Rūkymas2
5 (100%) 1 vote

Rūkymas2

Emos Kviecinskaitės

referatas tema “Rūkymas”

Kaunas

-1-

Europoje rūkymas ėmė plisti nuo XVI amžiaus, netrukus po to, kai buvo atrasta Amerika. Įdomu, kad rūkymas iš pradžių buvo laikomas … vaistu. “Patarimuose kaip išsaugoti sveikatą”, išleistuose 1613 metais, rašoma: “Tabako pypkė, išrūkyta nevalgius drėgną arba lietingą rytą, yra vienintelis vaistas nuo visų ligų”. Gydytis tabaku nustota gana greitai, tačiau iki pat XIX amžiaus pabaigos rūkymas nebuvo laikomas žalingu sveikatai. Visi sunertimo tik tada, kai moksliškai buvo patvirtinta grėsminga rūkymo įtaka daugeliui ligų, ypač širdies ir kraujagyslių bei onkologinėmis.

Tabako vartojimas yra svarbiausias daugelio ligų faktorius, sąlygojantis apie 20% bendro mirtingumo, tai yra apie 7000 Lietuvos gyventojų miršta prieš laiką nuo rūkymo sukeltų ligų.

Metimas rūkyti paprastai įsivaizduojamas kaip ryžtingas ir staigus atsisakymas šio įpročio. Surūkė žmogus paskutinę cigaretę – ir viskas, su rūkymu baigta! Tokios situacijos gana dažnos, ypač kai žmogus valingas, ryžtingas. Bet statistika rodo, kad daugiau metusiųjų rūkyti cigaretės atsisakė visam laikui ne per vieną akimirką, ne staiga, priėmę galutinį sprendimą. Ne, jie nemažai ruošėsi šiam žingsniui morališkai ir net fiziškai. Ir jiems prireikė pagalbos.

Vis dėl to mokslininkai ir medikai, atsižvelgdami į įvairių tipų rūkalių psichologinius skirtumus, nagrinėja penkis tipus ir kiekvieno jų galimybes kontroliuoti bei valdyti šį žalingą įprotį.

PIRMASIS

Žmogus įsitikinęs tonizuojančiu (žvalinančiu, gerinančiu nuotaiką, šalinančiu nuovargį) rūkymo efektu. Jis psichologiškai labai priklauso nuo cigaretės, jam atrodo, kad lengviau būti nevalgiusiu negu nerūkiusiam.

Be “tonizuojančių judesių” išklibinti tokio tipo žmonių įprotį rūkyti sunku. Kai žmogus pajunta, kad “laikas parūkyti”, tegul lygiai 10 minučių pastovi prie atviro lango (kvėpuojant gana giliai). Reikia įveikti malonumą “parūkyti”. Pavyzdžiui, pakeisti tabako rūšį, į tokią kuri nemaloni.

ANTRASIS

Žmogus tarsi žaidžia rūkydamas. Jam malonu atplėšti ką tik nusipirktą pakelį, prisidegti cigaretę, laikyti ją burnoje ir “saviškai” pūsti dūmą. Šio tipo rūkaliai savo požiūrį į tai, ar galima atsisakyti šio įpročio, išreiškia taip: Galėčiau, bet kol kas nenoriu. Nepalankioje aplinkoje (reikia skubėti, šalta, protestuoja aplinkiniai) jie retai rūko.

Tokie žmonės pirmiausia turi save paanalizuoti: ar cigaretė nebuvo priemonė pademonstruoti save? Reikia tvirtai nuspręsti nutraukti ryšius su tabaku.

TREČIASIS

Žmogus mėgaujasi rūkydamas, rūkymas jam – savotiškas priedas prie komforto. Manoma, kad šiam tipui priklauso du trečdaliai rūkalių. Toks žmogus rūko ir jaučia malonumą. Būtinai užsirūko pavalgęs, prieš darbo pradžią, prieš miegą. Šio tipo rūkaliai stengiasi nesutapatinti rūkymo su kitu užsiėmimu. “Neleidžia ramiai parūkyti!” – tai jų frazė.

