Referatas apie šveicariją
5 (100%) 1 vote

Referatas apie šveicariją

Turinys

Šveicarija 3

Trumpa istorinė apžvalga 4

Politika ir valdžia 4

Mokslas ir švietimas 4

Gėrimai ir tostai 5

Elgesys prie stalo 5

Susodinimas 5

Kalba ir pagrindiniai posakiai 5

Dovanos 6

Požiūris į laiką 7

Darbo kultūra 7

Vadovavimo stilius 7

Viršininkų ir pavaldinių santykiai 8

Susirinkimai ir prisistatymai 8

Pokalbiai 9

Derybos 9

Korespondencija 10

Literatūros sąrašas 12

Ivadas

Kai kas mano, kad šveicarai yra šalti ir nuobodūs, domisi tik indėliais ir bankų procentais, bet tai viso labo stereotipas. Iš tikrųjų šveicarai karšti ir azartiški.

Šveicarija tai Alpių viršūnės ir žalios pievos, švarutėliai miestai ir bažnyčios smailais bokštais, patikimi bankai ir nepaprastai skanūs sūriai, viliojančios šokolado plytelės ir įmitusios karvės. Ši mažutė šalis neturi naudingųjų iškasenų ir kitų gėrybių, tačiau nepaisydami visų ekonominių dėsnių šveicarai klesti bei turtėja. Tai dar sunkiau suprasti žinant, kad valstybė padalyta į 23 kantonus ir kiekvienas jų turi savo suverenią vyriausybę, biudžetą, įstatymus, teismus. Šveicarijoje nėra nei ministro pirmininko, nei ilgiems metams renkamo prezidento. Šalies valdymo funkcijas atlieka vienas iš Federalinės tarybos narių, bet nors valstybei vadovauja „budintis“ politikas, gaunantis įgaliojimus vos metams, Šveicarijos politinė sistema laikoma viena stabiliausių pasaulyje.

Tai vienintelė Europos šalis, kur net keturios kalbos turi valstybinės kalbos statusą: vokiečių, prancūzų, italų ir retoromanų. Ir nors pastarąją (keistą lotynų, italų ir vokiečių kalbų mišinį) vartoja vos du procentai gyventojų, ji taip pat dėstoma mokyklose.

Šveicarus vienija noras nebūti panašiems į tuos, kurie gyvena kitose pasaulio šalyse ir miestuose. Trokšdama išlikti nepakartojama, Šveicarija neskuba nei į Jungtines Tautas, nei į NATO, nei į Europos Sąjungą. Tai atitinka dar 1815 metais paskelbtą neutraliteto politiką. Šalis nesikiša į kitų valstybių konfliktus. Kiekvienam šveicarui garantuota politinių pažiūrų, sąžinės ir tikybos, prekybos ir verslo laisvė.

Šveicarija šiaurėje ribojasi su Vokietija ir Austrija, rytuose – Lichtenšteinu, pietuose – Italija ir vakaruose – Prancūzija. Tai reiškia, kad trys svarbios Europos kultūros susitinka Šveicarijoje (to pasekmė vokiškai, prancūziškai ir itališkai kalbantys regionai). Šveicarijos plotas – 41,285kv.km. Pagal atlikta surašymą 2001 metais viso Šveicarijoje gyvena 7 261 200 gyventojų. Valiuta: sutartinis vienetas, skirtas apmokėti už prekes ar paslaugas – Šveicarijos frankas (CHF)

Trumpa istorinė apžvalga

Šveicarija, kaip politinis vienetas, keturioliktame šimtmetyje susidarė iš keleto Šventosios Romos imperijos provincijų. Šios provincijos savanoriškai susijungė, kad galėtų pasipriešinti teutonų kunigaikščiams šiaurėje, karališkiems prancūzų kariuomenės būriams šalies vakaruose ir pietuose (Šiaurės Italiją tuo metu valdė prancūzai), ir Ausrto – Vengrijos galybei šalies rytuose. Nuo Napoleono karų Šveicarija laikėsi oficialios neutralumo politikos ne todėl, kad nedalyvavo Europos ginčuose, bet greičiau todėl, jog neutralumą suprato kaip efektyviausią būdą konfederacijai išlaikyti, kai kaunasi galingosios Europos jėgos. Kad išlaikytų ir garantuotų neutralumą, nors ir keista, reikia solidžios gynybos: šiandien Šveicarija yra, per capita, geriausiai ginkluota tauta pasaulyje.

