Rūkymo žala
5 (100%) 1 vote

Rūkymo žala

Turinys

Įvadas 3

Kodėl jaunimas rūko? 4

Kas yra tabakas? 4

Iš kur atsirado tabakas? 5

Rūkymo poveikis sveikatai 6

Pasyvus rūkymas 10

Ekonominės tabako vartojimo pasėkmės 11

Rūkymas mūsų mokykloje 12

Rūkančiųjų skaičius 12

Kaip dažnai rūkoma 12

Rūkančiųjų lytis 13

Rūkymas šeimoje 13

Rūkymo priežastys 14

Reziume 15

Literatūros sąrašas 16

Įvadas

Tyrimai parodė, kad per pastaruosius kelerius metus narkotikų vartojimas Lietuvoje padidėjo net 5 kartus. Taigi šmėkla, kurią manome esant kažkur toli nuo mūsų provincialaus gyvenimo, yra visiškai šalia.

Galbūt mūsų mokykloje sunkiųjų narkotikų vartojimo problema dar nepasireiškė, tačiau mes matome, kad dalis moksleivių rūko, o rūkymas yra labiausiai paplitusi vadinamosios “buitinės” narkomanijos rūšis. Jei mokinys, tik nuaidėjus skambučiui, suka kažkur į atokesnį kampą už mokyklos ir tuoj pat užsidega cigaretę, vadinasi jis jau yra nuo jos priklausomas.

Matydami tokią realybę ir žinodami, kad rūkymas sukelia aibę ligų, nuo kurių pasaulyje miršta milijonai žmonių, mes nusprendėme konkrečiau panagrinėti šią problemą – tai yra priklausomybę nuo rūkymo mūsų bendraamžių tarpe. Todėl, norėdami išsiaiškinti tikrąją padėtį, sudarėme ir išdalinome anonimines anketas bei lankėmės šiuo klausimu pas Jurbarko visuomenės sveikatos centro gydytoją Aureliją Valiokienę, kuri yra žalingų įpročių prevencijos koordinatorė mūsų rajone.

Kodėl jaunimas rūko?

Rūkyti pirmiausia skatina aplinka. Vaikas jau nuo pat mažens stebi aplinkinių elgesį ir mokosi viską daryti pats. Rūkantis tėvas, mama, bendraamžiai, giminės pasyviai (savo pavyzdžiu), o kartais ir aktyviai paragina paauglį užsirūkyti. Todėl daugėja jaunesnių rūkorių. Paaugliai, atitrūkę nuo šeimos, augantys nepilnose šeimose (be tėvo arba motinos), patekę į blogai besielgiančių draugų būrį, pradeda rūkyti. Cigaretė kai kuriems paaugliams gali pasitarnauti kaip būdas atkreipti į save dėmesį. Rūkantys paaugliai turi didesnių ar mažesnių emocinių sunkumų.

Pirmą kartą užsirūkius, skonis burnoje esti bjaurus. Tokia pat nemaloni ir savijauta – svaigsta galva, norisi vemti, pila prakaitas, apima silpnumas. Paprastam smalsuoliui dažnai šito malonumo ir pakanka, noras rūkyti dingsta. Paaugliai, kurių psichinė pusiausvyra silpnesnė, kurie mažiau savarankiški, įtaigūs, dažniau pasuka kitu keliu. Paprastai daugiau patyrusieji tokiam paaugliui paaiškina, kad nemalonūs pojūčiai kyla tik dėl “neįpratimo”, pasijuokia iš jo. O bendraamžių pajuoka, grasinimas nutraukti draugystę padeda nuslopinti natūralią sveiko organizmo reakciją į nuodą. Paauglys pradeda rūkyti, draugai giria jį, kad jis pagaliau “tapo vyru”. Rečiau paaugliai žino apie tai, kad rūkydami tik netenka dalies savo vyriškumo, nes dūmuose esančios medžiagos laipsniškai silpnina organizmą. Taigi pradėti rūkyti skatina psichologinės ir socialinės priežastys, o rūkyti priprantama dėl tabako dūmuose esančių medžiagų poveikio.

Kas yra tabakas?

Tabakas yra daugiametis bulvinių šeimos žolinis augalas. Tabako naudojimas yra paplitęs, kadangi jame yra medžiagos nikotino, prie kurio ilgainiui priprantama. Nikotinas – tai natūralus tabako augalo skystis. Jis turi savybę paveikti žmogaus centrinę nervų sistemą, sukelti tam tikrą euforinę būseną, jaučiamą lengvumu, maloniu jaudinimu, dvasiniu pakilimu. Nikotino yra cigaretėse, cigaruose, pypkių ir kramtomajame tabake.

Rūkant kartu su dūmais įtraukiama ir nikotino. Plaučiuose nikotinas greitai ir visiškai rezorbuojasi. Per burnos gleivinę jis rezorbuojasi lėčiau ir ne visiškai. Pypkėse, cigaruose nikotino yra daugiau nei cigaretėse, tačiau jų sunkūs dūmai intensyviai dirgina kvėpavimo takus, todėl žmogaus organizmas nikotino įsisavina mažiau. Cigarečių dūmai lengvesni. Jie nedirgina kvėpavimo takų taip, kaip tai daro pypkių ar cigarų dūmai, tad nikotino įsisavinama daugiau. Standartinėje cigaretėje yra apie 20 miligramų nikotino. Dalis nikotino suyra nuo karščio, dalis – išsisklaido aplinkoje. Į organizmą jo patenka apie 2 miligramus. Mirtina dozė žmogui yra 1 miligramas nikotino vienam kilogramui kūno svorio.

