Riukų dezinterija enterotoksemija
5 (100%) 1 vote

Riukų dezinterija enterotoksemija

REFERATAS

ĖRIUKŲ DEZINTERIJA ,ENTEROTOKSEMIJA

TURINYS

MORFOLOGIJA 3

TAKSONOMIJA 4

AUGIMAS TERPĖSE 4

ATSPARUMAS 4

ANTIGENINĖS SAVYBĖS 4

RŪŠINIS IDENTIFIKAVIMAS 4

PATOGENIŠKUMAS 4

BIOCHEMINĖS REAKCIJOS 5

VIRULENTIŠKUMO VEIKSNIAI 5

PATOLOGINIAI ANATOMINIAI POKYČIAI 5

LABORATORINĖ DIAGNOSTIKA 6

SUKELIAMOS LIGOS 5

DIAGNOZĖ 6

GYDIMAS 6

LITERATŪROS SĄRAŠAS 7

N A U D O T I S U T R U M P I N I M A I:

Clostridium perfringens- C.perfringens-

Gram teigamos-dažymas pagal Gramą(nusidažo violetine spalva)- Gram+-

Kraujo agaras- KA-

Endosporas- Sporos

MORFOLOGIJA

Klostridinės enterotoksemijos yra ūminės, mirtinos intoksikacijos avims, ėriukams, paršeliams, retkarčiais kumeliukams.

Klosrtidijoms priklauso didelės (0,3-1,3×3-10µm) gram teigamos (gram+) anaerobinės, sporas (endosporas) gaminančios lazdelės. Sporos pasigamina lazdelės centre. Rėčiau gale. Visos patogeninės rūšys yra tiesios lazdelės, išskyrus C.spiroforme, kuri yra spiralinės ar vingiuotos formos. Clostridium perfringens vienintelė rūšis ,kuri gamina kapsules gyvulio audiniuose ir yra nejudri. Daugelis kitų rūšių yar judrios –peritrichinis judėjimas.

Kolstridijos yra fermentuojančios, oksidazei ir katalazei neigiamos. Daugelio klostridijų kultivavimui reikalingos (dedama į mitybines terpias) amino rūgštys, angliavandeniai, vitaminai, kraujas ar serumas. Patogeninių klostridiju optimali augimo tempetatūra 37ºC. Daugelis patogeninių rūšių gamina egzotoksinus.

Ligos sukeliamos C.perfringens egzotoksinio (enterotoksinio) tipų B,C ir D kartais A,E. C.perfringens bacilos yra aerotolerantiškos, nejudrios audiniuose gamina kapsules. Tai yra stambios gram+ lazdelės (0,6-0,8×2-4µm). Sporos ovalios formos, susidaro netoli lazdelės galo.

Enerotoksinas yra identiškas sporos apvalkalui. Charakteringos reakcijos yra dviguba hemolizės zona KA, gumulėlių- krešulėlių susidarymas lakmuso pieno terpėje bei Naglerio reakcija. Organizme sutinkami penkių A-E tipų toksinai įvairiomis kombinacijomis.

Konijų dydis būna įvairus, vienoje Petri lėkštelėje gali išaugti nevienodos. Kolonijos mažos ar vidutinio dydžio, tipiškos pilkos , pilkai geltonos spalvos, beveik peršviečiamos. Kaikurios kolonijos lygios(S), išgaubto pavidalo kraštais,o kitos šiurkščiais, skiautėtais kraštais(R), yra ir plokščių netaisiklingų siulinių formų.

C.perfringens neproteolitinės ir nepasižymi aitriu kvapu.

Lėkstelėje su kraujo agaru peršviečiama šviesos. Kolonijos yra apsuptos dviguba hemolizės zona, kuri susideda is vidinės ir neaiškios zonų.

TAKSONOMIJA

Anaerobinė dizenterija yra tipiška intoksikacija iš žarnyno (enterotoksemija), kuri išsivysto žarnyne labai greitai besidauginant B tipo Cl. perfringens baciloms. Mikrobas sukelia nekrozę, todėl žarnų sienelėse atsiranda opų ir nekrozės židinių. Dėl tokio žarnų sienelės pažeidimo, mikrobai ir audinių irimo toksinai lengvai patenka į visus organus bei audinius ir sukelia viso organizmo intoksikaciją. Inkubacijos periodas trunka kelias valandas. Neretai jauniklis suserga per 8-10 h po gimimo. Liga prasideda viduriavimu. Išmatos skystos, geltonos, vėliau sutirštėja, patamsėja. Tuomet jose neretai randama kraujo. Ypač ūmiais atvejais išmatos būna kruvinos. Sergantis ėriukas ir paršiukas apatiškas, beveik nereaguoja į aplinką, nustoja žįsti, visą laiką guli. Ligos pradžioje pakyla temperatūra iki 41 °C, padažnėja pulsas ir kvėpavimas. Jaunikliai gaišta dėl progresuojančio nusilpimo ir išliesėjimo.

AUGIMAS TERPĖSE

Gerai auga visose terpėse, naudojamose anaerobams augti. Gali augti 16-50ºC temperatūroje. Mažiau reikli anaerobinių sąlygų atžvilgiu.

Kepenų buljoną jau per 4-6 val. sudrumščia, susidaro daug dujų (intensyviausiai dujos gaminasi 14-16 augimo valandą ). Po 48-56val. buljonas praskaidrėja, dugne susidaro nuosedos.

Ant kraujo-gliukozės agaro sudaro sagos pavidalo iškilusias kolonijas, kurios vėliau pasidaro nešvariai rudos arba žalsvos. Apie kolonijas susidaro nešvari, rusva , lyg šokoladas, zona.

Pieną sukrešina per 8-10 val. Krešulys iškilęs į paviršių, pripildytas dujų, lyg kempinė. Želatiną skystina, smegenų košelės nepajuodina.

Raugina (pasigamina rūgštys ir dujos ) gliceriną, gliukozę, galaktozę, levuliozę, sacharozę, laktozę ir maltozę.

ATSPARUMAS

Vegetatyvinės formos išorės veiksniams- neatsparios . Sporos virinant žūva per 8-90 min. Iš chemikalų aktyviausiai veikia vandenilio peroksidas, sidabro nitratas, karbolio rūgštis.

ANTIGENINĖS SAVYBĖS

C.perfringens sudaro visą grupę bakterijų, kurios skiriasi antigeninėmis savybėmis, toksinų gamyba ir patogeniškumu. Yra 6 tipai:A,B,C,D ir E.

RŪŠINIS IDENTIFIKAVIMAS

Clostridium perfringens toksinai

Bacila gamina visą eilę egzotoksinų, kurie skiriasi savo cheminia sudėtimi, antigeninėmis savybėmis ir toksiškumu. Vieni toksinai yra bendro veikimo –letaliniai, kiti specifiški: hemotoksinai veikia eritrocitus , neurotoksinai – nervų sistemą , nekrotoksinai – odą ir raumenis.

Toksinai yra termilabilūs, 70ºC temperatūroje juos suardo, paveikti formalinu virsta anatoksinais.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 742 žodžiai iš 1464 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.