Puslelinė
5 (100%) 1 vote

Puslelinė

KAUNO KOLEGIJA

VERSLO VADYBOS FAKULTETAS

MAISTO PRAMONĖS VERSLO VADYBOS KATEDRA

IŠLYGINAMOSIOS STUDIJOS

Infekcinių ligų nagrinėjimas

PŪSLELINĖKaunas 2006

ĮVADAS

Žiemos pabaigoje, nusilpus organizmo atsparumui, puola visokios bacilos. Ne išimtis ir herpes virusas, arba lūpų pūslelinė, kuri žmonėms sukelia didelį diskomfortą. Herpes simplex virusas gyvena beveik kiekvieno žmogaus organizme. Anot medikų, jį nešioja apie 90% žmonių. Jei imunitetas stiprus, šis virusas gali ramiai tūnoti organizme ir neišlysti visą gyvenimą . Susidarius palankioms sąlygoms, keičiantis orams, peršalus, nusilpus organizmo atsparumui, jis kaip mat „praneša apie save“. Pūslelių gali iškilti ir patyrus stresą, moterims – po menstruacijų ir t.t. Dažniausiai jos iškyla ant lūpų, tačiau paprastoji pūslelinė gali išplisti ir pažeisti veidą, kaklą, nosies ir burnos gleivinę, luosmenį ar lyties organus. Negydoma ir išplitusi lūpų pūslelinė kartais komplikuojasi bei sukelia galvos smegenų ir minkštųtų dangalų uždegimą.

Pūsleline susergama staiga. Keletą valandų prieš iškylant pūslelėms toje vietoje oda ir gleivinė tampa jautri, pradeda kaisti, dilgčioti ar tempti. Paskui ant paraudusios, patinusios odos ar gleivinės iškyla grupelė smulkių skaidrių, vandeningų, perštinčių ir niežtinčių pūslelių. Po kelių dienų jos trūksta ir susidaro skausmingų žaizdelių. Kartais pakyla nedidelė temperatūra, maudžia raumenis, skauda galvą ir vargina bendras silpnumas.

Kaip apsisaugoti nuo labai nemalonios ligos – pūslelinės, kaip ją gydyti ir kaip išvengti, sužinojau rašydama šį, sanitarijos ir higienos praktinį darbą. Čia surinkau medžiagą apie viruso sukėlėjus, jiems palankią terpę, kap liga pasireiškia ir kaip gydoma. Tai labai svarbi ir naudinga informacija.

Pūslelinės infekcija

• Pūslelinė, kurią sukelia herpes simplex virusas (gr. herpo – šliaužti), yra viena iš labiausiai paplitusių infekcijų – apie 90% suaugusių žmonių yra užsikrėtę Herpes virusais.

• Šie virusai priklauso DNR turinčių, Herpes viridae virusų šeimai.

• Užsikrečiama ankstyvoje vaikystėje. Pirminis užsikrėtimas dažniausiai besimptomis.

• Infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis aktyvia ar besimptome ligos forma.

• Po pirminio užsikrėtimo virusai išlieka organizme neaktyvūs galvos nervuose, nugaros smegenyse, limfocituose, seilių liaukose, navikų audinyje ir periodiškai pasireiškia.

Virusas gali pasireikšti dėl fizinio ar psichinio streso, peršalimo ar perkaitimo, nusilpus imuninei sistemai (ypač gydant imunosupresantais, citostatikais, gliukokortikoidais) arba dėl kitų priežasčių. Pagrindinis ateities tikslas – sukurti vakciną nuo Herpes virusinių infekcijų.

Paprastoji pūslelinė

Paprastoji pūslelinė (lot. herpes simplex) – tai virusinė, užkrečiama odos ir gleivinių liga, pasireiškianti pūslelių grupėmis. Skiriamos pirminė ir antrinė pūslelinės. Virusas gali būti perduodamas oro-lašeliniu būdu (pvz., aplinkiniams čiaudint ar kitaip) ir tiesioginio kontakto būdu (pvz., bučiuojant). Į kitą organizmą virusas dažniausiai patenka per burnos gleivinę. Pirmas infekcijos patekimas į organizmą vadinamas pirminiu infekcijos epizodu. Tačiau jo metu ne visada sutrinka sveikata, taigi žmogus gali ir nežinoti, kad jis jau užsikrėtęs herpes virusu.

Pagal bėrimų atsiradimo vietą bei viruso tipą yra skiriama:

• lūpų paprastoji pūslelinė, kuri būna daugiausia burnoje ir lūpose;

• lyties organų paprastoji pūslelinė, kuri sukelia išbėrimus lytinių organų ir išangės srityje ( ja galima užsikrėsti ir lytiškai santykiaujant).

Žmogus yra vienintelis paprastosios pūslelinės infekcijos šaltinis ir apie 60 proc. žmonių yra šio viruso nešiotojai. Dažniausiai užsikrečiama vaikystėje. Serga naujagimiai, vaikai ir suaugusieji, dažniau – jauni žmonės. Liga gali pasireikšti praėjus kelioms dienoms ar savaitėms nuo užsikrėtimo. Inkubacinis laikotarpis 5 – 19 d., paprastai apie savaitę. Ši infekcija yra linkusi kartotis tose pačiose vietose, dažniausiai po kiekvieno peršalimo ar nušalimo, kaitinimosi saulėje, nuolatinio odos ir gleivinių dirginimo, pervargus, sumažėjus organizmo atsparumui, sergant gripu ar plaučių uždegimu, ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu), vartojant organizmo atsparumą mažinančius vaistus.

LIGOS PRIEŽASTYS

Paprastąją pūslelinę sukelia virusai herpes simplex, kuriais užsikrečiama tiesiogiai nuo sergančiojo bučiuojantis, liečiantis, lytiškai santykiaujant, gimstant. Virusai patenka pro menkiausius odos ir gleivinės sužeidimus.

Sukėlėjas herpes simplex virusas, patenkantis ir išsilaikantis nerviniuose mazguose. Yra žinomi du viruso tipai. Pirmas tipas – herpes labialis. Jo sukelta lūpų pūslelinė dažniausiai atsiranda ant lūpų (paplitęs peršalimo bėrimas). Antras tipas – herpes genitalis. Tai lyties takų pūslelinė, sukelianti skausmingą lyties takų infekciją. Tačiau apie 20 % lyties organų
infekcijų sukelia lūpų pūslelinės virusas. Manoma, kad taip atsitinka dėl oralinio sekso paplitimo.

Užsikrėtimo abiem virusais būdas yra vienodas – per skystį, esantį pūslelėse. Esant pūslelėms, bučiavimosi ar lytinės sueigos reikėtų vengti. Tie, kurie kartą jau turėjo virusą, juo nebeužsikrės.

Tikrų duomenų apie paplitimą nėra, bet liga yra labai dažna. Manoma, kad trečdalis lytiškai aktyvių suaugusiųjų yra viruso herpes genitalis tipo nešiotojai. Apie 75 % visų virusų nešiotojų neturi jokių simptomų.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 840 žodžiai iš 2729 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.