Priesgimdyvinis laikotarpis
5 (100%) 1 vote

Priesgimdyvinis laikotarpis

ĮVADAS

Gamta moters organizmą sutvarkė taip, kad ji galėtu atlikti svarbiausią fiziologinę funkciją: pastoti, ušnešioti vaisių ir lengvai jį pagimdyti. Šeimos kūrimas- ne vien fiziologinė būtinybė, bet ir gražus dviejų žmonių bendravimas. Nėštumas daro didelę įtaką moters organizmui. Jo metu moters organizme vyksta daug pakitimų, prie kurių dažnai veikiant centriniai nervų sistemai ir vidinės sekrecijos liaukoms, sveikos moters organizmas lengvai prisitaiko, nenukenčia. Jei organizmas neprisitaiko prie naujų sąlygų, atsiranda tam tikrų liguistų reiškinių, kurie neigiamai veikia ir besivystantį vaisių. Kad vaisius vystytusi normaliai ir nenukentėtų nėščiosios sveikata, ji turi žinoti, kaip gyventi, kaip dirbti, ką valgyti, kaip laikytis darbo ir poilsio rėžimo, higienos reikalavimų.

KAIP IŠ KIAUŠINĖLIO IR SPERMIJAUS PRASIDEDA NAUJA GYVYBĖ

Nauja gyvybė prasideda, moters kiaušintakyje susijungus moteriškąjai lytiniai ląstelei- kiaušinėliui ir vyriškąjai lytinei ląstelei- spermijui. Kad tai įvyktu, būtinos tam tikros sąlygos. Vyro spermoje turi būti pakankamas kiekis judrių, normalių spermijų. Spermijai atlieka savo „darbą“ tik sutikę subrendusį kiaušinėlį. Per normalaus mėnesinių ciklo 4 savaites subręsta vienas kiaušinėlis, kuris apie 14-ają mėnesinių ciklo dieną patenka į kiaušintakį. Jis būna gyvybingas 6 – 8 val., ir jei per tą laiką neapvaisinamas, žūsta. Kaip spermijai randa kelią į kiaušintakius per gimdos kaklelio kanalą, gimdos ertmę, iki šiol nėra visiskai aisku. Spermijas kali apvaisinti 1 – 3 dienas. Kadangi spermijas ir kiaušinėlis gyvybingi yra tam tikrą laiką, nėštumas normaliai gali prasidėti tik keturias vieno mėnesinių ciklo dienas.

Spermijuje ir kiaušinėlyje yra sukaupta paveldimumo medžiaga- genai. Todėl apvaisinimo momentu nulemiama būsimo žmogaus lytis, išvaizda, raida.

Apvaisintas kiaušinėlis dalijasi į dvi ląsteles, kurios vėl dalijasi, o naujai susidariusios- dalijasi vėl ir vėl, kol susiformuoja rutulio formos ląstelių darinys. Jis iš visų šonų, stumiamas kiaušintakio ermę dengenčių gaurelių, maždaug per 3 – 4 dienas patenka i gimdos ertmę. Čia „kamuoliukas“ dar apie tris dienas keliauja, kol „įsirausia“ į gimdos gleivinę. Šis procesas vadinamas nidacija. Ji prasideda praėjus maždaug svaitei po apvaisinimo. Tada atskiros ląstelės pradeda vykdyti specializuotas funkcijas. Tuo baigiasi pirmasis, turbūt svarbiausias, būsimo žmogaus raidos etapas.

