Rizika susijusi su lytiniu gyvenimu
5 (100%) 1 vote

Rizika susijusi su lytiniu gyvenimu

ĮVADAS

Lytinio gyvenimo kultūra – visuomenės kultūros dalis. Svarbiausia čia – išanalizuoti galimybes kaip formuoti lytinį potraukį, kad jis taptų žmogaus ir jo šeimos sveikatos bei laimės konstruktyviu elementu.

Seksologija negalėjo vystytis kaip mokslas, kol lytinis potraukis nebuvo pradėtas laikyti natūraliu gyvenimo reiškiniu. Lytiniai jausmai moralės ir estetikos požiūriu nėra kažkas „nešvaru“ arba „ nuodėminga“. Jie nėra ir vien technikos klausimas, nes nė vieno žmogaus potraukio negalima aiškinti izoliuotai nuo visos psichikos. Lytinis potraukis svarbus tuo, kad yra žmogiškas veiksmas; jis vyksta tarp žmonių, plačiai suprantančių sudėtingus, kartais labai svarbius, tarpusavio santykius.

Sekso srities normų negalima nustatyti, remiantis tik statistinių duomenų vidurkiais. Jose turi būti atsižvelgta į optimalias biologines, psichologines, socialines ir etines charakteristikas, kurios tinka kaip auklėjimo ir elgesio pavyzdžiai.

Įvairiais civilizacijos vystymosi laikotarpiais ir daugelyje kultūrų egzistavo romantinės meilės istorijos. Jausmų tyrinėtojai išskiria dvi meilės „ kategorijas“ – aistringą ir draugišką.

Specifiniai aistringos meilės požymiai yra nuolatinės mintys apie kitą asmenį, nenugalimas noras kalbėti jam apie savo jausmus, jo trūkumų nepastebėjimas.

Kai kurių mokslininkų nuomone, aistringa meilė gali būti genetiškai nulemtas giminės pratęsimo komponentas, padedantis poroms neiširti ilgesnį laiką – kol truks nėštumas ir motinystė.

Yra ir tokia prielaida: aistringiems santykiams pereinant į draugiškus smegenyse daugiau pasigamina tam tikrų cheminių elementų, panašių į narkotikus ir tai veikia žmogų raminančiai. Tuomet susiklosto naujas požiūris į partnerį, atsiranda kitokių pojūčių, sustiprėja artumo jausmas. Tokia meilė įvardijama kaip draugiška.

Dažnai kai aistringos meilės metas eina į pabaigą, pradedama realiai vertinti partnerį. Tarpusavio santykiai tampa lyg ir panašūs į dalykinę partnerystę. Jei santykiai buvo pakankamai nuoširdūs, abipusiai, tai paprastai išlieka ir kai kurie aistringos meilės elementai. Abu partneriai tada ima siekti pilnakraujo gyvenimo, atsiranda geriausi draugiški jausmai.

Pasiekti tokių santykių ne visada lengva. Poros privalo sutvarkyti savo lytinį gyvenimą, privalo paklusti kasdieninio gyvenimo reikalavimams.

Naujo tipo meilė reikalauja mobilumo ir noro pašalinti nesutarimus. Jausmų aptarinėjimas, sugebėjimas pripažinti savo klaidas, partnerio poreikių supratimas ir abipusis kompromisų ieškojimas – visa tai yra būtina gyvenant kartu.

Draugiška meilė visiškai neatmeta lytinių kontaktų. Atvirkščiai, gerai žinant, kas jaudina ir priveda prie orgazmo partnerį, galima santykius pagerinti. Tačiau svarbu abiem tai aptarti atsižvelgiant į kiekvieno pageidavimus.

Visokie santykiai formuoja taisykles, ir jų laikytis privalu abiem. Viena iš pagrindinių taisyklių – lytinis išskirtinumas, t.y. intymus ryšys su vienu partneriu. Kitaip manau – problemos neišvengiamos.

