Prievarta prieš vaikus ir moteris
5 (100%) 1 vote

Prievarta prieš vaikus ir moteris

Turinys

1. Įvadas 2

2. Prievartos supratimas 3

3. Dažniausiai moterų patiriamos prievartos formos šeimoje, darbe, visuomenėje 4

4. Lytinė prievarta 5

5. Prievartos problemos viešumas 6

6. Seksualinė prievarta prieš vaikus 7

7. Seksualinės prievartos požymiai 8-10

8. Seksualinės prievartos pasiekmės vaikui 11

9. Kaip vaikas pasisako apie prievartą 12-13

10. Literatūra 14

Įvadas

Spaudoje vis dažniau skaitome apie fizinį ir seksualinį smurtą. Šeimoje visiems aišku, kad patirtas smurtas palieka pėdsakus – fizines ir dar dažniau – psichologines žaizdas.

Seksualines prievartos šeimoje problema labai rimta. Ji skirstoma į prievartą prieš suaugusius jos narius, vaikus ir pagyvenusius asmenis. Problemai įtakos turi kultūriniai , psichiniai ir tarpasmeniniai faktoriai.

Kas yra prievarta? Augdami ir bręsdami dauguma vaikų ir jaunuolių sulaukia daug meiles ir rūpesčio, kurie jiems būtini tampant suaugusiu žmogumi. Deja, kai kurie vaikai yra mušami, apleisti ar išnaudojami suaugusiujų, ar kitų vaikų. Jaunesni vaikai gali net nesuprasti, jog tai, ką jiems daro yra prievarta. Jie būna išsigandę ir mano patys esą kalti dėl to, kas vyksta.

Prievarta skiriama į keturias žalojančio elgesio rūšys:

· Fizine prievarta

· Emocinė prievarta

· Seksualinė prievarta

· Nesirūpinimas

Dažniausiai seksualinę prievartą patiria moteris ir vaikai. Smurtaujantis vyrai dažnai kilę iš šeimų, kur jiems teko būti prievartos prieš moterį liūdininkais, arba būdami vaikais jie patys patyrę smurtą.

Prievartos supratimas

Prievarta – tai bet kokie veiksmai vykstantis prieš individo valią. Tai gali būti tiek emocinio, tiek fizinio, tiek seksualinio pobūdžio veiksmai. Taip pat tai veiksmai kylantis tiek iš išorinės aplinkos, tiek iš paties individo. Prievarta yra neišvengiama kasdieninio gyvenimo dalis. Šia tema reikia kalbėti, tačiau pilnai panaikinti jos neapavyks.

Prievarta yra įvairių rūšių. Psichologinę prievartą patiria tiek vyrai, tiek moterys. Tačiau didesne dalis tenka moterim. Gyvenant patriarchalinėje visuomenėje joms tenka didesnis spaudimas ir aukštesni reikalavimai, bandant ką nors pasiekti toje visuomenėje. Jos turi mažiau teisių ir yra mažiau vertinamos, nei vyrai.

Fizinę prievartą dažniau patiria moterys ir vaikai. Nes jie yra silpnesni ir negali apsiginti.

Seksualinę prievartą dažniausiai patiria moterys. Taip pat su seksualine prievarta susiduria vaikai ir paaugliai abiejų lyčių.

Prievartos prieš moteris supratimas

Moterų nuomone, prievarta galime laikyti ir netolygų pareigų pasidalinimą ar vyraujančius stereotipus, kad „moterys padarys kava“, „motreys suplaus indus“, „moterys sutvarkis“ ir pan. Jeigu tai reiškiasi šeimoje, kur tolygiai yra padalinti tiek vyriški, tiek moteriški vaidmenys, tai yra bendradarbiavimas, tačiau jei tai reiškiasi visuomenės ar darbo sferose tai gali būti suprantama, kaip žeminimas ar net prievarta.

Preivarta dažniau patiria tylesnės, ramesnės, uždaros, nuolankios moterys. Jos linkę prievartos neviešinti ir ją tyliai kęsti. Tačiau tai daugiau ankstesnių laikų moteris. Vyrų nuomone šiuolaikine moteris pasirengusi save apsiginti.

Mažiau prievartą patiria aktyvi, energinga, savimi pasitikinti moteris. Ji sukuria stiprios asmenybės įvaizdį, tuo sumažindama priespaudos galimybę. Iš kitos pusės ji lengviau ir dažniau atsikerta į prievartą.

Nuo seksualinės prievartos dažniau nukenčia aktyvesnės, drąsesnės moteris.

Prievartos prieš moteris problemos aktualumas Lietuvoje

Šiuo metu Lietuvoje aktuali apskritai prievartos prieš asmenį, asmenybę problema. Nesvarbu kas tai bebūtų – moteris, vaiakas ar vyras. Nereiktų išskirti ar akcentuoti vien prievartos prieš moteris.

Tačiau prievarta prieš moterį kol kas yra dažnai nutylima, ypač fizinę prievarta šeimoje, ir nagrinėjant atskiras prievartos sferas – fizinį, seksualinį smurtą, – reiktų labiau dėmesį atkreipti dėmesį į moterį.

