Referatas apie mokslą ir filosofiją
5 (100%) 1 vote

Referatas apie mokslą ir filosofiją

Turinys

Įvadas………………………………………………………….. 3

1. Filosofijos skaidymasis ir diferenciacija……… 4

2. Specialieji mokslai ir jų klasifikacija…………. 4

3. Filosofija ir realieji mokslai…………………… 6

4. Filosofija ir formalieji mokslai………………… 7

5. Mokslo filosofija………………………………. 7

6. Mokslo revoliucija ir filosofija………………… 8

7. Scientizmas ir antiscientizmas………………….. 9

8. Išvados………………………………………… 10

Įvadas

Kas yra mokslas? Iš kur jis atsirado ir kaip mokslas yra susijęs su filosofija? Šiuos klausimus ir dar kitokius nagrinėsiu savo referate.

Pradžioje kai atsirado pirmosios graikų mokyklos apie VII – VI a. filosofija ir mokslas buvo neatskirti, filosofija aiškinosi visus žmonėms rūpimus klausimus.

Filosofijai atsirasti įtakos turėjo pirmieji graikų valstybės – miestų (poliai), šie poliai skyrėsi savo valdymo forma. Kiekvienas polis kūrė savus valdymo organus. Vėliau iš šių valdymo organų susiformavo dvi politinės sistemos – aristokratinė (Spartoje) ir demokratinė (Atėnuose). Tobulėjanti politinė sistema, taip pat visų graikų išpažįstama orfikų religija formavo specifinę graikų mąstyseną. Imta labai domėtis politinėmis problemomis, graikai vienintelė tauta, kuri pradėjo taip intensyviai domėjosi politika.

Pagrindinė filosofijos prigimtį ir kilmę aiškinanti teorija yra – mitologinės kilmės teorija. Ši teorija sako, kad filosofija yra racionalizuota mito forma, o pats žodis “mitas”(gr.k.) reiškia pasakojimą. Mitai tai pasakojimai kaip atsirado pasaulis. Juose pasaulio atsiradimas, raida ir paskirtis aiškinami įasmenintų būtybių – dievų ar herojų – veikla. Tuo tarpu filosofijoje būtų aiškinimasis, kas yra pasaulis. Ir čia dievų ir herojų vaizdiniai keičiami suasmenintomis ir abstrakčiomis sąvokomis. Filosofijos atsiradimas laikomas pažangesniu mąstymo raidos etapu.

Apie VI a. p. m. e. Miletas tapo svarbiausiu kultūros centru. Netrukus ir atsirado poreikis mokslui ir filosofijai. To pasėkoje atsirado pirmosios graikų filosofinės mokyklos, tiesa iš pradžių jos kūrėsi už etnografinės Graikijos ribų, būtent Mažojoje Azijoje ir Pietų Italijoje gyvenančių emigrantų tarpe.

Atsiradus pirmosioms filosofinėms mokykloms kyla graikų kultūra, išsivysto platesni dvasiniai poreikiai. Pirmosios filosofijos mokyklos buvo dvi – jonėnų ir italikų. Šios dvi mokyklos buvo savitos, jonėnai daugiau tyrinėjo empirinius faktus, pasaulio sandara, italikai – mąstymo procesą.

Tada senovės Graikijoje filosofija atsirado kaip visą apimantis mokslas, jau V a. buvo susiformavę vadinamieji specialieji mokslai, taip iškilo filosofijos kompetencijos apibrėžimo klausimas.Graikai nuo Aristotelio laikų skyrė vadinamąją pirmąją filosofiją – filosofiją griežta šio žodžio prasme ir gamtos mokslus. Šiuo laikotarpiu filosofija yra laikoma ne tik vienintelė ir aukščiausia pažinimo forma, priartinanti jį prie dieviškojo gyvenimo.