Politika ir valdžia

Politiškai kiekvienas iš dvidešimt šešių tautos kantonų yra savarankiškas ir turi plačią autonomiją. Tačiau Šveicarijos Federalinė valdžia veikia kaip dvejų rūmų parlamento, prezidento ir federalinio teismo institucijų sistema. Nėra monarchijos, jos niekada ir nebuvo (nors įvairiais istorijos laikotarpiais, prieš susikuriant konfederacijai, įvairiuose kantonuose būta feodalinių valdytojų bei kunigaikščių).

Mokslas ir švietimas

Kaip ir daugelyje germaniškųjų kultūrų, Šveicarijoje sukurta gamybinio mokymo sistema, kuri sujungia mokyklinę sistemą su pramone, o tai leidžia prisiimti atsakomybę tiek vienai, tiek ir kitai pusei. Po pradinės mokyklos (iki dvylikos metų) vaikai lanko vidurinę/amatų mokyklą (Realschule) arba vidurinę mokyklą su akademinio ugdymo pakraipa (Sekundarschule). Studentai iš Realschule patenka tiesiai į Lehre, arba aukštesniąją profesinę mokyklą, o studentai su akademiniais įgūdžiais arba į Lehre, arba į Gymnasium (vidurinę mokyklą), kur gali studijuoti šiuolaikines kalbas, matematiką, ir gamtos mokslus, lotynų ir graikų kalbas arba ekonomiką. Baigę Gymnasiun, turi pasirinkimą, sulaikę dvidešimties metų, stoti į universitetą (Universitat). Šveicarijoje yra privaloma karo tarnyba visiems vyrams kelias savaites per metus ligi keturiasdešimties metų.

Gėrimai ir tostai

Kokteilių prieš pietus nėra įprasta gerti, tačiau prieš valgį galima pasigardžiuoti vyno aperityvu, vermutu, campario ar juodųjų serbentų likeriu. Baigiant valgyti teikiama įvairių rūšių popietinių gėrimų, įskaitant grappa (sausas bespalvis brendis, distiliuotas iš fermentuotų vynuogių išsunkos). Paprastai jam suteikiamas žolelių aromatas. Taip pat mėgstamas skaidrus brendis, distiliuojamas iš fermentuotų sulčių ar vaisių, pavyzdžiui, kriaušių, aviečių, kuris yra kelių
rūšių: vyšnių (kirschwasser), slyvų (pflumwasser) ar aviečių (framboisie).

Tostas vokikai kalbančioje Šveicarijos srityse yra Prosit arba Prost, prancūziškai kalbančiose srityse a votre sante arba tik sante, o itališkose – salute (į sveikatą!). Jei įmanoma, sudaužykite taures su kiekvienu už stalo (nepalikdami savo vietos ir judėdami alink stalą, jeigu sėdite už stalo).

Elgesys prie stalo

Išskirtinis šveicariškas variantas lyginant su vokiečių, prancūzų ir italų taisyklėmis yra tas, kad valgantysis aiškiai parodo, kada baigia valgyti – padeda peilį ir šakutę ant lėkštės tik sukryžiuotus kaip X (šakutė nukreipta į kairę, o peilis – dešinę). Nesijaudinkite, jei dar norite papildomos porcijos – tai laikoma pagyrimu šeimininkui ar šeimininkei, tik neužmirkite, kad turite suvalgyti visą pagrindinį patiekalą. Įsidėmėtina, tai kad servetėlės paprastai yra drobinės ar iš audeklo ir nebūtinai po kiekvieno valgio namuose plaunamos. Jeigu pasiliekate namuose daugiau nei vienam valgymui, jums gali tekti naudotis servetėlė pakartotinai.

Susodinimas

Šveicarijoje garbingiausia vieta prie stalo yra stalo vidurys (paprastai vienose pusėse), o ne greta šeimininko ar šeimininkės, kurie paprastai sėdi prie stalo galo.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 946 žodžiai iš 3069 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.