Mylėti ir pasiduoti pagundai manyčiau yra natūralu. Nėra visų priimtos amžiaus ribos, kada lytinius santykius galima pradėti ir kada juos reikia baigti, tai sakyčiau asmeninis kiekvieno reikalas. Tačiau tam priimant sprendimą, manau yra svarbūs tokie faktoriai: emocinis brandumas, etiniai sumetimai, moralinės vertybės. Žmogus privalo turėti patikimos informacijos apie seksą ir būti pasiruošęs imtis atsakomybės už savo lytinį aktyvumą, į tai įeina saugojimasis lytiniu keliu plintančių ligų ir nepageidaujamo nėštumo.

Norint išsaugoti žmonių, visų pirma jaunimo, psichinę sveikatą, reikia vykdyti aiškų lytinį švietimą. Tai yra viena iš sąlygų, siekiant formuoti normalų lytinį potraukį ir nustatyti deramą jo vietą visuose žmogaus psichofiziniuose pergyvenimuose. Todėl ir yra labai svarbu aiškinti seksualines problemas.

AR APSAUGO SVEIKATĄ LYTINIS ŠVIETIMAS?

Lytinis auklėjimas ir švietimas turi būti sistemingi. Dar prieš 15 – 20 metų buvo ginčijamasi, ar reikia vaikams aiškinti lytinius klausimus. Dauguma gydytojų, pedagogų bei psichologų sutiko, kad tokius klausimus būtina aiškinti, ir dabar jie kaip neatskiriama sudėtinė dalis įtraukiami į lytinio auklėjimo ir apskritai jaunimo auklėjimo programą.

Psichoprofilaktikos sumetimais labai svarbu išaiškinti lytinio gyvenimo klausimus vaikams, kad jie galėtų išvengti daugelio psichoneurozių ir asmenybės vystymosi sutrikimų. Šie aiškinimai padeda įveikti didelius sunkumus atsiradusius brendimo laikotarpiu, ir išvengti įvairių lytinių sutrikimų, pvz., kai kurių iškrypimų. Aiškinant reikia pateikti įvairią informaciją apie vaikų gimdymą, lytinį gyvenimą, bet prieš laiką nesužadinti lytinio potraukio.

Neišaiškinus vaikystėje lytinius klausimus vyliau žmogui gali įvykti asmeninė tragedija. Mat vaikams ne visuomet užtenka drąsos pasidalyti savo abejonėmis net su artimiausiais iš vyresniųjų, o negalėdami patys išspręsti kai kurių seksualinių problemų, vaikai labai sielojasi.

Pirmieji ir svarbiausieji vaikų auklėtojai yra tėvai, jie perteikia vaikams emocijas, jausmus, padeda žengti sunkiausius gyvenimo žingsnius ir rodo pavyzdį, kaip gyventi.

Lytinis auklėjimas
bus sėkmingas tik tuomet, kai:

– padės vaikui suvokti, jog kiekviena jo fizinės ir psichinės raidos fazė ir atitinkami pokyčiai yra būtini ir neišvengiami; vaikas turi pažinti savo kūną, jo funkcijas ir neturi varžytis apie tai kalbėti;

– padės tinkamai suprasti dauginimosi procesus;

– paaiškins vaikui kaip keisis jo kūnas brendimo laikotarpiu;

– suprantamai išaiškins, kad lytinių santykių pamatas yra meilė, pagarba bei rūpinimasis partnerio sveikata ir apskritai juo, kaip žmogumi;

– ne tik išugdys pasididžiavimą savo lytimi, bet ir išmokys vertinti kitos lyties atstovo savybes;

– įtikins, kad lytinis gyvenimas (seksualumas) yra viena svarbiausių ir atsakingiausių mūsų gyvenimo sričių.

Paauglystėje lytiškai santykiauti iš tikrųjų pavojinga. Visą laiką reikia bijoti neplanuoto nėštumo. Be to visai realus pavojus užsikrėsti venerine liga. Pagal statistiką paaugliams tai nutinka kas 13 sekundžių. Pasekmės apverktinos: reprodukcinės sistemos pažeidimai, nevaisingumas.

