Profesinė rizika
5 (100%) 1 vote

Profesinė rizika

Rizikos analizės metodikos

Šiuo metu egzistuoja didelė rizikos vertinimo metodų įvairovė apimanti tiek kokybinį tiek ir kiekybinį rizikos vertinimą. Dėmėsį verta atkreipti į tai, kad kokybiniai metodai neleidžia įvertinti priklausomybių tarp atskirų įvykių, tačiau yra efektyvūs potencialiems pavojams ir gedimams sistemoje įvardinti. Tuo tarpu medžio analizės principu veikiantys metodai leidžia pamatyti ir įvardinti priklausomybes tarp kiekvieno įrenginyje ar sistemoje esančio potencialiai pavojingo veiksnio. Naudojant rizikos vertinimo metodus ir žinomas nepageidaujamų įvykių tikimybes, galima kiekybiškai (skaitine tikimybės išraiska) visos sitemos riziką. Daugumos rizikos vertinimo metodų įgyvendinimui yra sukurta kompiuterinė programinė įranga. Tiesa, rizikos vertinimo galimybės tokiu atveju dažnai priklauso tiek nuo kompiuterio, tiek ir nuo programinės įrangos pajėgumo.

PHA – Preliminarios rizikos analizės metodas

Paskaitos tikslai:

• suprasti PHA metodo esmę;

• suprasto PHA metodo taikymo sritis įrenginio, technologijos, proceso ar darbo vietos rizikos vertinimui;

• apžvelgti PHA metodo vykdymą.

Trikties būsenos, poveikio ir svarbos analizė

Pakaitos tikslai:

• suprasti kas yra sistemos triktis, kokios būna triktys, jų įtaka mašinos ar įrenginio saugai;

• suprasti FMECA (Trikties būsenos, poveikio ir svarbos analizės) metodo esmę;

• išsiaiškinti FMECA taikymo galimybes mašinos, technologijos ar proceso rizikos vertinimui.

Gedimų medžio analizė

Pakaitos tikslai:

• suprasti FTA metodo esmę;

• suprasti FTA taikymą mašinos, įrenginio, technologijos saugos vertinimui;

• išstudijuoti pagrindinius FTA žingsnius.

FTA yra kokybinės rizikos analizės metodas, suteikiantis svarbią informaciją apie nepageidaujamų įvykių priežastis. Vertinant FTA rezultatus galima taikyti ir kiekybinius principus bei skaičiuojant pavojingo veiksnio realizavimosi tikimybę bei įvertinant pasekmių sunkumą (žalos dydį). Prisiminkime, kad R = T x Ž (rizika yra lygi pavojingo veiksnio realizavimosi tikimybei padaugintai iš žalos).

Gedimo medžio analizė

FTA yra kokybinės rizikos analizės metodas, suteikiantis svarbią informaciją apie nepageidaujamų įvykių priežastis. Vertinant FTA rezultatus galima taikyti ir kiekybinius principus bei skaičiuojant pavojingo veiksnio realizavimosi tikimybę bei įvertinant pasekmių sunkumą (žalos dydį). Prisiminkime, kad R = T x Ž (rizika yra lygi pavojingo veiksnio realizavimosi tikimybei padaugintai iš žalos).

FTA metodas yra analitinis metodas, kurio esmę sudaro nepageidaujamo įvykio (nelaimingo atsitikimo) apibrėžimas ir tolesnė sistemos veikos ir paveikiųjų aplinkos sąlygų analizė nustatant to įvykio atsiradimo priežastis. Gedimų medis yra grafinis sistemos analizės metodas, apjungiantis paralelines ar nuoseklias trikčių kombinacijas vedančias prie medžio viršuje apibrėžto nepageidaujamo įvykio. Gedimais vadinami įvykiai susiję su techninės įrangos gedimais, žmogiškosiomis klaidomis, programinės įrangos klaidomis ir pan.

Tačiau gedimų medis nėra visų įmanomų sistemos gedimų ar tų gedimų priežasčių modelis. Jis parodo tik tuos gedimus bei triktis, kurios yra susijusios su medžio viršuje užsiduotu nepageidaujamu įvykiu ir veda prie jo. Pats FTA nėra kiekybinės analizės metodas. Tik juo atliktos analizės rezultatai gali būti kiekybiškai įvertinti.

HAZOP – Pavojaus ir veiksnumo studija

Pakaitos tikslai:

• suprasti HAZOP metodo esmę;

• suprasti HAZOP taikymą mašinos, įrenginio, technologijos saugos vertinimui;

• išstudijuoti pagrindinius HAZOP žingsnius;

• susieti HAZOP taikyma su bendraisiais vadybos principais.

Mašinų rizikos vertinim o ir valdymo sistema pagal EN 1050

Mašinų sauga yra viena iš sudedamųjų rizikos vadybos dalių. Saugos reikalavimus (kad ir minimalius) atitinkančios mašinos naudojimas darbo vietoje sukuria vieną iš saugaus darbo prielaidų (problemų nebus dėl mašinos konstrukcijos). Tačiau tai dar nereiškia, kad jos naudojimo vietoje negali įvykti nelaimingas atsitikimas (naudojimo nukrypimai, mašinos aprašyme nurodytų saugos reikalavimų nepaisymas ir t.t.).

Vibracijos rizikos darbo vietoje valdymo prielaidos

Analizuojami „Darbuotojų apsaugos nuo vibracijos keliamos rizikos nuostatai“ (http://www3.lrs.lt/cgi-bin/getfmt?C1=w&C2=228686), jie lyginami su Europos parlamento direktyva 2002/44/EB „dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizinių veiksnių (vibracijos) keliama rizika darbuotojams“. Direktyvą 2002/44/EB orginalo kalba galima rasti naudojant EUR-Lex paieškos sistemą (http://europa.eu.int/eur-lex/lex/RECH_legislation.do?ihmlang=en). Galite naudoti ir jos lietuviškąjį vertimą, kurį rasi LR Seimo Dokumentų paieškos sistemoje (http://www3.lrs.lt/DPaieska.html).

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 667 žodžiai iš 1312 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.