Pročiai
5 (100%) 1 vote

Pročiai

ĮVADAS

„Įprotis – antroji prigimti“ – sako romėnų patarlę. Ir tikrai įpročių reikšmė žmogaus sveikatai ir gyvenimui yra labai svarbi. Iš mažens įpratintas žmogus vėliau sunkiai gali atsikratyti kartais visai menkų prietarų ar elgesio normų. Įgytieji įpročiai bei įgūdžiai turi didelę reikšmę tolimesniam organizmo vystymuisi, sveikatai ir pajėgumui. Sveiki įgūdžiai padeda žmogui vystytis, būti kūrybingam, sveikam, o žalingi įpročiai trumpina jo gyvenimą, mažina darbingumą ir pajėgumą.Ugdant sveikatai naudingus įgūdžius, labai svarbu žinoti, kas sveika ir kas kenksminga. Tačiau vien žinojimo nepekanka. Dažnai žmonės, gerai suprasdami, kad organizmui kenkia narkotikai, momento nuotaikos vedami neatsisako šių žalingų įpročių ir kartais kasdien sąmoningai silpnina savo organizmą trumpina amžių. Stebėdamas palaidą ir netvarkinga valdančiųjų Romos piliečių gyvenimą ir palyginus jų trumpą amžių, mūsų eros pradžios filosofas Seneka, pasakė, kad žmonės ne miršta, bet nusižudo, tik vieni žudosi iš karto, o kiti – po truputį trumpindami savo gyvenimą. Ir nors vidutinis žmogaus amžius daugelyje kultūrinių šalių jau siekia daugiau kaip 70 metų, dar dažniau žmonės miršta per anksti, paprastai dėl netinkamo gyvenimo būdo. Čia ne mažai prisideda ir labai paplitęs alkoholio bei narkotinių medžiagų vartojimas. Kai žmogus įgyja sveikus įgūdžius, tai naudiga jo sveikatai dienos rėžimo dalis tampa įpročiu, jis visada randa laiko bei galimybių laikytis to rėžimo ir greičiau atsisako žalingų sveikatai įpročių. Svarbu išugdyti sveikus įgūdžius, kurie prigytų ir padėtų kurti sveiką gyvenimo būdą, sudarytų tvirtą pagrindą tolesnei jo veiklai ir kūrybiškumui. Pats tinkamiausias laikas pradeti ugyti įgūdžius suprasti žalingus įpročius yra ikimokyklinis amžius. Kuo veliau, tuo sunkiau įdiegti naujus, sveikus įgūdžius, nes dažnai aplinka išduoda abejotinas vertes, žalingus įpročius, kurioms performuoti reikia daug laiko ir pastangu.Tik specialiai ugdant įgimtas savybes ir formuojant reikiamus įgūdžius, galima visapusiškai išvystyti jo sugebėjimus. Neugdant šių savybių jos gali visiškai nepasireikšti arba likti mažai teišsivysčiusios. Ir tai atsilieptų tolimesniam gyvenimo būdui. Mūsų visuomenėje ir kitose pasaulio šalyse tarp paauglių paplitę svaiginančios medžiagos: narkotikai ir alkoholis. Išgirdus šiuos žodius iškyla daugybė, klausimų. Vienas iš jų; Kas verčia žmones vartoti svaiginančias medžiagas?

Šeimose, kuriose yra paauglių ar artimų žmonių, save naikinančių šiomis medžiagomis ištinka nelaimė. Daugelis esame įsitikinę, kad ši nelaimė mūsų tikrai neištiks. Marihuana, heroinas, visuomenės padugnėmis tapę narkomanai – visa, tai, atrodo, taip toli, ir mūsų mylimi vaikai niekada neįklimps į šį liūną. Tačiau gyvenimas liūdija ką kitą…

