Reprodukcija
5 (100%) 1 vote

Reprodukcija

Reprodukcija

Vyro reprodukcijos organai

Suaugusio vyro pagrindiniai reprodukcijos organai yra:

• kapšelyje esančios sėklidės;

• varpa;

• keletas kitų liaukų: prostata, sėklos pūslelės, Kuperio.

Sėklidės yra dvi, jos susideda iš daugybės sėklos kanalėlių, kuriuose gaminasi sperma, ir intersticinių ląstelių, gaminančių hormoną testosteroną. Sėklidėse gaminami spermatozoidai.

Spermos gamybą skatina:

– folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH);

– testosteronas.

Testosteronas yra steroidinis hormonas, kuris ne tik palaiko spermos gamybą, bet ir skatina antrinių vyriškų lytinių požymių vystymąsi bei augimą.

Varpa

Varpą sudaro kraujagyslės, jungiamasis ir raumeninis audinys, kuriuos dengia oda. Varpos arterijos atsiveria į akytkūnius, kurie erekcijos metu prisipildo kraujo ir padidėja.

Dviguba odos raukšlė sudaro apyvarpę. Norint išvengti infekcijos apyvarpės plotas turi būti švarus, kad ten nesikauptų išskyros.

Liaukos

Vyro lytiniuose takuose yra liaukų (prostata, sėklos pūslelės ir Kuperis), kurių išskyros susimaišo su sėklidžių sekretu ir susidaro sperma.

Padidėjus prostatai, sutrinka šlapimo nutekėjimas (tai dažna vyresnio amžiaus vyrų būklė).

Sperma

Ejakuliacijos metu išsiskiria apie 3 ml spermos, kurioje spermatozoidai sudaro tik 2 proc. (viename mililitre – 100 milijonų spermatozoidų). Jeigu spermatozoidų yra mažiau nei 20-40 milijonų mililitre, apvaisinimo galimybės mažos.

Vyrų nevaisingumo priežastys gali būti įgimtos (nenusileidusios sėklidės) ar įgytos (sėklidžių uždegimas, sukeltas parotito viruso). Gali pakenkti darbas dideliame karštyje, ankštų apatinių drabužių dėvėjimas. Bendros organizmo ligos (cukrinis diabetas, endokrininiai sutrikimai) taip pat gali sutrikdyti pilnavertės spermos gamybą.

Moters reprodukcijos organai yra:

– kiaušidės;

– gimda;

– kiaušintakiai;

– makštis;

– išoriniai genitalijų organai.

Nuo lytinio subrendimo iki menopauzės moters reprodukciniai organai ir audiniai cikliškai kinta kas mėnesį (menstruacinis ciklas).

Kiaušidės

Dvi kiaušidės yra pilvo ertmėje, prie dubens šoninių sienų. Jose bręsta kiaušinėliai ir gaminami hormonai estrogenai.

Kiaušintakiai

Tai du maždaug 12 cm vamzdeliai, einantys nuo gimdos kiaušidžių link.

Gimda

Tai ertminis organas, esantis už šlapimo pūslės, kurios storesnė dalis vadinama kūnu, siauresnė – kakleliu. Dalis gimdos kaklelio yra išsikišusi į makštį.

Gimdos kūną sudaro raumeninis audinys (myometrium) ir jį dengiantis liaukinis epitelis (endometrium). Menstruacijų metu dalis gleivinės atkrenta. Gimdos kaklelį iš vidaus dengia epitelis, kuris, skirtingai nuo endometriumo, menstruacinio ciklo metu neatkrenta. Jame gausu liaukų.

Makštis

Tai vamzdžio pavidalo raumeninis organas, kuriame nėra liaukų. Kai kurios epitelio ląstelės gamina glikogeną ir kaupia jo atsargas. Šioms ląstelėms žuvus, makšties bakterijos (laktobacilos) vartoja glikogeną ir išskiria pieno rūgštį. Makšties terpė dėl pieno rūgšties tampa rūgšti (pH 4). Rūgšti makšties aplinka, makšties epitelio limfocitai ir neutrofilai slopina bakterijų augimą, apsaugo nuo infekcijos.

