Prostitucijos socialinės rūpybos vizija
5 (100%) 1 vote

Prostitucijos socialinės rūpybos vizija

Turinys

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………………………….1

1. Prostitucijos problemos Lietuvoje: istorija ir dabartis…………………………………2

2. Prostitucija: šiuolaikinis požiūris ir analizė……………………………………………3

3. Prostitucija teisiniu požiūriu…………………………………………………………..4

4. Prostitucija ir socialinis darbas………………………………………………………..4

IŠVADOS………………………………………………………………………………..6

LITERATŪTA…………………………………………………………………………..7

Įvadas

Prostitucijos, žinomos jau nuo III amžiaus pr.m.e., ištakos turbūt siekia dar senesnius laikus. Neveltui ji yra pelniusi seniausios pasaulio profesijos titulą. Beje, pačioje užuomazgoje prostitucija buvo laikoma net garbinga veikla – šventyklose gyvendavo meilės vaidilutės, kurių santykiavimas su šventikais neva padėdavęs tikintiesiems užmegzti artimesnius ryšius su Dievu. Graikų heteros jau teisėtai galėjo vadintis prostitutėmis, nes ne vieno turtuolio pinigėliai subyrėdavo į jų kišenes.

Viduramžiais padėtis pasikeitė. Tiesa, prostitucija nebuvo uždrausta, tačiau niekinantis požiūris į bet kokius kūniškus malonumus pavertė ją žeminančia veikla. Reformacija visam šimtmečiui dar labiau sugriežtino požiūrį į prostituciją – uždrausti viešieji namai, o prostitutes imta laikyti nusikaltėlėmis. Dar labiau už bažnyčią sekso verslui pakenkė sifilis. Prostitutės privalėjo tikrintis kas dvi savaites ir neturėjo teisės dienos metu išeiti iš namų. Paplito vaikų prostitucija – mat tikėta, kad sifilio galima atsikratyti, permiegojus su skaistuole. XIX a. dauguma prostitučių buvo kilusios iš darbininkijos. Jomis tapdavo neturtingos, neraštingos, mylimųjų pamestos merginos. Jas skriaudė ne tik klientai, bet ir policija – buvo rengiamos žiaurios gaudynės, iš prostitučių atimami pinigai, jos sodinamos į kalėjimus.

Net ir laisva mūsų dienų moralė nemažina prostitucijos, nes visuomet yra norinčių nusipirkti moterį vyrų ir dėl ekonominių ar psichologinių priežasčių sutinkančių parsiduoti moterų. Nepasikeitė nei prostitučių santykiai su policija, nei tarpusavio hierarchija. Didėjantį prostitucijos mastą Lietuvoje lemia nuolat kintančios ekonominės ir socialinės šalies sąlygos, tebesitęsianti vertybių sistemos sumaištis, vis augantis nedarbas. Tokiomis aplinkybėmis kai kurios merginos ir moterys praranda viltį įsitvirtinti legalioje darbo rinkoje ir renkasi prostituciją arba yra į ją įtraukiamos. Tačiau kategoriškai tvirtinti, kad vienintelė prostitucijos priežastis Lietuvoje yra ekonominiai sunkumai, taip pat negalima. Čia galioja ir mikrolygmens veiksniai – šalti santykiai šeimoje, nenoras mokytis ir pan. Be to, moksliniais tyrimais nustatyta, kad į „prostitucijos rinką“ 15 % aukų ateina sąmoningai, „iš idėjos“, ieškodamos lengvo gyvenimo, malonumų, seksualinio poreikio patenkinimo.

Šio darbo tikslas – trumpai apžvelgti prostitucijos veiklą, problemos svarbą, kaip ją būtų galima išspręsti arba bent jau šiek tiek sumažinti jos pėtojimąsi.

1. Prostitucijos problemos Lietuvoje: istorija ir dabartis

Atkūrus Lietuvoje Nepriklausomybę, vykstant pramonės ir žemės ūkio pertvarkai, privatizacijos procesui, didėjant ne darbui, skurdui, daug žmonių atsidūrė ant skurdo ribos. Socialinės ekonominės sąlygos posocialinėse šalyse lėmė ir prostitucijos, kaip socialinio reiškinio išplitimą.

