Referatas apie a smetona jo vaikyste politika seima
5 (100%) 1 vote

Referatas apie a smetona jo vaikyste politika seima

Referatas

Antanas Smetona

(1874 – 1944)

Parengė:

1874m. rugpjūčio mėn. 9d. darbščioje Smetonų šeimoje gimsta Antaniukas. Jis buvo šeštasis vaikas, po jo gimė dukra Julija. Berniukas buvo labai smalsus, iškalbus ir linksmas vaikas. Jo geriausias draugas buvo Kuliavų Juozukas.

Vaikai dirbo namuose, mat tėvas nusistatė niekur neleisti jų tarnauti. Berniukas pas tėvus iš pradžių jokių privilegijų ir lengvatų neturėjo. Kai tik paaugo,turėjo šiokio tokio darbo stvertis. Labai mėgo dailės darbą. Viską mėgino pats padaryti. Nuolat vis kąnors sugalvodavo, tai drožti, tai tašyti ar piešti. Teko ir ganyti, ir vyžas pinti, o skaityti išmoko, kai tėvai mokė vyresniuosius.. Dešimtus metus einantį tėvas nuvežė jį į Taujėnų valsčiaus pradinę mokyklą, už 12 kilometrų nuo namų, tačiau piktas mokytojas vaiką nuo mokyklos atbaidė. 1885 m., mirus tėvui, Antanas buvo nuvežtas į motinos tėviškę, Kartanus, kur vaikus mokė vietos šlėktelė Rapanavičius. Po metų vėl grąžinamas į Taujėnus. Išmokęs rusų kalbą, radęs kitą, entuziastingą ir vaikus mylintį mokytoją Trofimovą, jaunasis Smetona kibo į mokslus ir pirmą kartą tapo šiokiu tokiu viršininku – buvo paskirtas vaikų bendrabučio vyresniuoju.

Mokyklą baigė 14 metų. Šeima nutarė Antaną leisti mokytis toliau, todėl reikėjo pasirengti stoti į gimnaziją (į ją priimdavo nuo 12 metų). Rengėsi Ukmergėje, čia gerai išmoko lenkų kalbą ir 1892 m. išlaikė egzaminus į Palangos progimnazijos trečiąją klasę. Mokėsi labai gerai, tad buvo atleistas nuo mokesčio už mokslą. 1893 m. baigia progimnaziją ir, šeimos patariamas, išlaiko egzaminus į Žemaičių kunigų seminariją. Tačiau kunigo luomui Smetona pašaukimo nejautė. Pergalvojęs savo sprendimą, tęsia mokslą Mintaujos gimnazijoje.

Gimnazijos vadovybė versdavo mokinius katalikus prieš pamoką kalbėti maldą rusiškai. Šiems tai daryti atsisakius, 1896 m. rudenį Smetona ir dar penkiolika mokinių iš gimnazijos pašalinami. Su Jurgiu Šlapeliu ir kitais jis vyksta į Peterburgą, pas Rusijos švietimo ministrą, ir prašo leidimo baigti mokslą. Prašymas buvo patenkintas, ir Smetona 1897 m. baigia Peterburgo IX gimnaziją.

Smetoną labiau traukė istorija, literatūra ar filologija, bet žinodamas, jog su šia specialybe darbo Lietuvoje negaus, pasirenka studijuoti teisę Peterburgo universitete. Čia tarp lietuvių studentų jau veikė nemaža lietuviškų draugijų, tad Smetona tampa veikliu jų nariu, dainuoja Č. Sasnausko chore, su V. Sirutavičiumi slaptai išspausdina P. Avižonio parengtą lietuvių kalbos gramatiką, kurią išdalija norintiems gerai išmokti kalbėti ir rašyti lietuviams studentams.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 411 žodžiai iš 797 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.