Rtv tinklai
5 (100%) 1 vote

Rtv tinklai

Įvadas

NTSC sistemos pavadinimas tai JAV nacionalinio televizinių sistemų komiteto pirmosios raidės (National Television System Committee), kuris 1950-1953m. užsiėmė spalvotos televizijos kūrimu.

NTSC sistemoje tuo pačiu metu perduodamas ryškumo signalas ir nešantysis dažnis, moduliuotas dvejais spalvą nešančiais signalais.

NTSC sistema yra Europos varianto ir JAV. Europos variantas pačioje Europoje nenaudojamas, bet yra įdiegtas daugelyje Amerikos šalių taip pat ir Japonijoje.

1. Spalvos signalo formavimas

NTSC sistemoje spalvos signalas sudaro nešantį dažnį, šis signalas yra sumoduliuotas iš dviejų spalvą nešančių signalų. Spalvoto signalo formavimo įtaise du spalvą nešantys signalai apriboti iki 1.5 Mhz pakliūna į balansinius moduliatorius. Į juos iš generatoriaus yra paduodamas nešantysis dažnis. Į pirmąjį balansinį moduliatorių yra paduodamas tiesiogiai, o į kitą su 90° užlaikymu. Balansinis moduliatorius skiriasi nuo amplitudinio tuo kad i jį pasiduoda dažnis fn.

Kiekviename balansiniame moduliatoriuje nešantysis dažnis moduliuojamas pagal amplitudę vienu iš spalvą nešančių signalų. Analizavimo paprastumui išėjime suformuojami signalai kuriuose amplitudė nešančio dažnio laikoma lygi 1, o pradinė fazė 0.

Balansinio moduliatoriaus išėjime gaunamos (persislinkusios 90°) pridedamosios, moduliuojamu nešančiuoju dažniu sumuojasi ir sukuria spalvos signalą.

Metodas, kai ant vieno nešančio dažnio yra perduodami du signalai yra vadinamas kvadratūrinės moduliacijos principu. Jo esmė yra pavaizduota vektorinėje diagramoje. Čia dvi kvadratūrinės sudaromosios parodytos sudėtos į savo šoninį dažnį. Suminis virpesys – spalvos signalas, gaunamas sudėjus dvi kvadratūrines sudaromąsias aprašomas pagal formulę:

Ub-y(t) sin wt

Ur-y(t) cos wt

Kaip žinome dviejų sinusinių dydžių, su vienodu dažniu suma yra lygi sinusiniam virpesiui to pačio dažnio ir lygi:

S= Ur-y(t)+ Ub-y(t)

jss= arctg Ur-y(t)/Ub-y(t)

Čia S ir jss – spalvos signalo amplitudė ir fazė.

Šios išvados tinka ir vektoriniai diagramai. Apie spalvos signalą galima kalbėti, kaip apie du nepriklausomus kvadratūrines sudaromąsias, arba kaip vieną nešančiąją su amplitudine ir fazine moduliacija.

Įskaitant tai kad sodrumo keitimas vykdomas proporcingai keičiant šviesą nešančių signalų amplitudę, o keičiant spalvos toną šviesą nešančių signalų amplitudė keičiasi neproporcingai. Pagal brėžinį galima padaryti išvadą, kad signalo amplitudė išreikšta formule 1.1 perduoda informaciją apie signalo sodrumą, o fazė pagal formulę 1.2 spalvos toną. Todėl spalvos signalo fazė priklausomai nuo perduodamos spalvos keičiasi nuo 0 iki 360°. Vektorinės diagramos koordinačių pradžią nusako baltos spalvos taškas kuriame:

Ur-y = Ub-y = Uss = 0

Spalvos signalo fazė NTSC sistemoje yra pagrindinė reikšmė, pagal ją atskiriamas atkuriamo spalvos signalo tonas. Tai ir yra spalvos signalo NTSC sistemoje esmė. Daugeliu atveju pagal ją nustatomas signalo pažeidžiamumas.

Perduodant prisotintą raudonos spalvos signalą, žalios ir mėlynos spalvos signalo nėra. Todėl pagal formules gauname sekančias amplitudes ir fazes:

Sr = 0.76

jss r = 123°

Perduodant tuo pačiu metu papildomą mėlyną spalvą spalvos signalo amplitudė turės tą pačią reikšmę (kadangi raudonos ir mėlynos spalvos absoliučios reikšmės pas spalvą nešančius signalus yra vienodos). O fazė priešinga kadangi papildomos spalvos adityviai sumaišytos sudaro baltą spalvą.

Per spalvos signalo amplitudės ir fazės skaičiavimus priimama aplinkybė, kad paduodamas į balansinį moduliatorių signalas nusilpsta pagal amplitudę. Tuo pačiu sumažėja ir spalvos signalo amplitudė ir padidėja signalo talpumas.

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 568 žodžiai iš 1017 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.