Be nėštumo ir ligų, yra kita grėsmė: intymiems santykiams nutrūkus patiriamas didžiulis stresas. Seksualinės sveikatos švietimas gali būti viena iš priemonių apsaugant jaunus žmones nuo šių problemų, gerinant jų būsimą reprodukcinę sveikatą. Atlikti tyrimai parodė, kad lytinis švietimas gali padėti atidėti pirmus lytinius santykius paaugliams, kurie dar nėra lytiškai aktyvūs. Lytiškai aktyviems paaugliams, įskaitant tuos kurie yra vedę, lytinis švietimas gali paskatinti teisingai ir nuosekliai vartoti kontraceptines priemones.

Baimė, kad lytinio švietimo programos paskatins seksualinį aktyvumą, yra nepagrįsta. Tyrimai parodė, kad efektyviausios lytinio švietimo programos yra tos, kurios įtraukia daugiau informacijos apie reprodukcinę sveikatą. Tokios programos taip pat padeda jaunimui pagerinti bendravimo įgūdžius, išsiaiškinti sau gyvenimo vertybes ir galbūt pakeisti savo rizikingą elgseną. Informacijos ir supratimo apie kontracepciją neturėjimas padidina lytiniu būdu plintančių ligų ir neplanuoto nėštumo riziką tarp paauglių.

Įvertinti, kaip lytinio švietimo programos veikia paauglių žinias ir elgseną yra problematiška. Programos skiriasi savo turiniu, yra sunkios. Asmeninė užduodamų klausimų prigimtis taip pat gali priversti jaunus žmones nenoriai sakyti tiesą. Remiantis tyrimais daroma prielaida, kad negalima atskirti lytinio švietimo programos nuo kitų informacijos šaltinių, tokių, kaip žiniasklaida ar tėvai. Jaunų paauglių tiek besivystančiose, tiek industrializuotose šalyse tyrimai parodė, kad nuoseklios lytinio švietimo programos gali pakelti reprodukcinės sveikatos žinias ir pagerinti kontraceptinių metodų naudojimą prieš nėštumą ir lytiniu keliu plintančias ligas.

KAS YRA (LPL) LYTIŠKAI PLINTANČIOS LIGOS ?

Lytiškai plintančia liga (LPL) yra vadinama liga, kuri perduodama vieno asmens kitam lytinių santykių (sekso, mylėjimosi) metu. Gydytojai LPL dar vadina šlapimo ir lyties takų ligomis, nes jos gali pažeisti lyties takų, ir šlapimo sistemas, pvz., šlapimo kanalą. Šlapimo ir lyties organų ligos dažniausiai plinta lytinio kontakto metu.

Pasaulyje per metus lytiškai plintančiomis ligomis (kurių šiandien žinoma apie 25) suserga apie 250 mln. žmonių. Iš jų: 120 mln. užsikrečia trichomonomis, 50 mln. chlamidijomis, 30 mln. papilomos virusu, 25 mln. gonorėja ir 3,5 mln. sifiliu. Dėl gerai sukoordinuotos sveikatos apsaugos sistemos kai kuriose vakarų šalyse, pvz., Švedijoje, sergamumas LPL, o ypač gonorėja ir sifiliu, labai mažas. Tuo tarpu visoje Rytų Europoje, įskaitant Lietuvą, LPL, o ypač sifilis, yra labai paplitusios.

Lytiškai plintančios ligos priklauso tų ligų grupei, apie kurias mes mieliau nutylime arba kalbame pašnibždomis. Iškreipti vaizdiniai ir žinių apie šias ligas stoka sukelia bereikalingą įtampą, nerimą o neretai ir baimę.

