Retorika
5 (100%) 1 vote

Retorika

RETORIKA

Pagrindiniai retorikos principai

Retorika mėgsta klasikinį aukso vidurį:trys svarbiausi retorikos principai, trys funkcijos, trys viešųjų kalbų rūšys.Trys svarbiausi jos principai-viešoji kalba turi būti:1.Darni

2.Tikslinga

3.Tinkama

DARNUMAS TIKSLINGUMAS TINKAMUMAS

Darnumo principas apima ir kalbos kompoziciją, ir kiekvieną turinio detalę, ir kalbinę bei stilistinę raišką.Darnumas-tai turinio ir formos, dalyko ir žodžio, visumos ir jos dalių tikimas, proporcijos tarp racionalumo ir emocijų, tarp faktinių ir teorinių žinių. Kiekviena viešosios kalbos struktūros dalis, mintis, žodis, frazė ar stiliaus figūra turi būti tikslinga, pavartota pagal paskirtį.Atsižvelgdamas į kalbos turinį, rūšį, siekiamus tikslus, oratorius tikslingai renkasi mintis, faktus, argumentus, kalbos priemones Kalbėti tinkamai-vadinasi, pri-sitaikyti prie esamos situa-cijos.Čia lemia oratoriaus etika, taktas, saikas, grožio suvokimas, kalbos ir stiliaus jausmas.Įgyvendinti tinkamu-mo principą yra sunkiau-sia.Tai reiškia-pasakyti:

1.Tai, kas reikia

2.Tai, kiek reikia

3.Taip, kaip reikia

Trys retorikos funkcijos

Informacinė funkcija Apeliacinė funkcija Estetinė funkcija

Susijusi su protu, pažinimu, mąstymu. Susijusi su klausytojų valios ir jausmų poveikiu. Susijusi su paties oratoriaus jausmų išraiška.

Tikslai Tikslai Tikslai

Suteikti žinių, pamokyti, išaiškinti, padėti suvokti, supažindinti, patarti, resti teisingą sprendimą. Įrodyti, įteigti, paskatinti veikti, paraginti, suagituoti. Pradžiuginti, pralinksminti, pa-malononti, pažadinti prisi-minimus, sujaudinti, paguosti, sužavėti, teikti pasigerėjimą.

Kalbėjimo būdas Kalbėjimo būdas Kalbėjimo būdas

Kabėti gyvai, aiškiai, dalykiškai, tiksliai, patraukti klausytojų dėmesį logiškais, svariais ir įtikinamais argumentais. Kalbėti aktualiai, įtaigiai, veržliai, energingai, glaustai, pabrėžiant, ką būtina daryti, kodėl taip, o ne kitaip, kodėl dabar pat , o ne rytoj. Kalbėti išradingai, šmaikščiai, sąmojingai.Būti originaliam, bet vengti perdėto jausmin-gumo.

Viešųjų kalbų rūšys

Pagal atliekamas funkcijas skiriamos trys viešųjų kalbų rūšys:informacinės, apeliacinės ir emocinės kalbos.Tačiau, kaip ir kalbos funkcijos, jos retai kada būna grynos, tai daugiau teorinis skirstymas, nes praktiškai dažniau susiduriama su tarpiniais variantais.

Informacinės kalbos Pranešimas, referatas, paskaita, pamoka.

Apeliacinės kalbos Advokato kalba, prokuroro kalba, mitingų kalba, agitacinė kalba, propagandinė kalba, protesto kalba, priešrinkiminė kalba, patriotinė kalba, pamokslas.

Emocinės kalbos Šventinė kalba, pristatomoji kalba, sveikinamojo kalba, padėkos kalba, jubiliejinė kalba, epitafinė kalba(kalba prie kapo), atminų kalba(kalba mirties metinių proga),proginis pamokslas, tostas, oracija.

RETORINIAI PATARIMAI

Keletas svarbiausių patarimų

1.Kalbėjimo tempą derink prie klausytojų lygio.

2.Nekalbėk greičiau nei klausytojai mąsto ir suvokia:jie turi spėti įsisąmoninti informaciją.

3.Nekalbėk per lėtai-įvarysi nuobodulį.

4.Sudėtingus dalykus aiškink lėčiau, paprastesnius-greičiau.

5.Nesureikšmink kiekvieno žodžio-toks pabrėžimas netenka bet kokios prasmės.

6.Nepamiršk pauzių-jos leidžia atsikvėpti, padeda išlaikyti deramą tempą, sutelkia klausytojų dėmesį.Pauzės-taip pat viešosios kalbos kompozicijos dalis.

7.Paisyk loginių pauzių.

Patarimai oratoriui

1.Klausytojai tave mato visą-tarsi peršviečia rentgenu.

2.Venk visko, kas rėksminga, kas blaško, atitraukia dėmesį nuo kalbos turinio.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 507 žodžiai iš 1007 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.