Įdomu, kad šio tipo rūkaliai, nesėkmingai mėginę mesti rūkyti, pradeda kitaip žiūrėti į rūkymą. Dabar jie netenka įpročių tapusio komforto. Prie malonumo prisideda kartėlis, apmaudas. Tai paskatina vėl mesti rūkyti, ir galų gale turi būti pasiekta pergalė. Svarbu ryžtis pirmam žingsniui.

KETVIRTASIS

-2-

Žmogus rūko “automatiškai”, iš įpročio. Rūkymas jam yra “šalutinis užsiėmimas”. Svarbiausias dalykas – automatizmas: nesąmoningas žinomo veiksmo kartojimas. Žmogus dažniau rūko dirbdamas negu ilsėdamasis. Kuo intensyviau dirba, tuo dažniau rankose cigaretė. Atprasti nuo nepastebimo rūkymo ypač aktualu, nes šiam tipui priklauso tie, kurie surūko 35, 40, 45 cigaretes per dieną.

Pats geriausias būdas nepastebimą “antrąjį užsiėmimą” padaryti pastebimu, tai yra užmegzti glaudžius ryšius su žmogumi, kuris taptų oponentu. Kad primintų: “Kiek galima rūkyti? Vėl?

PENKTASIS

Žmogus rūko ir galvoja apie susidariusią padėtį. Tiki, kad cigaretė padės jam susikaupti, rasti išeitį, užgniaužti pyktį, įveikti sustingimą. Tai “situacinis” rūkymas, šalinantis įtampą. Su amžiumi “dienos rūkymo racionas” paprastai didėja. Žmogus plečia situacijų ratą, kuriose, jo manymu, reikia užsirūkyti “dėl šventos ramybės”.

Kokia rūkymo žala medicinos požiūriu?

Rūkymo žala medicinos požiūriu labai plati. Širdies kraujagyslių ligas, širdies išeminę ligą 50 ir net daugiau procentų lemia rūkymas. Net iki 75 procentų lėtinės obstrukcinės plaučių ligos atvejų lemia šis žalingas įprotis. Rūkymo ir plaučių vėžio ryšys yra tiesioginis, daugeliui plaučių ligų rūkymas turi neabejotinos įtakos. Taip pat burnos ertmės ligos, tai vėžinės ligos, uždegimai. Nuo rūkymo kenčia periferinė kraujotaka, kurios pablogėjimas trumpina gyvenimą, ligoniams gan dažnai amputuojamos galūnės. Rūkymas žaloja ir kitus vidaus organus. Dėl jo vystosi skrandžio uždegimai, vėžys, žarnyno ligos. Paskaičiuota, kad viena cigaretė sutrumpina gyvenimą apie 11 minučių, per metus prarandamos 56 dienos. Jeigu rūkyti meta darbingo amžiaus žmogus, jis vidutiniškai “sutaupo” 20
gyvenimo metų.

Kai rūkantysis negauna įprastinės nikotino dozės, prasideda nikotininė abstinencija: apima depresinė nuotaika, dirglumas, neviltis, pyktis, reiškiasi koncentracijos ir miego sutrikimais, padidėjęs apetitas.

Dervos – tai viena iš pagrindinių medžiagų, dėl kurių tabakas sukelia vėžį. Dervos yra lipni ruda medžiaga, kuri kaupiasi rūkančiųjų plaučiuose. Ji nudažo pirštus, dantis, liežuvį. Ji padengia viską prie ko liečiasi, ypač kvėpavimo takus. Dervos susikaupia pastovaus rūkoriaus plaučiuose.

Priklausomybė

Priklausomybė nuo nikotino yra psichologinė ir fizinė.

Psichologinė priklausomybė – tai įprotis, manipuliavimas rūkymu. Psichologinę priklausomybę lemia elgesio stereotipai, socialinė aplinka.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 925 žodžiai iš 1828 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.