Koks skirtumas tarp veneros ir lytiškai plintančių ligų? Jokio skirtumo čia nėra. Abu pavadinimai apibūdina ligas, plintančias lytinio akto metu. Anksčiau šios ligos, dažniausiai sifilis ir gonorėja, buvo vadinamos meilės deivės Veneros vardu, t.y. venerinėmis.

Dėl tuometinio požiūrio į seksą, deja pasitaikančio ir dabar, venerinės ligos buvo laikomos „nešvariu“ žodžiu, peršančiu mintis apie amoralų gyvenimą. Todėl dažnai buvo bijoma net šį žodį ištarti.

Šiandienos visuomenėje seksas yra pripažintas normalaus gyvenimo dalimi. Nustatyta, kad nemaža dalis infekcijų plinta būtent lytinio akto (sekso) metu. Tad dauguma žmonių yra linkę vadinti šias ligas lytiškai plintančiomis ligomis. Jomis užsikrečia vyrai ir moterys nepriklausomai nuo amžiaus, gyvenamos vietos, etninės grupės ir pajamų. JAV (skelbiančioje daugiausia statistinių duomenų) kas penktas gyventojas (t.y. apie 56 mln.) yra užsikrėtęs kokia nors LPL. Paaugliai yra didžiausia rizikos grupė dėl elgesio (dažnai linkę rizikuoti), nepakankamų žinių (nežino, kad rizikuoja užsikrėsti), ekonominės padėties (neturi už ką nusipirkti apsaugos priemonių) ir galiausiai dėl biologinių ypatybių (paauglių mergaičių gimdos kaklelis yra jautresnis chlamidijoms ir gonorėjai nei vyresnių).

Dėl moters anatominių ypatumų rizika užsikrėsti lytiškai santykiaujant be apsauginių priemonių joms yra didesnė nei vyrams. Moterys du
kartus dažniau užsikrečia chlamidijomis vienkartinio lytinio akto metu su užsikrėtusiu partneriu nei vyrai analogiškoje situacijoje. Tie patys anatominiai ypatumai prisideda prie to, kad ankstyvi ligos požymiai dažniau lieka nepastebėti. Dėl negydytų LPL moterys nukenčia sunkiau nei vyrai, t.y. suserga dubens organų ligomis arba lieka nevaisingos. Tačiau laiku diagnozavus, dauguma jų išgydomos.

Gyvenime mes kiekvienas „pasigriebiame“ vienokią ar kitokią infekciją. Tačiau lytiškai plintančios infekcijos ypatingos tuo, kad visai negydomos ar netinkamai gydomos jos gali sukelti ilgalaikius ar net nepranykstančius sveikatos pakitimus. Nėštumo metu LPL galima užkrėsti dar negimusį kūdikį. Užsikrėtusi motina gali perduoti infekciją savo vaikui gimdymo metu. Taigi labai svarbu, kad visos LPL būtų gydytojų diagnozuojamos ir kuo greičiau gydomos.

Įspėjamieji simptomai:

– Atvira žaizdelė, rausvos ar baltos spalvos patinimai arba išbėrimai, skysto turinio pūslelės (kad ir visai mažytės) lyties organų srityje.

– Ryškūs makšties išskyrų kiekio, spalvos, kvapo ar konsistencijos pokyčiai.

– Skausmas dubens ar pilvo srityje, šleikštulys arba vėmimas.

– Nemalonūs pojūčiai per lytinį aktą arba kraujavimas jam pasibaigus.

– Kirkšnių arba kaklo limfmazgių (liaukos, saugančios organizmą nuo infekcijos) padidėjimas, karščiavimas, apetito nebuvimas, nuovargis.

– Neįprastai aštrūs mėnesinių skausmai.

– Dažnai vargina mieliagrybių ar kitos infekcijos.

DIDĖJANTI RIZIKA UŽSIKRĖSTI LYTIŠKAI PLINTANČIOMIS LIGOMIS

Lytiškai plintančios ligos per keletą pastarųjų dešimtmečių labai išplito, tačiau nemažai moterų mano, kad jomis gali užsikrėsti visi – tik ne jos. Mažiau nei trečdalis lytiškai aktyvių moterų rūpinasi, kaip išvengti lytinių ligų, naudoja prezervatyvą.