PIRMAS MĖNUO

Jaučiamas požymis, įspėjantis apie nėštumą. Ima pykinti, dažniausiai rytais, atsiranda potraukis kai kuriems konkretiems maisto produktams, pavyzdžiui, raugintiems ar kt., o kai kuriems atvirkščiai, erzina kai kurie kvapai. Greičiau pavarkstama, dažniau šlapinamasi, krūtys sustandėja, pasidaro jautresnės, ypač spenelių sritys. Bazinė temperatūra nebūna mažesnė kaip 37°C, kaip turėtų būti ciklo pabaigoje. Organizmas rengiasi nėštumui. 7-ąją dieną po apvaisinimo ląstelių kamuoliukas „įsirausia“ į nėštumui pasirengusią gimdos gleivinę, kur auga embrionas. Pirmojo mėnesio, skaičiuojant nuo paskutinių mėnesinių pirmosios dienos, pabaigoje jis yra apie 1mm, t.y. nedidesnis už tašką. Nors pirmojo mėnesio pabaigoje embrionas yra nedidesnis už ryžio grūdą, bet jau turi galvos ir stuburo smegenų užuomazgas. Po 2 savaičių atsiranda kojų ir rankų užuomazgos, kurios panašios į pumpurus, o jau po savaitės šie „pumpurai“ atrodo kaip rankos ir kojos.

ANTRASIS MĖNUO

Kūno masė dar nepadidejus, bet nėstumo požymiai jau ryškesni: padideja krūtys, patamsėja speneliai, kai kurioms galima išspausti kelis lašus priešpienio.Širdžiai pasidaro sunkiau dirbti. Dėl sustiprėjusios kraujotakos paburksta gleivinė, todel gali net „užgulti“ ausis ir atsirasti sloga. Paburgsta ir gimdos kaklelis. Jis įgyja tamsiai raudoną ir net melsvą atspalvį. O gimdos gleivinėje atsiranda iškilimas, formuojasi placenta, per kurią mažylis maitinsis, gyvendamas gimdoje. Gimda dar yra giliai dubenyje.

Mažylis užauga iki 12mm ir įgyja kai kurias žmogui būdingas formas. Veide išryškėja akys, ausys, lupos. Kartais jis praveria burnytę. Formuojasi raumenys. Pirmiausiai išauga rankos ir delniukai, po to kojytės ir pėdukės. 5-ąją nėštumo savaitę, skaičiuojant nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos, susiformuoja smegenys ir širdis. Kol širdis įgyja įprastinę 4 ertmių sandarą, joje vyksta daug pakitimų. Tačiau nuo pat pirmosios dienos ji ima plakti ir tampa būsimojo žmogaus kraujo siurbline.

TREČIASIS MĖNUO

Moters išvaizda pasikeičia, organizmas apsipranta su nauja padėtimi, mėnesio pabaigoje dažniausiai išnyksta pykinimas. Organizmo audiniuose kaupiasi skystis, todel gali išnykti kai kurios veido raukšlės.

Augančią gimdą jau galima užčiuopti pro pilvo sieną virš sąvaržos.

Mažylis užauga iki 50mm. Jo galvute vis apvalėja, veide aiškiai išsiskiria akys. Žandikauliuose yra 32 dantų užuomazgos. Jis pradeda čiulpti. Formuojasi kvėpavimo raumenys. Išryškėja kas jis- mergaitė ar berniukas. Susijungiant spermijui ir kiaušinėliui, kartu su kitais pozymiais nulemiama ir lytis, bet lytiniai organai pradeda formuotis tik 3-iajį nėštumo mėnesį. Iki
šiol embrionas esti dvilytis turi abiejų ličių organus. Kitas 2-30 savaites jie diferencijuojasi. Toliau, stimuliuojami tam tikrų hormonų, auga vyriškieji ar moteriškieji lytiniai organai, o kitos dalys atrofuojasi, nyksta.

KETVIRTAS MĖNUO

Moteris gerai jaučiasi ir pilnėja. Šis ir kitas mėnesiai turbūt gražiausi nėštume. Pirmųjų mėnesių negalavimai praėjo, o nėštumas dar nevargina. Papilnėja moters juosmuo ir klubų sritis, per savaitę pasunkėja 200-300g.

Mažylis turi susiformavusius daugelį organų. Toliau jis tik tobulėja ir didėja. Jis jau nebe embrionas, o vaisius- miniatiūrinis vaikutis, su dvigubai greičiau už motinos plakančia širdele. Jo odelė švelni, plona, raudona, raukšlėta, padengta švelniais pūkeliais. 16-osios savaitės pabaigoje vaisius yra 16cm ilgio ir sveria 150g. Maistu jį aprūpina motinos organizmas per placentą ir virkštelę.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 964 žodžiai iš 1863 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.