Rūkymo poveikis sveikatai
5 (100%) 1 vote

Rūkymo poveikis sveikatai

Turinys

1. Įvadas……………………………………………………………………………………………………………..1

2. Rūkymo istorija………………………………………………………………………………………………..1

3. Rūkymo paplitimas…………………………………………………………………………………………..2

4. Rūkymo būdai………………………………………………………………………………………………….2

5. Rūkymą įtakojantys veiksniai…………………………………………………………………………….3

6. Moksleivių ir studentų rūkymo priežastys……………………………………………………………4

7. Prevencija………………………………………………………………………………………………………..5

8. Ekonominė žala………………………………………………………………………………………………..5

9. Poveikis sveikatai……………………………………………………………………………………………..6

9.1. Tabako dūmų sudėtis……………………………………………………………………………………6

9.2. Nikotino poveikis…………………………………………………………………………………………6

9.3. Tyrimų istorija……………………………………………………………………………………………..7

9.4. Rūkymas ir ligos…………………………………………………………………………………………..7

9.5. Rūkymas ir vėžys………………………………………………………………………………………….9

9.6. Tabakas ir širdis……………………………………………………………………………………………9

9.7. Kojų gangrena…………………………………………………………………………………………….10

9.8. Tabakas ir opa…………………………………………………………………………………………….10

9.9. Rūkymas ir palikuonys………………………………………………………………………………..11

9.10. Pasyvus rūkymas………………………………………………………………………………………12

9.11. Mirtingumas nuo tabako rūkymo sukeltų ligų……………………………………………….12

10. Psichologiniai aspektai…………………………………………………………………………………….13

11. Priklausomybė nuo nikotino…………………………………………………………………………….13

12. Metimas rūkyti……………………………………………………………………………………………….13

13. Išvados………………………………………………………………………………………………………….15

14. Naudota literatūra…………………………………………………………………………………………..16

Įvadas

Rūkymas – medžiagos (dažniausiai – džiovintų tabako augalo lapų) deginimas ir išskiriamų dūmų įkvėpimas. Plaučiuose iš dūmų į kraują efektyviai perduodamos narkotinės arba psichotropinės medžiagos. Labiausiai paplitęs pasaulyje tabako rūkymas. Tabako dūmuose yra nikotino, kuris turi trumpalaikį stimuliuojantį poveikį, tačiau sukuria stiprią fizinę ir psichologinę priklausomybę.(10)

Asmenys, turintys psichofizinį polinkį svaigintis narkotikais, mėgaujasi tabake esančio alkaloido nikotino sukeliamu nervų dirginimu. Nikotinas veikia panašiai kaip kiti narkotikai, todėl rūkymas vadinamas narkomanija. Kadangi nikotininė narkomanija pasireiškia ne taip staiga ir su mažiau tragiškais padariniais negu kitų narkotikų sukeltos narkomanijos, nikotinizmas vadinamas mažąja narkomanija, arba buitine toksikomanija, t.y. kenksmingu įpročiu, labai kenksmingu pomėgiu rūkoriui, bet ne tiek tragiška socialine liga. Tačiau rūkoriai savo pavyzdžiu daro neigiamą įtaką ir kitiems, ypač jaunimui – platina rūkymo įprotį.(5)

Nustatyta, kad nuo rūkymo miršta daugiau žmonių nei nuo AIDS, alkoholio, eismo nelaimių, narkotikų, gaisrų, žmogžudysčių, savižudybių, juos visus kartu sudėjus. Šią temą ir pasirinkau todėl, kad rūkymas tampa vis didesne mūsų visuomenės problema.

Rūkymo istorija

Tabako rūkymas cigarais ir pypkėmis buvo indėnų kultūros dalimi dar iki europiečiams atrandant Ameriką – rūkymas aptinkamas majų mene maždaug nuo 500 m. po Kr. Majai taip pat naudojo tabaką kaip vaistą nuo daugelio ligų, ir priskyrė jam magiškas galias.(10)

Vakarų pasaulyje tabako atsiradimas gali būti tiesioginis 1492 metų Kristupo Kolumbo kelionės į Naująjį pasaulį pėdsakas. Patį Kolumbą buvo per daug užvaldžiusi aukso aistra, kad atkreiptų dėmesį į neįprastus čiabuvių įpročius, ir iki vėlesnių kelionių nebuvo rimtai susidomėta tabako rūkymu. Iš pradžių ispanų jūreiviams tai pasirodė nemalonus potyris, bet netrukus jie tapo entuziastingais rūkaliais.(2) Rodrigo de Jerez ir Luis de
Torres buvo pirmieji europiečiai, pamatę rūkymą, Jerez laikomas pirmuoju rūkančiuoju europiečiu. XVI a. rūkymas buvo labiausiai paplitęs tarp jūreivių, amžiaus pabaigoje pradėjo skverbtis į Europos visuomenes. 1828 m. Ispanijoje buvo pagaminta pirmoji cigaretė, tačiau ji aplenkė populiarumu cigarą tik XX a. pradžioje, kai pigios cigaretės buvo pradėtos gaminti pramoniniu būdu.(10)