Narkomanų daugėja visame pasaulyje, taigi ir Lietuvoje. Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje populiariausi opiatai. 2000 metais juos vartojo 2 619, 2001 metais – 3 168, 2002 metais – 3 498 narkomanai. Iš viso Lietuvoje pernai buvo užregistruota4 405 narkomanai (2000-aisiais – 3 521). 81,7 proc. – moterys. Net 94,1 proc. Narkotikus vartojančių vyrų gyvena mieste. Statistiniai duomenys liūdija, kad per penkerius metus narkomanų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 10 kartų. Deja, panaši tendencija stebima ir mokyklose. Pasaulinė patirtis rodo, kad policija bejėgė sustabdyti narkomanijos plitimą. Geriausiai tai iliustruoja Tailando pavyzdys. Nors už narkotikų platinimą čia gresia mirties bausmė, jie vistiek gmonami ir pardavinėjami. Vienintelė galimybė apsaugoti paauglį nuo narkotikų – išmokyti jį džiaugtis realaus gyvenimo teikiamais malonumais, tada galėsite būti ramūs, kad dukra ar sūnus neieškos laimės ir džiaugsmo pakaitalų.

Taigi, vargu ar rasime nors vieną moksleivį, kuris nebūtų girdėjas apie narkotikus.

Beveik kiekvienas jau turi ir savo nuomonę šiuo klausimu, paremtą daugiau pasakojimais, matytais filmais, skaitytomis knygomis ar pan. O kai kurie kaip liudija jau minėtų tyrimų duomenys, jau turi asmeninę patirtį – yra gėrę alkoholį, rūkę „žolę“, bandę ekstazy ar kitų narkotikų.

Tyrimai rodo, kad moksleiviai apie narkotikus žino daugiau, neisuaugusieji – mokytojai, tėvai. Moksleiviai domisi šiuo klausimu, žino daug narkotinių medžiagų pavadinim, turi pažystamų vartojančių narkotikus, būna kompanijose, kuriose jie vartonami.

Pastaruoju metu narkotikai tapo viena populiariausių moksleivių pokalbių, diskusijų temų. Deja, jaunimui tūksta tikslios, tikros informacijos. Žinodami apie kai kurias žalingas narkotikų vartojimo pasėkmes, jie nesupranta, kas yra fizinė ir psichinė priklausomybė, apstinencija.

Dauguma moksleivių nemano, kad alkoholis yra narkotikas. Yra paplitę daug mitų, pavyzdžiui; „jei vartosi ne kasdien, narkomanu netapsi‘, „keli kartai tikrai nepakenks“, „žolė visai nekenkia“ ir panašiai. Tačiau priešingai narkotikai pakeria žmogaus valią, sugebėjimą savarankiškai spręsti ir atsilaikyti prieš pašaliečių spaudimą. Todėl visą, dažniausiai labai trumpą,
narkotikų vego gyvenimą tvarko narkotikų prekeiviai. Narkotikų prekeiviams lengviausia sukvailinti jaunimą. Mokyklose, diskotekose, kitose jaunimo susibūrimo vietose jie rezga savo voratinklius, kuriose, kaip vargšės musės, beviltiškai nemaža patiklaus, nesuvokiančio narkotiniuose skysčiuose klastos ir pavojų jaunimo, jūsų bendraamžių.

Psichologinė priklausomybė – tai liguistas potraukis nuolat vartoti narkotines medžiagas siekian jaustis gerai arba normaliai.

Fizinė priklausomybė – viso organizmo įpratimas gauti narkotiką pasireiškiantis ryškiais fiziniais sutrikimais, pasibaigus narkotiko poveikiui. Ši būklė vadinama abstinencija. Ji išnyksta, kaip organizmas gauna naują narkotikų dozę.

Vartojant narkotikus, tiek fizinę tiek psichologinė priklausomtbė vystosi drauge viena kita sustiprindamos.

Narkotikai suteikia ir galimybę pasijisti laimingam be jokių pastangų – neeikvojant energijos savo asmenybei ugdyti, žingsnis įveikti įvairiausius sunkumus. Paauglys narkomanas neugdo valios ir nekaupia gyvenimo patirties, padedančių sunkiomis minutėmis įvairiose sunkiose situacijose.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 915 žodžiai iš 2940 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.