Tabake yra dar apie 800 sveikatai kenksmingų medžiagų: sieros vandenilio, anglies dioksido ir monoksido, kancerogeninių dervų, radioaktyviojo polonio ir kt. Išaiškinta 80 kancerogeniškai veikiančių tabako dūmų junginių.

Iš kur atsirado tabakas?

Iš tikrųjų tabako tėvynė – Amerika. Ir nors ant senųjų Kinijos vazų pasitaiko piešinių, vaizduojančių rūkančius žmones, vis dėl to iki Kolumbo atradimo tabakas Senajame Pasaulyje nebuvo žinomas.

Kai 1492 m. spalio 2 d. Kolumbas išsilaipino Amerikos kontinente, pirmiausia jam buvo pasiūlyta sausų tabako lapų, kuriuos vietiniai gyventojai rūkė susukę į vamzdelius. Kolumbui grįžus į tėvynę, tabakas pradėjo plisti visoje Europoje. Pirmiausia – Portugalijoje ir Anglijoje. Pirmasis tabaką pradėjo auginti Jeanas Nocotas (prancūzų ambasadorius Lisabonoje). Jo garbei šis augalas ir buvo pavadintas Nikotiana. Šis žodis iki šiol laikomas gentiniu tabako pavadinimu. XVI amžiaus viduryje tabakas buvo vartojamas ne tik rūkymui, bet ir įvairių ligų profilaktikai. Buvo manoma,
kad tabakas gydo, jo dūmai nubaido ligas ir piktąsias dvasias. Tačiau jau IXX amžiaus pabaigoje daugelis gydytojų konstatavo tabako žalą.

Tabako rūkalai masiškai pradėti gaminti IXX amžiuje, kai buvo sukurta cigaretes gaminanti mašina. Iki to laiko visos cigaretės būdavo pardavinėjamos susuktos rankomis.

Pirmoji gamykla pradėjo veikti 1853 metais Kuboje, o po trejų metų ir Didžiosios Britanijos sostinėje Londone.

Rūkymo poveikis sveikatai

Žmonės dažniausiai pradeda rūkyti, nesuprasdami tabako dūmų žalingo poveikio sveikatai, o rūkantieji jau nebegali atsikratyti šio blogo įpročio. Neretai galvojama, kad “lengvos” cigaretės yra nekenksmingos, tačiau nekenksmingų cigarečių nėra! Cigaretės su mažesniu nikotino ir dervų kiekiu taip pat yra pavojingos žmogui. Organizmas stengiasi išlaikyti tam tikrą nikotino kiekį kraujyje, todėl, rūkydamas tokias, atrodo, silpnas cigaretes, žmogus giliau įtraukia ir daugiau įkvepia anglies monoksido, nikotino bei kitų kenksmingų medžiagų.

Priklausomybė nikotinui ypač greit susiformuoja žmonėms iki 25 metų amžiaus. Pradžioje tai būna grupinė psichinė priklausomybė, kai paaugliai rūko grupėje, pamėgdžioja lyderį, nesugeba atsispirti bendraamžių spaudimui. Vėliau rūkymas tampa tarsi tam tikru ritualu. Po to atsiranda ir fizinė priklausomybė, kuri būna labai stipri.

Nikotinas yra bespalvis, aštraus kvapo, tirpstantis vandenyje ir riebaluose skystis. Ore ruduoja. Grynas nevartojamas. Jis išskiriamas iš tabako ir įeina į jo gaminių sudėtį. Rūkomas, čiulpiamas, kramtomas, uostomas patenka į organizmą per kvėpavimo takų, burnos gleivinę ir odą. Tabake nikotino yra 0,7-4,8%. Jis labai nuodingas. Mirtina dozė – 50-160 mg. Tokį kiekį mes gauname surūkę iš karto 15-20 cigarečių. Kai į organizmą jo patenka per daug, žmogus miršta nuo kvėpavimo centro paralyžiaus. Nikotinas veikia jautrius chemoreceptorius. Nikotinas centrinę nervų sistemą iš pradžių veikia jaudinamai, o vėliau slopina. Be to, jis padidina bioelektrinį smegenų aktyvumą. Pripratusiems rūkoriams nikotinas suaktyvina protinę veiklą, budrumą, dėmesio koncentraciją iki įprastinio nerūkantiems lygio. Tačiau organizme suirus nikotinui, rūkorių aktyvumas tampa žemesnis už normalų, jam padidinti vėl reikia užsirūkyti, atsiranda abstinencinis sindromas. Šis sindromas pasireiškia dusuliu, kosuliu, galvos skausmais, dirglumu, irzlumu, nerimastingumu, nemiga, širdies ritmo sutrikimu, pykčiu, nenugalimu noru užsirūkyti.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1195 žodžiai iš 3706 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.