Rega
5 (100%) 1 vote

Rega

REGA„Pasaulyje yra visko gerokai daugiau, negu sugeba pamatyti mūsų akys,“ – yra pasakęs

K. Kastaneda.

Regėjimas – nuostabus dalykas. Akys – labai sudėtingas jutimo organas. Jos be galo svarbios žmogui. Akys – tai šviesa. Jos ieško šviesos ir yra šviesos šaltinis. Akyse kaip šaltiniuose atsispindi dangus, žmogaus sielos ir kūno sveikata. Akies sandara primena fotoaparatą.Gal žmogus fotoaparatą pasigamino pagal akies modelį? Suaugusio žmogaus akies obuolio skersmuo 24-25 mm, lęšiukas 8-10 mm; jis kaip objektyvo lęšis laužia spindulius. Jis nepanašus į fotoaparato objektyvą, nes ten įtaisytas stumdomas objektyvas, o akis vaizdą fiksuoja keisdama lęšiuko kreivumą.

Šviesos spinduliai pirmiausiai patenka į rageną, čia jie laužiami labiausiai. Rainelė su kintamo dydžio vyzdžiu (1,5-8 mm skersmens) tarsi diafragma apriboja spindulių srautą. Fotojuostą atstoja tinklainė su šviesos spindulių receptoriais, stiebeliais ir kūgeliais. Jų signalai nervais perduodami į smegenis. Nors šviesą sugauna ir iš gaunamo vaizdo nemažai informacijos atrenka akys, svarbiausią „matymo darbo“ dalį atlieka smegenys. Kaip ir fotojuostoje, vaizdas gaunamas apverstas, o smegenys padeda suvokti tikrą vaizdą.

Saulė šviečia visiems…, bet visada šiek tiek labiau tiems, kurie gyvena pietuose. Žmonių pasiskirstymą Žemėje nulėmė ir akių spalva. Žmonių pasiskirstymas žemynuose ir akių, plaukų, odos spalvos skirtumai atsirado ne per savaitę, bet per tūkstančius metų. Ir ne dėl genetikos, bet dėl kur kas galingesnių Visatos dėsnių. Žmonijos egzistavimui reikšmingiausias šviesulys – Saulė. Saulė padalijo Žemės rutulį į juostas pagal šviesos stiprį, sukūrė skirtingas sąlygas žmogui (pvz., rimčiausia apsauga nuo saulės yra tamsios akys, juodi plaukai, tamsi oda. Neatsitiktinai vasarą akis slepiame po tamsiais stiklais). Žmogui svarbiausia gyventi ten, kur gimė, t. y. jo akių spalvos zonoje, nes svetur gyvenant kyla sudėtinga aklimatizacijos problema. Klimatas ir vietovės šviesos energetika labai svarbūs faktoriai žmogaus gyvybės tonusui, sveikatai, savijautai.

Normali akis gerai įžiūri ir labai artimus, ir labai tolimus daiktus, nes tam tikri akių raumenys keičia lęšiuko formą. Lęšiuko paviršiai nėra sferiški ir abu skirtingi. Lęšiuko lūžio rodiklis kraštuose mažesnis nei centre, todėl mažiau iškraipomas vaizdas. Papildomą lūžio korekciją atlieka stiklakūnis. Akis skiria maždaug vienos kampinės sekundės dydžio objektus. Ji nepaprastai jautri šviesai: esant idealioms oro sąlygoms žmogus naktį gali pastebėti žvakės šviesą už 5 km ir net toliau. Akies jautrumas gali kisti milžiniškose ribose – apie 1000 milijardų kartų (to nesugeba net geriausios fotografijos juostelės).

Akis inertiška – sugeba prisitaikyti prie apšvietimo pokyčių ne akimirksniu, o per tam tikrą laiką. Greičiausiai priprantame nuo tamsos prie šviesos, tam tereikia 3 – 4 min. Staigi šviesa skaudina akis, žmogus netgi trumpam apanka. Akių jautrumas tamsoje auga lėtai – tenka laukti 10 – 16 min. Jautrumą šviesai registruoja tinklainės stiebeliai ir kūgeliai.

Normalios akies geriausio matymo nuotolis yra 25 cm žiūrint artimus daiktus, akių raumenys padidina lęšiukų kreivumą ir daiktus galime matyti ir iki 15 m atstumo. Deja, akims neretai būdingi ir įgimti ir įgyti akų defektai: trumparegystė ir toliaregystė. Šiuos trūkumus ištaiso sklaidomasis ir glaudžiamasis akinių lęšiai. Sklaidomojo lęšio laužiamoji geba yra neigiamoji, o glaudžiamojo – teigiamoji. Normalios akies laužiamoji geba 60 – 70 dioptrijų, o židinio nuotolis 19 – 23 mm. Nestiprius akinius toliaregiui žiūrinčiam į artimus daiktus, atstoja geras apšvietimas, tada vyzdys susiaurėja ir, kaip fotoaparate sumažinus diafragmą, tinklainėje gaunamas ryškus vaizdas. Trumparegis, stengdamasis įžiūrėti tolimą daiktą, prisimerkia. Žmogui senstant mažėja lęšiuko gebėjimas keisti savo formą (akomodacija).

Lęšiuko vyzdžio kitimas parodo ligų eigą. Esama įvairių vyzdžio formų (konfigūracijų), kurios nurodo ligų tipus. Staigus vyzdžio išsiplėtimas yra mirties požymis.

Šiuo metu Jūs matote 63% šio straipsnio.
Matomi 623 žodžiai iš 982 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.