Referatas apie laikysena
5 (100%) 1 vote

Referatas apie laikysena

Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judesyje ir ramybėje. Tai ne tik harmoningas žmogaus išsivystymas, nuo jos priklauso netgi grožis ir sveikata. Netaisyklinga laikysena – pakumpę pečiai, įdubusi krūtinės ląsta, atsikišęs pilvas – kenkia vidaus organų veiklai ir darko žmogaus išorę. Turėdami netaisyklingą laikyseną, niekaip nepasieksime išdidžios laikysenos, lengvos ir grakščios eisenos, plastiškų ir išraiškingų judesių.

AB “Ortopedijos technika” duomenimis, netaisyklinga laikysena diagnozuojama net 80 % paauglių. Konstatuota, jog kaimuose ir rajonuose ortopediniai susirgimai vaikus kamuoja 5 – 10 % dažniau nei didžiuosiuose miestuose.

Ydinga laikysena – tai ne tik sudarkytas grožis. Metams bėgant, ji sukelia daugybę negalavimų: pasunkėja kvėpavimas, sutrinka kraujo apytaka, pablogėja virškinimas.

Daugelis suaugusiųjų kenčia dėl nugaros skausmų. Juos sąlygoja įvairios priežastys: miegas minkštose lovose, ant aukštų pagalvių, ankšti batai, netinkama laikysena vaikystėje, paveldimumas, viršsvoris, judėjimo vengimas, netinkama mityba, kurioje trūkta vitaminų: kalcio, fosforo, vitamino D.

Netaisyklingos laikysenos bruožai: nuo vertikaliosios kūno ašies (žiūrint iš šono) nuleista ar atlošta galva; atkišti į priekį, pakelti arba asimetriški pečiai, išpūstas pilvas, pernelyg didelis juosmens išlenkimas, atsikišęs dubuo; palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta.

Stuburo iškrypimai gali atsirasti bet kuriame amžiuje.

Pagrindinės priežastys:

1. Įgimtos stuburo ar kitos ligos. Kai kuriais atvejais kūdikis jau gimsta su stuburo iškrypimu. Taip atsitinka dėl neteisingai susiformavusių stuburo slankstelių, gimdymo traumos, įgimtų raumenų ar nervų ligų, kitų priežasčių.

2. Netaisyklinga laikysena. Dėl nuolatinės netaisyklingos stuburo padėties, pertempiami stuburo raiščiai, stuburas iškrypsta.

3. Osteoporoziniai stuburo slankstelių lūžimai. Vystantis osteoporozei (kaulų retėjimui), stuburo slanksteliai tampa trapūs ir gali lūžti net ir be jokios didesnės traumos. Dažniausiai stuburo slanksteliai susiploja, todėl formuojasi stuburo iškrypimas, dažniausiai kupra, kitaip dar vadinama „našlės kuprele”;

4. Genetinis polinkis. Jei šeimoje kas nors serga stuburo iškrypimu, tikimybė susirgti kitam šeimos nariui yra apie 20 proc.

Stuburo iškrypimai skirstomi:

1. Skoliozę – stuburo iškrypimas į šoną. Dėl šio iškrypimo stuburas, žiūrint iš nugaros, atrodo panašus į raidę S ar C.

2. Kifozę – tai per gilus stuburo linkis į užpakalį, žmogus atrodo susikūprinęs.

3. Lordozę – per gilus stuburo išlinkimas į priekį, žmogus atrodo stipriai atsilošęs.

Simptomai:

• Nugaros skausmas

• Stuburo iškrypimas į šoną

• Stuburo iškrypimas į priekį

• Stuburo iškrypimas į užpakalį

• Vienas petys atrodo aukščiau už kitą

• Vienas klubas atrodo aukščiau už kitą

• Nevienodai atsikišusios mentės;

Ligos eiga:

