėčias. Poriniai ganglijai (nervinių ląstelių rinkiniai) veikia kaip smegenys. Kūno sienelėje yra išsidėsčiusios receptorinės ląstelės ir gyvūnai gali atsakyti į įvairius dirgiklius.

PLANARIJA

Planarijos gyvena laisvai. Turbeliarijoms priklausančios gėlavandenės

planarijos pvz: Dugesia, yra mažos (nuo kelių mm iki kelių cm), labai plokščios , turinčios rudų ar juodų dėmelių. Jos gyvena ežeruose, kūdrose, upeliuose ir drėgnuose miško paklotėse, minta mažais gyvais ar negyvais organizmais.

Jų galva yra bukos strėlės formos. Šonuose esančios

čiupiklinės ataugos veikia kaip jutimo organai, kurie padeda aptikti maistą ir padeda apsisaugoti nuo priešų. Yra dvi šviesai jautrios akutės, dėl kurių

kirmėlė atrodo žvaira. Galvos viduje smegenų ganglijai jungiasi su kopėtine nervų sistema. Yra trys nervų raumeninio audinio sluoksniai – išorinis žiedinis, vidinis išilginis bei įstrižas sluoksnis, kurių dėka kirmėlė gali atlikti gana įvairius judesius. Didesnės planarijos juda pilvinijėje pusėje ir šonuose esančiomis blakstienėlėmis. Daugybė liaukučių išskiria gleives, kurios padeda gyvūnui judėti. Maisto gyvūnas gauna apsivyniodamas visu kūnu apie grobį arba auka įklimpsta gleivėse. Tada iškišama raumeninga ryklė ir maisto gabalas atplėšiamas bei praryjamas. Ryklė jungiasi su trijų atšakų virškinimo sistema, kurioje vyksta ir tarpląstelinis ir viduląstelinis virškinimas.

Kodėl reiktų manyti kad vandenyje gyvenanti dugesia turi gerai išvystyta šalinimo sistema? Jų šalinimo organai veikia kai osmosiniai reguliatoriai ir šalina vandenį. Šalinimo organą sudaro tarpusavyje besijungiančių kanalų grupės, einančios iš abiejų šonų per visą kūno ilgį. Kanalų šoninių atšakų galuose yra ląstelės su giliais įlinkimais, turinčiais blakstienėles. Blakstienėlės juda, varydamos skystį į kanalus, kurie atsiveria angelėmis. Kažkuriam iš ankstesnių tyrinėtojų ląstelės blakstienėlių judesiai priminė liepsnos mirgėjimą, todėl ploščiųjų kirmėlių šalinimo organas pavadintas liepsninių ląstelių sistema.

Planarijos gali daugintis nelytiškai. Jos pasidalija žemiau ryklės ir iš kiekvienos dalies išauga naujas gyvūnas. Planarijos dažniausiai naudojamos bandymams, nes jos gali greitai regeneruoti. Planarijos taip pat dauginasi ir lytiškai. Jos yra hermafroditės, o tai reiškia, kad kirmėlė turi ir vyriškus ir moteriškus lytinius organus. Kirmėlės dauginasi kryžminiu būdu, kai vieno individo kopuliacijos organas įkišamas į kito lytinę kloaką. Apvaisintos kiaušialąstės patenka į kokoną, iš kurio po dviejų ar trijų savaičių išsirita mažos kirmėlės.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 764 žodžiai iš 1341 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.