Rankinio raida Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Rankinio raida Lietuvoje

Turinys

1. Įvadas ………………………………………………….. 2 psl.

2. Rankinio istorija………………………………………… 3 – 4 psl.

3. Įsimintinos datos ir įvykiai …………………………….. 5 – 7 psl.

4. Lietuvos rankinio vystymosi etapai ……………………. 8 psl.

5. Lietuvos taurė …………………………………………… 9 psl.

6. XX amžiaus Lietuvos simbolinė rinktinė………………… 9 psl.

7. Rankinio taisyklės ir teisėjai ……………………………. 10 psl.

8. Lietuviai pasaulio čempionatuose……………………….. 11 psl.

9. Lietuviai pasaulio jaunimo čempionatuose…………………. 11psl.

10. Lietuviai tarptautinėse organizacijose ………………….. 12psl.

11. Lietuviai olimpinėse žaidynėse…………………………. 12psl.

12. Patarimai ir išvados……………………………………… 13 psl.

13. Literatūra ………………………………………………. 14 psl.

ĮVADAS

Viena iš labiausiai propaguojamų sporto šakų mūsų valstybėje yra rankinis, sportinis žaidimas- kamuolio mėtymas rankomis į vartus . Dažnai jau mokyklose mokina šio žaidimo taisyklių, taktikos.Vienas profesionalus rankinio žaidėjas yra pasakęs “Tai dievų žaidimas.Čia tu gali ištaisyti visas klaidas. Čia tavo karalystė. Čia tu geriausias. Ir kai nuėjęs į persirengimo kambarį prisėsi poilsio ant suoliuko, nusiausi sporto batelius ir tuomet tu pagalvosi, ar tikrai verta eiti į kitą pamoką ? Ar tavęs tikrai ten laukia ? Galbut geriau dar pažaisti ? Ir tu žinai atsakymą, jis tavo širdyje… taip auga lyderiai… taip atsiranda čempionai..”.Tam,kad suprasti šiuos žodžius,būtina žinoti Lietuvos rankinio raidą.Ją aš ir aprašiau šiame referate.

.

Rankinio istorija

Istorikai teigia, jog rankinio pradžia siekia Antikos laikus. Mat išmokti veiksmų rankomis daug paprasčiau nei kojomis. Žinoma, nuo Antikos laikų rankinio, aprašyto Homero „Odisėjoje“ , arba Romos Imperijos laikų gydytojo Klaudijaus Galeno (Claudius Galenus, gyvenusio 130-200 m. Po Kr), taip pat nuo Viduramžių Valterio fon Fogelvaido rankinio, pavadinto „Fangballspiel“ , pradmenų, XX a. Modernusis rankinis labai skiriasi.

Prancūzijoje Rabelis (XV a.) rašė : „jie žaidžia su kamuoliu rankomis“.Vėliau grenlandijoje gyvenę inuitai ne tik aprašė, kaip žaidžiama rankomis su kamuoliu, bet ir iliustravo žaidimo aprašymą piešiniais.

Danijos sporto administratorius Holgeris Nilsenas sudarė rankinio taisykles ir 1848 m. Ortupės vidurinėje mokykloje moksleiviai pradėjo žaisti rankinį.

1954 m. Spalio 2 d. įvyko pirmosios rankinio rungtynės Lietuvoje . Tuomet ir didžiausias optimistas negalvojo, kad Lietuvos rankinio mokykla užaugins olimpinius ir pasaulio čempionus, kad pas mus bus surengtos pasaulio pirmenybės, geriausi mūsų teisėjai bus didžiai vertinami pačiose atsakingiausiose rankinio varžybose.

Lietuvoje nuo 1958 m. Rankinio treneriai rengiami Kūno kultūros akademijoje. Tai jų ir kitų trenerių darbo dėka rankinis yra žaidžiamas įvairiose mūsųs šalies vietovėse.

Mūsų rankinio specialistai vis drąsiau savo darbe naudoja mokslo žinias. Jau apgintos disertacijos , kuriose nagrinėjamos įvarios rankinio žaidimo problemos.Parengta daug metodinių leidinių.

1991 m. Lietuvos rankinio federacija buvo priimta į Tarptautinę(IHF) ir Europos(EHF) rankinio federacijas.

1992/1993 m. mūsų šalies moterų rankinio rinktinė žaidė pasaulio pirmenybėse, moterų ir vyrų rinktinės – I europos čempionato atrankos varžybose. Mūsų jaunieji rankininkai dalyvauja Europos ir pasaulio pirmenybių atrankos varžybose.

Labai įdomiai rankinio atsiradimo versija yra pateikta Česlovo Garbaliausko knygoje „Žaidžiame rankinį“.

Šis įdomus žaidimas atsirado gana netikėtai.Jį sugalvojo mokytojas Holgeras Nilsenas,gyvenęs mažame Danijos miestelyje Ordrupe. Namuose, kuriuose gyveno Nilsenai,buvo daug vaikų, mėgstančių žaisti įvairius žaidimus. Žinoma, jie žaisdavo ir futbolą. Tačiau namų šeimininkei nepatikdavo tai. Vieną kartą net geraširdės ponios Nilsen kantrybė trūko ir ji pareiškė vyrui : „Klausyk, Holgerai, man įkyrėjo stikliui Jensenui nuolat mokėti pinigus.Nejaugi tu negali sugalvoti tokį žaidimą, kurį žaidžiant namų langai liktų sveiki.“ Nilsenas pažadėjo žmonai ką nors sugalvoti.

Praėjo savaitė. Kieme atsirado pora mažesnių negu futbolo vartų, prieš juos buvo nubrėžtas tikslus pusratis. Išbandyti naująjį žaidimą Nilsenas pasikvietė gretimo kiemo mergaites. Joms ilgai ir kantriai aiškino žaidimo taisykles. Kiekvieną komandą sudaro septyni žaidėjai, vieni gina vartus, o kiti stengiasi į juos įmesti kamuolį. Žaidimas mergaitėms patiko, o poniai Nilsen dar labiau, nes ranka mestas kamuolys jau nebegrėsė jos buto langams . Nuo to laiko ji kategoriškai pareiškė : „ Mūsų kieme bus galima žaisti tik šį žaidimą“.

Netrukus net vietiniame laikraštyje pasirodė žinutė, kurioje buvo rašoma, kad Ordrupo mokyklo mokytojas Holgeras Nilsenas sugalvojo naują sportinį žaidimą „Rankinį“.Laikraštyje buvo parašyta, kad visi, kas mėgsta sportinius žaidimus, nuo šiol Ordrupo miestelį turi
laikyti naujos sporto šakos tėvyne. Tai įvyko 1898 m. Vasarą.

Įsimintinos datos ir įvykiai

1931 m. Žurnale „Fiziškas auklėjimas(spalis,Nr.2) M.Paura atspausdino taisykles „Rankasvydys“.

1934 m Lietuvos spaudoje vietoje žodžio „Rankasvydys“ pradedamas vartoti žodis „rankinis“.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 717 žodžiai iš 2361 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.