Romualdo granausko gyvenimas po klevu pabaigos analizė
4.75 (95%) 4 votes

Romualdo granausko gyvenimas po klevu pabaigos analizė

Romualdas Granauskas- modernus lietuvių literatūros prozininkas. Jis pabrėžia gilią dabarties ir praeities priešpriešą, meilę žemei, namams ir gimtinei. Svarbiausia rašytojo kūrybos tema- senasis Lietuvos kaimas, jo vertybių nykimas, jaunosios kartos degradavimas, nesugebėjimas įsitvirtinti gyvenime.

„Gyvenimas po klevu“- tai skaudus ištisos epochos lietuvių tautos apibendrinimas, kuriame pateikiamas žmogaus ryšys, santykis su istorija, namais, gamta, darbu, kitu žmogumi. Likusi viena griūvančioje troboje, kuri tik mena čia kadaise buvusį kaimą, Kairienė prisimena savo vyrą, mirusį prieš trisdešimt metų. Ji spanuoja mirusiuosius, su jais kalbasi, jiems guodžiasi. Artimųjų mirtys (vyro ir sūbaus)- vieninteliai įvykiai, kuriais Kairienė gyvena. Jos atmintyje išlikę senojo kaimo trobos, žmonės, kurie vieni kitus pažinojo, apylinkės, seni keliai ir medžiai. Ji prisimena ir kapinių kalnelį, kuris tuomet buvo laikomas šventa vieta.

Kairienės anūkas Darius- šiuolaikinio jaunimo tingėjimo pavyzdys. Jis nekentė darbo, jam rūpėjo tik greičiau jį pabaigti.

Gyvenvietėje žmonės gyvena arti veinas kito, tačiau jie vieni kitims priešiški, susvetimėję. Žmonės praradę namų šventumo jausmą. Kaime pasilikusi tik viena Kairienės troba. Ji buvo senosios gyvenimo simbolis.Namų aplinka jai buvo be galo artima: čia ji laimingai gyveno su savo žmogumi, čia augo hos sūnus, čia ji dirbo ir rūpinosi darželiu, buvusiu šalia namo. Čia prabėgo jos jaunystės dienos ir namo sienos tarsi prisigėrusios to jaukumo ir artimųjų šilumos. Jaunosios kartos sąmonėje dingsta gimtųjų namų samprata, ji praranda ryšį su protėviais, su žeme. Jei kairienei žemė šventa ir teikia stiprybės, tai jaunoji karta nejaučia pagarbos jai ir mirusiesiems. Praradusi ryšį naujoji karta tampa silpna ir pažeidžiama, pasiduodanti pražūtingiems įpročiams. Tik senoji kairienė iš paskutiniųjų stengiasi apginti savo „gyvenimą po klevu“. Ji tik čia gali gyventi, nors ir slegiama vienatvės. Nėra kaimo, bet jame gyvenusių žmonių atminimą saugo žemė.

Šiuo metu Jūs matote 60% šio straipsnio.
Matomi 330 žodžiai iš 549 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.