Prostitucija – nuasmeninti emociniai, nesantuokiniai, netvarkingi, apmokami lytiniai santykiai. Tarptautinis žodžių žodynas šį žodį aiškina kaip lytinį santykiavimą arba kūno pasiūlą gašlumui patenkinti už materealinį atlyginimą. Vienas seniausių šio fenomeno reiškinių buvo jau Solono (tarp 640 ir 635 – apie 559 m. Pr. Kr) laikais. Solonas į istoriją įėjo kaip pirmasis viešųjų namų organizatorius. Jis pirko moteris ir siūlė jas „bendram naudojimui“. Šis prostitucijos reiškinys, jau turi savo pagrindinius požymius: savęs atidavimas daugumai, dažnai pasikeičiantiems asmenims, visiškas abejingumas kitam asmeniui ir savęs atidavimas už atlygį.

N.Ščiukina nurodo šiuos pagrindinius prostitucijos tipus:

• vyrų ir moterų;

• suaugusiųjų ir vaikų.

Motetų prostitucija ištyrinėta išsamiau. Prostitutes Lietuvoje pagal prostitucijos veiklos priežastis galima būtų suskirstyti į tris grupes:

1. „Savanorės“ prostitutės, ieškančios lengvo gyvenimo ir malonumų;

2. Merginos ir moterys, užsiimančios prostitucija dėl ekonominių (uždirba pinigus elementariam pragyvenimui, maitinti ir rengti savo vaikus, narkotikams ir pan.) ir asmeninių priežasčių (dėl sudėtingų santykių šeimoje, asocialių draugų įtakos ir pan.).

3. Tarptautinės prekybos moterimis aukos, kurios be dokumentų yra „įkalintos“ užsienyje.

Dar vienas prostitučių skirstymas yra išskiriamas toks, kad jos yra skirtomos pagal tai kur jos dirba( gatvėje, baruose, automibilių stovėjimo aikštelėse, stotyse ir pan.)

Nepriklausomai nuo amžiaus, beveik visos prostitutės patiria fizinį bei seksualinį smurtą iš savo
„pirkėjų“ arba sutenerių. Pasitaiko, kad klientai nemoka už paslaugas, pažeidžia kontrakto sąlygas. Tai liudija ir žiauri statistika: 50 % prostitučių žūsta per pirmuosius penkerius savo darbo metus nuo seksualinių maniakų rankų, nužudomos sutenerių, pačios nusižudo arba miršta nuo ligų, kurios dažniausiai negydomos.

Prostitucijos verslas tapo viena iš organizuoto nusikalstamumo pasireiškimo formų, susijusių su neapmokestinamų lėšų pasisavinimu. „Gatvės merginos“ kenčia nuo nusikaltėlių. Analizuodami konkrečius atvejus (šiuo atveju imsime pačią pavojingiausią Vilniaus prostitučių darbo vietą – Vilniaus geležinkelio stoties prieigas), sužinome, kad prostitučių „siaubas“ – gaujos nepilnamečių skustagalvių, žargonu vadinamų „malaletkomis“. 16 – 17 metų amžiaus jaunimui nereikia sekso – į stotį juos atvilioja tai, kad čia jie gali pasiimti merginą pasityčiojimui. Čia šių nusikaltėlių fantazija pasireiškia neribotai: viena prostitutė pasakoja, kaip ją viduržiemyje įkišo į eketę ir laikė nuogą vandenyje tol, kol neapalpo – tada nusikaltėliai išsigandę pabėgo; kita prisimena, kaip įkaitintu lygintuvu jai buvo lyginama oda, o blakstienos svilinamos degtukais – po šių išsityčiojimų mergina apako. Prostitutės teigia, kad dažniausiai „malaletkos“ yra turtingų tėvų sūneliai, metę mokyklas ir bandantys „gyvenimo universitetus“.

Bijodamos „malaletkų“, vos pradėjus temti vietinės prostitutės dingsta iš stoties. Jų vietas užima paauglės iš Baltarusijos, kurios dieną nesirodo, bijodamos būti sulaikytos ir išsiųstos namo.

2. Prostitucija: šiuolaikinis požiūris ir analizė

Šiuolaikiniai prostitucijos kaip reiškinio JAV tyrimai rodo, kad dauguna moterų pradėdamos šią veiklą tai daro ne dėl ekonominių nepriteklių (J.James, 1977). Prostitucija, pavyzdžiui, gali būti seksualiai aktyvaus paauglio gyvenime, tam tikro nukrypimo rezultatas, kai bręstantis jaunas žmogus neturėjo pakankamai stipros šeimyninės ir materialinės paramos. Kartais jaunai moteriai, pradedančiai prostitucijos verslą, pakakdavo tik arešto, kad iš esmės pasikeistų jos požiūris į tokį elgesį(N.Devis 1979).

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 1008 žodžiai iš 1891 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.