1. Filosofijos skaidymasis ir diferenciacija.

Filosofija pradžioje buvo tapatinama su visomis teorinėmis žiniomis apie pasaulį ir žmogų, taigi galime teigti, kad ji buvo universalus mokslas. Kadangi manyta, jog žmogaus prigimtį ir vietą pasaulyje lemia paties pasaulio prigimtis, tai pirmieji graikų filosofai pagrinde nagrinėjo daiktų pradus ir pasaulio reiškinių tvarką.

Daugėjant žinių apie pasaulį ir žmogų, gan anksti prasidėjo filosofijos skaidymasis, diferenciacija. Pradžioje iš filosofijos atsirado savarankiškos disciplinos, jos buvo traktuojamos kaip filosofijos dalys ar skyriai. Turbūt pirmasis nuodugniau filosofijos struktūrą mėgino aptarti Aristotelis. Jis atskyrė nuo jos logiką kaip pereinamą discipliną, pačioje filosofijoje Aristotelis įžvelgė dvi svarbiausias sritis: teorinę filosofiją, tyrinėjančią būties principus, ir praktinę filosofiją, tyrinėjančią žmogaus veiklos principus. Pagrindinėmis teorinės filosofijos dalimis jis filosofas laikė fiziką, matematiką ir pirmąją filosofiją. Anot Aristotelio, šios teorinės filosofijos dalys skiriasi visų pirma abstraktumo laipsniu – pirmoji filosofija, nagrinėjanti visuotines būties savybes, yra abstrakčiausia.

Pačiomis svarbiausiomis praktinės filosofijos dalimis Aristotelis laikė etiką ir politiką. Jis skyrė dar ir trečią, vadinamąją poetinę filosofiją, tyrinėjančią kūrybos principus ir apimančią poetiką bei retoriką, bet šis terminas filosofijoje neprigijo, manoma todėl kad Aristotelio darbų apie kūrybą beveik neišliko.

Tiek teorinė, tiek praktinė filosofija Antikos ir viduramžių laikais nekėlė sau tikslo pakeisti ar pagerinti daiktines, materialines žmonių gyvenimo sąlygas. Buvo manoma, kad filosofų neturi dominti nei nauda, nei šlovė, – jiems turi rūpėti tik išmintis. Aistros, kylančios dėl naudos ar šlovės, tik trukdo suvokti būties prigimtį – jos temdo protą.

Viduramžių mąstytojų žvilgsnis dažniausiai krypo į dangų, tuo laiku aktualiausia tema – Dievas. Žemiškas pasaulis buvo laikomas Jo kūriniu ir todėl vertinamas mažiau nei dangiškasis. Todėl ir materialūs žemiškojo gyvenimo dalykai viduramžių filosofijai rūpėjo mažiau negu metafizinės problemos, susijusios su antjutiminiu
(juslėmis nesuvokiamu) pasauliu.

2. Specialieji mokslai ir jų klasifikacija

Filosofijai skaidantis atsiradę mokslai iš pradžių siekė panašėti į metafiziką, kuri iki Naujųjų laikų jiems buvo žinių nuodugnumo pavyzdys. Tyrinėjanti antjutiminius daiktų pradus ir už regimų

daiktų pasaulio ieškanti tikrosios būties, metafizika buvo laikoma žmogiškojo pažinimo viršūne.

Naujaisiais laikais pradedant XVII a., metafizikos autoritetas pradėjo mažėti. Didžiausią įtaką tam turėjo XVII a. mokslo revoliucija. Ji pakirto senojo, aristoteliškojo pasaulėvaizdžio pagrindus.( Aristotelis buvo universaliausias Antikos mąstytojas ir jo požiūris į pasaulį iki to laiko tarp filosofų vyravo.) Vis daugėja tikslių žinių apie gamtą. Sparčią gamtotyros plėtrą lėmė tai, kad joje buvo pradėtas sistemingai taikyti eksperimentavimo metodas, o tyrimo rezultatus imta reikšti matematinėmis formulėmis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 873 žodžiai iš 2806 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.