Makštį plaunant sumažėja laktobacilų, dėl to padidėja makšties pH. Tai gali skatinti infekcijos vystymąsi. Išorinė makšties anga iš dalies gali būti dengiama plonos jungiamojo audinio plėvės (hymen).

Išorinės moters genitalijos

Išoriniai moters lyties organai (vulva) tai – didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, erektilinis audinys, atitinkantis vyro varpą. Iš akytkūnių susidaro varputė (klitoris), kuri yra virš šlaplės angos. Išoriniuose moters lyties organuose yra riebalinių ir prakaito liaukų bei gleives gaminančių liaukų.

Krūtys

Kiekvienoje pieno liaukoje yra apie 20 atskirų vamzdinių-pūslinių liaukų, kurios spenelio viršūnėje atsiveria atskiromis angomis. Pieno liaukos atskirtos viena nuo kitos jungiamuoju audiniu ir riebalais.

Moterims liaukinis audinys brendimo metu vystosi, o vyrams lieka neišsivystęs. Tačiau dėl endokrininių sutrikimų vyrų krūtys gali padidėti (ginekomastija).

Iš krūties audinių 75 proc. limfos nuteka į pažasties limfmazgius.

Lytinis gyvenimas

Žmogaus seksualiniai pojūčiai labai sudėtingi, juose dalyvauja protas ir emocijos. Seksualinio atsako metu vystosi pokyčiai reprodukcijos organuose, malonūs erotiniai pojūčiai, lytinio sujaudinimo būsena.

Lytinis sujaudinimas

Kyla dėl vietinių genitalijų receptorių dirginimo ir psichologinių veiksnių.

Išoriniuose vyrų ir moterų lytiniuose organuose esančių daugybinių jutiminių receptorių dirginimas sukelia nugaros smegenų refleksus, kuriems veikiant kraujas priplūsta į reprodukcijos organus, išsiskiria skysčiai, susitraukinėja raumenys. Vyrams vystosi erekcija, moterims pagilėja ir padidėja viršutinė makšties dalis. Moterims lytinio sujaudinimo metu prasideda sekrecija iš liaukų, gaminančių gleivingą sekretą. Šis sekretas palengvina varpos judesius makštyje. Vyrams lytinio sujaudinimo metu taip pat padidėja liaukų sekrecija.

Impulsai iš galvos smegenų veikia nugaros smegenų refleksus, kurie sukelia šiuos efektus genitalijose, pavyzdžiui, žmogus, kitas objektas, vaizduotė didina arba slopina lytinį atsaką.

Alkoholis slopina centrinės nervų sistemos veiklą. Mažos dozės gali
padidinti lytinį atsaką, tačiau didelės – slopina lytinį potraukį. Lytiškai jaudinantys dirgikliai kiekvienam žmogui gali būti skirtingi. Lytinio potraukio sutrikimai

Impotencija

Pirminė impotencija (kai vyrui niekada nebuvo erekcijos arba ji buvo nepakankama lytiniam aktui atlikti) pasitaiko retai. Antrinę impotenciją gali sukelti organinės priežastys (medikamentų, alkoholio vartojimas). Taip pat gali būti ir psichologiniai veiksniai (stresas, nuovargis, kaltės jausmas, depresija).

Frigidiškumas

Kai kurioms moterims lytiniai santykiai nėra svarbūs. Frigidiškumas reiškia lytinį šaltumą. Lytinį šaltumą gali sukelti objektyvios (skausmas nuo injekcijų ar tarpvietės susiuvimo) ir subjektyvios (baimė pastoti, baimė užsikrėsti, nuovargis, stresas, partnerio elgesys) prie~astys. Kartais turi įtakos auklėjimo įskiepytos lytinio gyvenimo nuostatos. Kai kurios moterys niekada nėra patyrusios orgazmo, apie 10 proc. moterų fiziškai orgazmo negali patirti.

Bendras sujaudinimas

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 917 žodžiai iš 3056 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.