Pastebimas stuburo iškrypimas į šoną, priekį ar užpakalį; Esant skoliozei, gali atrodyti, kad žmogaus, stovinčio tiesiai, vienas petys yra aukščiau už kitą, ar vienas klubas aukščiau už kitą, matomas nelygus liemuo, nevienodai atsikišusios mentės; Iškrypusio stuburo dažniausiai neskauda, tačiau kai kuriais atvejais žmogus gali jausti nugaros skausmą ilgiau pasėdėjęs ar pastovėjęs. Stuburo iškrypimas, atsirandantis vaikystėje ar paauglystėje dėl netaisyklingos laikysenos, dažniausiai neprogresuoja ir praeina, koregavus laikyseną, darant fizinius pratimus. Tačiau dėl kitų ligų (įgimtų kaulų, raumenų ar nervų ligų, kitų) atsiradęs stuburo iškrypimas, vaikui augant, dažniausiai tik progresuoja, todėl gali reikėti imtis rimtų gydymo priemonių.Taisyklinga laikysena – įprasta kūno padėtis, kai žmogus, ypatingai neįtempdamas raumenų, sugeba tiesiai laikyti liemenį ir galvą. Norėdami vaikščioti taisyklingai, turime pečius truputį atlošti atgal, kad mentės priartėtų prie stuburo, pilvą įtraukti, išsitiesti. Taisyklinga laikysena nebūna įgimta. Ją sąlygoja taisyklingai susiformavę stuburo linkiai, harmoningas raumenyno išsivystymas. Jei raumenys silpni, vaikas greit pavargsta ir keičia laikysena kita, dažnai netaisyklinga. Laikysena ypač pakinta dėl netaisyklingo sėdėjimo (susikūprinus, įsitempus, pakišus vieną koją po savimi), dėl blogo darbo vietos apšvietimo, netaisyklingo stovėjimo, sunkių daiktų (krepšių, rankinių) nešiojimo ant vieno peties ar viena ranka, netaisyklingo gulėjimo (ant šono, susirietus, ankštoje lovoje, ant didelės pagalvės) ir t.t.

Kokie išorinės aplinkos veiksniai nulemia asimetrinės laikysenos atsiradimą? Daugiausia laiko vaikai praleidžia sėdėdami mokykloje, ruošdami pamokas, žiūrėdami televizorių, tai yra mažai judėdami. Todėl vaiko raumenys yra silpni ir greitai pavargsta. O įprotis nešti nešulį viena ranka gali nulemti stuburo ikrypimo atsiradimą arba pagreitinti ligos progresavimą. Dėl per sunkių nešulių nešiojimo vaikams gali prasidėti nugaros skausmai arba vadinama jaunatvinė osteochondrozė, kuri vėliau dešimčia metų anksčiau sukels senatvinę osteochondrozę. Knygoms, sąsiuviniams, kitoms mokyklinėms reikmėms nešioti labiausiai tinka mokyklinės kuprinės. Jeigu jos teisingai nešiojamos, tuomet yra
užtikrinamas tolygus kūno masės pasiskirstymas ir tai padeda išlaikyti simetrinę kūno padėtį, nevaržomi rankų bei liemens judesiai, neapsunkinamas kvėpavimas. Prekybininkai siūlo įvairios paskirties kuprines,- tai mokyklinės, turistinės, sportinės. Mokymosi reikmenims nešioti reikia pasirinkti tinkamą mokyklinę kuprinę. Tėvai, pirkdami mokyklines kuprines, turėtų parinkti savo vaikams patogią(reguliuojamą diržais) bei nesunkią kuprinę ir stebėti, kad vaikai jas nešiotų užsidėję petnešas ant abiejų pečių. Namuose, pasvėrus kuprinę į kurią sudėtos būtinos pamokoms knygos ir įsitikinus, kad jų svoris didesnis negu 10% jūsų vaiko kūno svorio, pravartu pranešti klasės auklėtojai, kuri kartu su mokyklos administracija padėtų išspręsti šią problemą.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 924 žodžiai iš 2992 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.