Tabakui sparčiai plisti padėjo įprotis rūkyti, kurį žmogui buvo labai sunku įveikti. Dabar jau žinoma apie narkotinį tabako poveikį, tačiau anais laikais jam buvo priskiriamos nepaprastos savybės. Pavyzdžiui, buvo manoma, jog tabakas gydo, jo dūmai nubaido ligas, piktąsias dvasias ir t.t. Tabakas buvo laikomas stimuliuojančia ir raminančia priemone.(3)

Pirmojo pasaulinio karo metu rūkalai buvo standartinio kareivio davinio dalimi (buvo manoma, kad rūkymas didina karių drąsą). Po karo, cigarečių rūkymas buvo reklamuojamas kaip prabangaus, lengvo gyvenimo dalis, visuomenei tapo priimtinas moterų rūkymas. 4 dešimtmetyje Vokietijoje nacių vadovai susirūpino dėl neigiamo rūkymo poveikio karių sveikatai; vokiečių mokslininkai buvo pirmieji, patvirtinę ryšį tarp rūkymo ir ligų.

XX a. 6 ir 7 dešimtmečiuose galutinai įrodžius rūkymo žalą, prasidėjo kampanija prieš rūkymą. Išsivysčiusiose šalyse rūkančiųjų skaičius mažėja, įvedami vis platesni draudimai rūkyti, rūkymas tampa visuomenei nepriimtinu reiškiniu. Tuo tarpu kai kuriose besivystančiose šalyse (Rusija, Kinija) rūkančiųjų skaičius didėja arba išlieka aukštas.(10)

Rūkymo paplitimas

Apie 1.1 mlrd. pasaulio gyventojų rūko. Vakarų Europos šalyse ir JAV rūko 24 – 30% gyventojų. Besivystančiose ir kai kuriose Rytų Europos šalyse rūkalių daugėja. Pradėjus vykdyti tabako kontrolės programas, Vakarų Europos šalyse nuo 60 iki 6 – 8% sumažėjo rūkančių gydytojų, o Pietų ir Rytų Europos šalyse rūko 30 – 50% gydytojų. JAV rūkantis gydytojas yra retenybė.

Lietuvoje rūko apie 53% vyrų ir 16% moterų. 61.5% 15 – 16 metų moksleivių yra rūkę kuriuo nors gyvenimo laikotarpiu. Apie 25% moksleivių rūko nuolat.(1)

Rūkymo būdai

 Cigaretė – tai gaminys, pagamintas iš džiovintų ir supjaustytų tabako lapų, susuktų į popierinį

cilindrą (paprastai trumpesnį nei 120 mm ir plonesnį nei 10 mm). Cigaretė uždegama viename gale ir jai leidžiama smilkti, dūmai įkvepiami per kitą galą (dažniausiai su filtru). Cigaretėse yra labai daug nikotino, kuris laikomas vienu iš stipriausių neurotropinių nuodų. Jis keičia tokių gyvybiškai svarbių nervų sistemos dalių, kaip kvėpavimo ir širdies veiklos reguliavimo centrai galvos smegenyse, nervinių ląstelių medžiagų apykaitą ir funkciją.

 Cigaras – tai tvirtai susukti ir fermentuoti tabako lapai. Vienas cigaro galas uždegamas, dūmai

įkvepiami per kitą. Istoriškai geriausiais laikomi Kubos cigarai, tačiau cigarams tinkamas tabakas taip pat gausiai auginamas ir Brazilijoje, Kamerūne, Indonezijoje, daugelyje Centrinės Amerikos šalių. Nuo cigarečių cigarai skiriasi dydžiu – paprastai jie yra gerokai didesni, bei gamybos technologija – cigarų tabakas mažiau apdorotas, jame mažiau priemaišų, cigarai vyniojami ne į popierių, o į tabako lapus. Geriausieji cigarai užpildomi ne smulkintu tabaku, o sveikais susuktais tabako lapais.

 Pypkė

 Vandens pypkė (kitaip dar vadinama kaljanu arba šiša) – rūkymo prietaisas, kurį rūkant dūmai

prieš patekdami į burną pereina per vandenį. Kaljanas kilęs iš Indijos ir vėliau paplitęs visame rytų pasaulyje, ypač Turkijoje ir Arabijoje.(10)

 Papirosas (3)

 Tabakas gali būti ir uostomas arba kramtomas (2)

Rūkymą įtakojantys veiksniai

Įvairių šalių statistiniais duomenimis, pasaulyje šiuo metu 60% vyrų ir 20% moterų nuolat rūko, kitaip tariant, 40% suaugusių planetos gyventojų yra rūkoriai.(3) Žmonės rūko dėl šių veiksnių:

 Nikotino poveikis psichikai – tabako dūmuose yra nikotino, kuris yra psichostimuliatorius,

kurio poveikis panašus į acetilcholino. Nikotinas sukelia trumpalaikį atminties ir koncentracijos pagerėjimą, tačiau tuo pačiu sumažina acetilcholino išsiskyrimą. Dėl to nikotinas, pakeisdamas natūralią smegenų medžiagą, greitai sukelia priklausomybę. Taip pat manoma, kad nikotinas padidina dopamino lygį smegenyse.