Rizika užsikrėsti lytiškai plintančia liga moterims gerokai didesnė nei vyrams. Šilta, drėgna makšties terpė puikiai tinka daugintis ligos sukėlėjams. Šie mikroorganizmai nesaugaus lytinio akto metu kartu su sėkla gali patekti į makštį.

Moterys, užsikrėtusios nuo vyrų% Vyrai, užsikrėtę nuo moterų%

Chamidiozė 40 20

Gonorėja 50 25

Išorinių lytinių organų karpos 10 10

Herpesas 30 30

Virusinis B hepatitas 10 5

Sifilis 30 20

Minkštasis šankeris 30 15

Živ 1 0,9

Moterys taip pat greičiau nei vyrai užsikrečia ir ŽIV, AIDS sukeliančiu virusu, nes švelnus moters makšties audinys labai pažeidžiamas, jame kur kas greičiau nei ant vyro varpos gali atsirasti žaizdelių, per kurias virusas patenka į kraujotaką.

Moterys dažnai nepastebi lytiškai plintančių ligų simptomų (pirmiausia jie pasireiškia makštyje), todėl jos ilgiau nediagnozuojamos. Nereta atvejų, kai lytiškai plintanti liga diagnozuojama praėjus keliems mėnesiams ar metams. Per tą laiką infekcija pasiekia gimdą ir kiaušintakius; išsivysto dubens organų uždegimas (infekcija, prasidėjusi viršutinių lytinių organų dalyje, dažniausiai gimdoje, kiaušintakiuose arba kiaušidėse). Susirgus dubens organų uždegimu, kiaušintakiuose susidaro sąaugų, kurios blokuoja kiaušintakius, sąlygoja negimdinį nėštumą, nevaisingumą ar nuolatinį skausmą dubens organų srityje.

Lytinės ligos kenkia ne tik moters sveikatai, jos gali pakenkti ir vaisiui nėštumo metu. Kai kurios iš jų gali sukelti persileidimą ir priešlaikinį gimdymą. AIDS ar B hepatitu serganti moteris gali užkrėsti savo kūdikį maitindama jį krūtimi, nes šie virusai per pieną gali patekti į kūdikio organizmą. B hepatitu sergančių motinų naujagimių rizika susirgti kepenų ciroze ir kepenų vėžiu itin didelė. Dauguma vaikų, užsikrėtusių ŽIV, AIDS viruso sukėlėju miršta sulaukę aštuonių metų. Gonorėja ar sifiliu sergančių motinų kūdikiai esti mažo svorio, serga kvėpavimo takų ligomis, dažnai gimsta akli arba sutrikusio intelekto.

Kai kurias lytiškai plintančias ligas (pvz., clamidiozę, gonorėją ir sifilį) sukelia bakterijos, todėl jos gydomos antibiotikais. Kitas (pvz., pūslelinė) sukelia virusai, todėl jos apgydomos, tačiau neišgydomos. AIDS – nepagydoma, nuo jos mirštama.

LYTIŠKAI PLINTANČIOS LIGOS – OPI PROBLEMA

Nustatyta, kad daugiau kaip 12 milijonų žmonių JAV kasmet suserga kokia nors lytiškai plintančia liga. Pateikiu lentelę su labiausiai paplitusiomis ligomis, užregistruotomis per vienerius metus.

