Renesanso žmogus
5 (100%) 1 vote

Renesanso žmogus

RENESANSO ŽMOGUS

XIV – XVIa. Vakarų Europos šalyse ėmė plisti savitas ekonominis, kultūrinis ir politinis atgimimas – renesansas. Po kurio laiko F. Engelsas pavadins jį vienu pažangiausiu žmonijos perversmu, kokius ji tik kada nors išgyveno. Renesansas, iš esmės pakeitęs estetinį ir intelektualinį Europos klimatą, susiformavo, vystėsi ir plėtojosi Italijoje. Italija laikoma šio kultūrinio reiškinio tėvyne. Renesansas – tai didelių visuomeninio gyvenimo pasikeitimų laikotarpis, mokslo pakilimo, meno, ir literatūros suklestėjimo epocha. Šią epochą žymi didžios šios srities asmenybės – Leonardo da Vinci, Mihelangelo, Rafaelis, Erazmas Roterdamiestis, Giorgio Vasari.

Dauguma tos kartos menininkų žavėjosi Itališkojo Renesanso vertybėmis, kadangi šis judėjimas buvo nukreiptas prieš viduramžių tamsumą, žmogaus asmenybės ir jo įsitikinimų varžymą.

Renesansas labiau reiškėsi ne kaip apibrėžtas stilius, o kaip gyvenimo būdas. Atsižadėjus griežtų viduramžių nuostatų ir saitų, Renesansas atrado žmogų. Savo kūriniuose menininkai realistiškai pavaizdavo žmogų, jo didingumą, vidinio pasaulio turtingumą, išorinį grožį. Šekspyras savo herojaus Hamleto lūpomis taip apibūdino žmogų: “Koksai nepaprastas kūrinys – žmogus! Koks prakilnus savo protu! Koks neaprėpiamas savo gabumais! Savo judesiais ir išvaizda – koks įspūdingas ir nuostabus!”. Visuose menuose žmogus pirmą kartą atsiskleidė kaip asmenybė, naujos kūrybinės galios ir humanizmo dvasia formavo laisvą pilietį. Viena svarbiausių Renesanso epochos idėjų yra ta, kad žmogus priklauso ne nuo aukštesnės galios, o pats yra savo likimo šeimininkas. Renesanso epochos menininkų idealas buvo protinga, veikli, tvirta asmenybė, priešinga viduramžių asketiškajam idealui.

Renesanso epochos menininkai žavėjosi žmogaus sugebėjimų įvairumu, jo išsilavinimo, žinių ir veiklos visapusiškumu. Žmogus turįs pasireikšti įvairiose gyvenimo srityse: moksle, mene, politinėje veikloje. Jis turi būti herojus gilių jausmų ir stiprios dvasios asmenybė, išsiskirianti iš aplinkos. Todėl menininkai skyrė tiek pat dėmesio žmogui, kiek ir jo aplinkai bei buičiai. Tai buvo harmonijos ir pusiausvyros laikotarpis visose meno srityse.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 336 žodžiai iš 612 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.