 Priklausomybė nuo nikotino – nikotinas yra cheminė medžiaga, kuri labai greitai sukelia stiprią

priklausomybę. Dauguma rūkančiųjų tai daro ne savo noru – jie yra bandę mesti, bet jiems nepavyko. Metus rūkyti, pasireiškia abstinencijos reiškiniai, tokie kaip nemiga, dirglumas, nerimas, širdies ritmo sumažėjimas. Statistikos duomenimis, iš metusiųjų rūkyti 60% vėl pradeda mažiau nei po 3 mėnesių.

 Rūkalų reklama – iki XX a. 8 dešimtmečio rūkalų reklama buvo legali daugumoje šalių. Šiuo

metu JAV, Europos Sąjungos šalyse (įskaitant Lietuvą) bei daugelyje kitų šalių rūkalų reklama yra labai smarkiai ribojama, planuojamas visiškas reklamos (net ir netiesioginės) uždraudimas. Tačiau reklamos poveikis rūkymui nėra visiškai įrodytas – vienų
duomenimis, reklama didina cigarečių suvartojimą, o kitų duomenimis, tokio ryšio nėra. Tabako kompanijos taip pat kaltinamos tuo, kad savo reklaminėmis priemonėmis skatina paauglius pradėti rūkyti.

 Aplinkinių įtaka – kovos prieš rūkymą organizacijų teigimu, rūkyti pradedama dėl aplinkinių ir

socialinės aplinkos įtakos.

 Kultūriniai ir tautiniai skirtumai – skirtingose kultūrose rūkymas yra nevienodai toleruojamas.

Pvz., JAV rūkoma mažiau nei Europoje, o Europoje – mažiau nei Rusijoje ar Kinijoje. Vyrai rūko dažniau nei moterys.

 Tėvų rūkymas – rūkančių tėvų vaikai patys dažniau pradeda rūkyti.

 Filmai ir televizija – filmų ir TV laidų herojai rūko, tuo būdu rūkymas siejamas su sėkmingu,

normaliu ir priimtinu elgesiu.

 Depresija – žmonės, kuriems buvo diagnozuotas koks nors depresinis susirgimas, rūko

dažniau, rečiau ir mažiau sėkmingai meta rūkyti.

 Paveldimumas – paveldimumo poveikis nėra patikimai moksliškai įrodytas.(10)

 Froido teigimu, rūkymas yra oralinio nerimo, atsiradusio oralinėje stadijoje (iki 18 mėn.)

nepasiekus visiško pasitenkinimo čiulpiant krūtį, patenkinimo būdas.(6)

Moksleivių ir studentų rūkymo priežastys

Moksleivių ir studentų rūkymo priežasčių tyrimo duomenys (remiantis 2000 rūkorių anketomis ir apklausa) pateikti 1 lentelėje.

1 lentelė. Moksleivių ir studentų rūkymo priežastys.(3)

Amžiaus grupės Rūkymo priežastys (procentais)

Kitų moksleivių, studentų pamėgdžiojimas Naujumo, intereso jausmas Noras atrodyti suaugusiu, savarankišku Tikslios priežasties nežino

Mokiniai

5 – 6 klasės

7 – 8 klasės

9 – 10 klasės

Studentai

1-mo kurso

3-čio kurso

6-to kurso

50.0

35.6

25.5

4.1

1.5

0

41.5

30.0

24.0

25.5

10.0

0

5.5

10.0

15.0

25.0

25.1

1.5

3.0

24.0

35.5

45.4

63.4

98.5

Iš 1 lentelės matyti, kad dalis vaikų pradeda rūkyti labai anksti – penktoje klasėje. Pusė jų pamėgdžioja mokyklos, kiemo draugus, be to, paprastai vyresnius. Dar beveik pusė vaikų rūko, siekdami nepaprastumo, paslaptingumo. Beveik ketvirtadalis apklaustųjų studentų rūko, kad solidžiau atrodytų. Kiti rūko paprasčiausiai „iš įpročio“ (jau trečiame kurse – daugiau kaip 60% studentų). Reikia pabrėžti, kad apklaustieji buvo medicinos instituto studentai. Kaip tik medikai geriau už kitus supranta rūkymo žalą.(3) Vadinasi, kitose aukštosiose mokyklose šis skaičius turėtų būti dar didesnis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1523 žodžiai iš 4873 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.