Lytiškai plintančios ligos

UžregistruotaChlamidiozė………………………………………………………………………………….4000 000

Trichomonozė……………………………………………………………………………….3000 000

Išorinių lytinių organų karpos………………………………………………………….1000 000

Gonorėja…………………………………………………………………………………………800 000

Lytinių organų pūslelinė (herpesas)……………………………………………………500 000

ŽIV/AIDS………………………………………………………………………………………141 000

Sifilis……………………………………………………………………………………………. 101 000

B virusinis hepatitas…………………………………………………………………………..53 000

LIGOS, PLINTANČIOS TIK PER LYTINIUS SANTYKIUS

Dauguma lytiškai plintančių ligų yra nemalonios, skausmingos, atneša labai daug nerimo, būgštavimų ir trikdo. Kai kurios ligos sugniuždo. Jomis gali užsikrėsti mums patys brangiausi žmonės: žmonos, vyrai ir net dar negimę kūdikiai. Užsikrėtęs ŽIV žmogus po kiek laiko nepagydomai suserga ir dažniausiai miršta. Papiloma virusai, nuo kurių atsiranda smailiagalės kondilomos (išaugos) ant genitalijų, – tai pirmas žingsnis į genitalijų srities vėžį. Negydomas sifilis gali per daug metų sukelti paralyžių, smegenų ligas ir mirtį (dabar šią ligą suranda ir išgydo ankstyvoje stadijoje). Kitų ligų eiga gali būti slaptesnė. Antai herpeso virusas, kartą patekęs į organizmą, gali ilgai nepasireikšti, bet tam tikromis aplinkybėmis suaktyvėja, sukelia ligos protrūkį ir dingsta, o paskui gali vėl suaktyvėti. Jei tokių ligų negydysime, tai lytiniai organai surandės. Dėl to moteris pasidaro nevaisinga arba būna negimdinis nėštumas, paskui prasideda kraujoplūdis ir kartais gresia mirtis. Ir pagaliau daugeliu ligų motina gali užkrėsti vaisių per kraują nėštumo metu arba gimdydama, o tai ir pasireikš ilgalaikėmis ligomis suaugusiame amžiuje. Tikiuosi, visiems labai aišku, jog akivaizdūs įvairių infekcijų požymiai turi būti nedelsiant diagnozuojami ir išgydomi, ir gydyti būtina abu partnerius. Tačiau įvairūs mikroorganizmai gali pasireikšti vienodai – ir tai yra viena iš diagnostikos problemų.

Literatūros apie lytiškai plintančias ligas tikrai nemažai, tačiau mano tikslas yra reziumuoti. Darbo apimties ribojimas tokiu būdu leidžia išdėstyti esminius faktus, pateikti abstrakčią charakteristiką. Taigi, dažniausiai pasitaikančios ligos, kuriomis užsikrečiama tik lytiniu būdu:

Gonorėja – tai viena iš seniausių venerinių ligų, kuria užsikrečiama vaginalinio, analinio ar oralinio lytinio akto metu. Daugelyje šalių nėra tikslios statistikos, kiek žmonių kasmet suserga šia liga, tačiau, tyrimų duomenimis, susirgimų gonorėja ėmė mažėti po jos protrūkio 1975 m. Dar labiau sumažėjo susirgimų Švedijoje, o taip atsitiko, matyt, dėl to, kad buvo imtasi seksualinio švietimo ir leista vartoti prezervatyvus.

Gonorėja užsikrečiama tik per lytinį aktą (ir serganti motina gimdydama gali užkrėsti naujagimį). Moterims užkratas dažniausiai pažeidžia gimdos kaklelį, tačiau 90% ligonių bakterijų randama ir šlapimo organuose. O vien tik juose infekcija gali būti randama toms moterims kurioms padaryta histerektomija. Daugumai moterų ligos požymiai būna neryškūs arba jų visai nėra. Jei liga vis dėlto kokiais nors simptomais pasireiškia, tai praėjus 10 dienų nuo užsikrėtimo atsiranda makšties išskyrų, šlapinimasis pasidaro skausmingas ir sunkus, tarp mėnesinių iš makšties pasirodo kraujo, pagausėja mėnesinės. Nėščioms moterims lytinių organų gonorėja gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą ar užkrėsti kūdikį.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 2755 žodžiai iš 9041 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.