Rokas ir rokenrolas
5 (100%) 1 vote

Rokas ir rokenrolas

Rokas (angl. Rock) – bendras muzikos krypčių, atsiradusių XX a. penkto dešimtmečio gale JAV, pradedant rokenrolu, pavadinimas. Roko kaip muzikos krypties ribos labai plačios, juo nusakomi tokie vienas nuo kito nutolę muzikos stiliai kaip šokių muzika rokenrolas, bliuzas ar sunkiojo metalo muzika (roko ritmo pavyzdys).

Kartais rokas lyginamas su pop muzika kaip jos priešingybė, tačiau aiškios skiriamosios ribos tarp jų nėra ir daugybės muzikinių grupių stilius balansuoja tarp šių dviejų krypčių.

Istorija

Terminas Rocking pirmą kartą panaudotas gospel dainininkų Amerikos pietuose ir reiškiantis religinį džiūgavimą. Ankstyvasis rokas turėjo bliuzo, bugi-vugi, džiazo, R&B (rhythm and blues) muzikos elementų, buvo įtakotas liaudies muzikos ir kantri stiliaus. Ieškant senesnių roko šaknų reikia paminėti Five Points rajoną XIX a. vidurio Niujorke. Tai buvo vieta, kurioje pirmiausia maišėsi ritmingi Afrikos šokiai, pritariant Europietiškoms emigrantų melodijoms, daugiausiai Airiškai Jig muzikai.

Penktajame dešimtmetyje žodis rocking naudotas su dviguba reikšme, pagrindinė reikšmė buvo „šokis“, tačiau su paslėpta „sekso“ reikšme. Tokios prasmės pavyzdys gali būti Roy Brown „Good Rocking Tonight“. 1951 m. Klyvlendo (Ohajas) diskžokėjas ALan Freed pirmasis pradėjo leisti tokio tipo muziką savo baltųjų auditorijai; jam priskiriama ir „rock and roll“ termino sukūrimas.

Pagal kitą versiją pirmasis rokenrolo kūrinys buvo Bill Haley „Rock around the clock“ (1954 m.). Iš pradžių rokas laikytas, „pikta“, „niūria“ ir „satanistine“ muzika. XX a. septintajame dešimtmetyje rokas išpopuliarėjo kartu su tokiomis skandalingomis ir provokuojančius tekstus kūrusiomis grupėmis kaip Rolling Stones ir The Who.

Roko muzika Lietuvoje

Roko muzikos atsiradimas Lietuvoje siejamas su ‘stiliagų’ kultūros išpopuliarėjimu. Septintajame dešimtmetyje, kaip ir visame pasaulyje, pasireiškė vadinamosios Britų Invazijos grupių kaip Beatles, Rolling Stones įtakota grupių kūrimosi banga. Vadinamojo „big beato“ grupės, dažnai grojančios savo gamybos gitaromis, dažniausiai pasirodydavo šokiuose. Norint groti oficialiuse renginiuose, reikėdavo praeiti komisijos atranką. 1972-aisiais buvo išleistas pirmasis oficialus lietuviškas roko įrašas – grupės „Gintarėliai“ plokštelė. Roko muzikos motyvų galima aptikti septinto-aštunto dešimtmečio estradinėje muzikoje; estrados muzikantai siekė populiarumo tarp to meto jaunimo. Lietuvoje šaltojo karo metu roko muzika buvo valdžios netoleruojama, apibrėžta kaip nekokybiška vakarietiška muzika. Roko įrašai buvo sunkiai gaunami, tačiau labai klausomi. Roko muzika buvo neabejotina stiliagų, hipių ir pankų kultūros dalis. Žymesni Lietuvos roko muzikos kolektyvai:

• Hiperbolė

• Foje

• Antis

• Bix

• Turboreanimacija

• Rebelheart

Rokenrolas (angl. rock and roll arba rock ‘n’ roll) – muzikos kryptis, atsiradusi XX a. šeštajame dešimtmetyje Šiaurės Amerikoje ir greitai išplitusi po visą pasaulį. Iki pat 1990 tai greičiausiai buvo populiariausias Vakarų pasaulio muzikos stilius. Iš jo veliau vystėsi naujos muzikos kryptys, kurių visuma šiuo metu vadinama tiesiog roku.

Manoma, jog šiuos muzikos pradmenis sukūrė gerą ritmo jausmą turintys Amerikos juodaodžiai.

Šiam stiliui būdingas nesikeičiantis ritmas, paprastai atliekamas bosine gitara ir mušamaisiais. Antruoju instrumentu paprastai būdavo elektrinė gitara. Dauguma grupių turėjo ir vokalistą.

Rokenrolas (rock and roll) apjungia daugybę amerikietiškos muzikos rūšių – kantri muziką, liaudies muziką(folklorą), bažnytinę muziką, darbo dainas, taip pat bliuzą ir džiazą. Rokenrolas vystėsi ankstyvajame penktajame dešimtmetyje iš muzikos rūšies, vadinamos rhythm and blues (akcentuoto, šokiams skirto ritmo bliuzų atmainos), ir buvo atliekamas juodaodžių dainininkų ir muzikantų. Iš pradžių ši muzikos rūšis (rokenrolas) buvo populiari tik tarp afro-amerikiečių.

Penktajame dešimtmetyje

Penktojo dešimtmečio pradžioje gerokai padidėjo rhythm and blues muzikos populiarumas. Ji tapo labai populiarus tarp jaunų baltaodžių. Jie rhythm and blues muzikos klausydavosi per radijo stotis, kurios ją transliuodavo vėlai naktį. Kadangi ši muzika labai skyrėsi nuo tos, kurios klausėsi jų tėvai, dalis paauglių pradėjo pirkti rhythm and blues įrašus taip priešindamiesi įprastai tvarkai.

Naujoji muzika buvo jaudinanti, turėjo labai energingą ritmą ir taktą, o kai kurios dainos buvo apie seksą.

Kai kurie suaugę buvo griežtai nusistatę prieš rhythm and blues muziką, jie nemanė, kad jaunimas turėtų klausytis šios muzikos.

Alan‘as Freed‘as vedė radio laidą Klivlende (Ohajas) penktojo dešimtmečio pradžioje. Jis pirmasis pavartojo frazę „rock and roll“(rokenrolas) apibūdinti rhythm and blues muziką. Alan‘as Freed‘as buvo vienas pirmųjų, pradėjusių leisti rokenrolą savo radijo laidoje, jis taip pat suorganizavo pirmąjį rokenrolo koncertą Klivlende (1952metais).

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 748 žodžiai iš 2318 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.