Dažniausiai moterų patiriamos prievartos formos šeimoje, darbe, visuomenėje

Prievartos formos šeimoje priklauso nuo socialinio statuso. Aukščiausio socialinio statuso šeimose dažniausiai yra patiriama emocinė prievarta, vidutinio sluoksnio šeimose labiau paplitusi emocinė, fizinė ir kažkiek seksualinė, žemiausiose sluoksniuose dominuoja fizinė ir seksualinė. Psichologinė prievarta čia neišvengiama, tačiau ji net nesuvokiama kaip prievarta.

Prievartos prieš moteris priežastys

Analizuojant prievartos prieš moteris priežastis reiktų skirti dvi priežasčių grupes: pirmoji būtų susijusi su pačia moterimi, jos fiziniais ir psichiniais ypatumais; antroji – su visuomene, joje vyraujančiais steriotipais.

Detaliau pirmosios grupės priežastis būtų galima išdestyti taip:

· Moters emocinis silpnumas

· Moters fizinis silpnumas

· Silpnesnė moters ekonominė situacija

· Moters provokuojantis elgesys

· Moters pasiaukojimas dėl vaikų

· Išsilavinimo trūkumas

· Informacijos trukūmas

· Moters susitaikymas su visuomenėje egzistuojančiais steriotipais

Antrosios grupės priežastys:

· Vyraujantis steriotipai, kad moterys – silpnoji lytis

· Stereotipai, kad vyrai
užima aukštesnę padėtį visuomenėje

· Stereotipai, kad moteris atsakinga už vaikus

Nagrinėdami seksualinę prievartą galime išskirti trečiąją priežasčių grupę: tai neteisinga priešingos lyties elgesio interpretacija. Moters apranga, kūno kalba tarsi išprovokuoja prievartinį elgesį, tačiau tai yra neadekvatus moters veiksmų supretimo pasekmė.

Lytinė prievarta

Žvelgiant į nusikaltimų statistiką, atrodo, kad lytinių nusikaltimų Lietuvoje nėra daug, pastaraisiais metais išžaginimų ir pasikėsinimų išžaginti skaičius neviršydavo 200. Bet visų sociologinių tyrimų rezultatai rodo, kad Lietuvos moterys gana dažnai kenčia nuo lytinės prievartos. Tyrimo “Moteris Lietuvos visuomenėje” duomenimis (Purvaneckienė 1995), 20% suaugusių moterų ir 3,6% suaugusių vyrų bent kartą gyvenime buvo patyrę pasikėsinimą išprievartauti. Vilniaus universiteto Moterų studijų centro (1997) atlikto tyrimo “Smurtas prieš moteris ir vaikus Lietuvoje” duomenimis, 59% apklaustųjų suaugusių moterų buvo patyrusios lytinį smurtą. 15-25 m. jaunų moterų apklausoje buvo gauti panašūs rezultatai – 51% apklaustųjų buvo patyrusios lytinį smurtą. Pastaruosiuose tyrimuose buvo nagrinėjamas ir prievartos aukų ryšis su prievartautoju. Jaunų moterų apklausos duomenimis pusė lytinę prievartą patyrusių merginų nepažinojo savo skriaudėjo. Remdamasi pastarosios apklausos rezultatais R.Mikalajūnaitė (1999, P. 75) daro išvadą, kad “…15-25 metų merginos turi didesnę fizinės ir seksualinės prievartos patirtį nei vyresnio amžiaus moterys. Tai leidžia teigti, kad smurto prieš moterį (ypač fizinio ir seksualinio) lygis mūsų visuomenėje auga.”

Nacionalinio reprezentatyvaus viktimologinio tyrimo “Smurtas prieš moteris” tyrimo rezultatai taip pat patvirtina, kad lytinis smurtas yra žymiai labiau paplitęs, nei būtų galima spręsti iš statistikos duomenų. Šiame tyrime lytiniu smurtu mes vadinome prievartinius lytinius santykius (t.y. išžaginimą), o lytine prievarta – lietimą, grabaliojimą, bučiavimą ar glamonėjimą nepageidaujamu būdu prieš moters valią, o taip pat vertimą moters lytiškai santykiauti prieš jos valią.

Lytine prievarta paremti santykiai su tais vyrais, su kuriais moterys susitikinėja, taip pat gana dažnas reiškinys. 17% moterų pasisakė, kad jų susitikimų partneris kada nors yra bandęs priversti su juo lytiškai santykiauti, kai moteris to nenorėjo.

Žymiai mažiau moterų pasisako apie patirtą lytinį smurtą, ir reikia atkreipti dėmesį, kad tikimybė būti išprievartautai savo šeimoje yra didesnė negu už šeimos ribų.

Iš visų tyrimų išplaukia ta pati išvada: lytinis smurtas ir prievarta yra žymiai labiau paplitę mūsų visuomenėje, nei būtų galima spręsti iš oficialios statistikos. Taip yra todėl, kad lytinio smurto aukos retai pasiskundžia policijai. Jos taip elgiasi iš dalies dėl tų pačių priežasčių, kaip ir buitinio smurto atvejais – gėdos ir baimės dėl visuomenės pasmerkimo. Be to, baudžiamasis procesas paprastai būna ilgas ir žeminantis aukos orumą. O ir pasiskundusios jos dažnai atsiima ieškinius ar pakeičia parodymus, neišlaikiusios aplinkinių spaudimo ar grasinimų.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1194 žodžiai iš 3723 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.