Rusijos nacionalinio saugumo prioritetai
5 (100%) 1 vote

Rusijos nacionalinio saugumo prioritetai

Turinys

Turinys 2

Įvadas 3

I. Rusijos prioritetai globaliame lygmenyje 4

II. Rusijos nacionalinio saugumo kryptys euro-azijiniame lygmenyje 5

2.1. Rusijos vieta euro-atlantinėje erdvėje 5

2.2. Rusija ir Azijos-Ramiojo vandenyno regionas 5

2.3. Rusijos nacionalinis saugumas Artimuosiuose Rytuose 6

III. Rusijos nacionalinis saugumas regioniniame lygmenyje: postsovietinė erdvė 7

Išvados 9

Literatūros sąrašas 10

Įvadas

Nacionalinis saugumas yra pagrindinė nacionalinio intereso dalis – “valstybės išlikimo imperatyvas.” Tradiciškai nacionalinio saugumo koncepcija suprantama kaip valstybės išlikimas, valstybės suvereniteto ir teritorinio vientisumo apsauga, galimybė adekvačiai reaguoti į realias ir potencialias išorės grėsmes, pasitelkus politinius, ideologinius, ekonominius, diplomatinius ir karinius šalies resursus. Į nacionalinio saugumo sampratą taip pat įtraukiama ir šalies vidinė grėsmė, kuri susijusi su valstybės visuomenės nuostatomis.

Pasibaigus Šaltajam karui, karinė grėsmė nacionaliniam saugumui atslūgo,- pasaulio bendruomenės dėmesys susitelkė ties politinėmis, socialinėmis, ekonominėmis ir ekologinėmis problemomis ir grėsmėmis.

Rašto darbo tikslas: išanalizuoti, kokius prioritetus teikia Rusijos Federacija (toliau: Rusija) nacionalinio saugumo srityje paskutinįjį XX a. dešimtmetį (1990-2000 m.).

Darbo eigoje bus laikomasi anksčiau apibrėžtos tradicinės nacionalinio saugumo sampratos. Darbe nebus nagrinėjamos ideologinės priemonės, kadangi šiuolaikiniame pasaulyje jos prarado savo aktualumą. Siekiant glaustumo ir konkretumo bus apsiribojama tik valstybės strategija, nukreipta į išorės grėsmes. Vidaus politikos elementai rašto darbo metu nagrinėjami nebus.

Rusijos nacionalinio saugumo prioritetai bus analizuojami trijuose lygmenyse:

1. Globalus lygmuo. Jis apima valstybės veiklos kryptis užtikrinant tarptautinį saugumą. T.y. Rusijos ir kitų valstybių bendradarbiavimą kovojant su organizuotu tarptautiniu nusikalstamumu ir terorizmu, kontroliuojant branduolinio ginklo ir masinio naikinimo priemonių gamybą ir platinimą, taip pat bendradarbiavimą energetikos, gamtinių resursų, ekologijos srityse ir pan.

2. Euroazijinis lygmuo. Rusijos santykis su euroazijiniais dariniais:

· Vakarų: euro-atlantinė erdvė;

· Rytų: azijinis-Ramiojo vandenyno regionas;

· Pietų: Artimųjų Rytų regionas.

3. Regioninis lygmuo. Rusijos vaidmuo postsovietinėje erdvėje.

Rašto darbo metu bus pasitelkiamas analitinis ir loginis metodai.

I. Rusijos prioritetai globaliame lygmenyje

Globalus lygmuo apima sritis, kurios užtikrina tarptautinį, kartu ir nacionalinį valstybių saugumą. Galima išskirti šias pagrindines globalaus lygmens sritis:

· Organizuotas tarptautinis nusikalstamumas ir terorizmas. Į šią sritį įeina kova su nelegalia ginklų prekyba, narkotinių medžiagų platinimu, taip pat tarptautiniu terorizmu ir pan. Pastaraisiais metais pastebima, kad Rusijos kaimynystėje esančių valstybių (Čečėnijos, Irako ir kt.) nusikalstamos struktūros plečia savo veiklą, įsitvirtindamos naujai atsiradusioje nišoje-sąlyginai nestabilioje Rusijoje. Nesugebėdama viena su tuo kovoti, Rusija siekia inicijuoti tarptautinių organizacijų kūrimą ir stiprinimą kovai prieš tarptautinį nusikalstamumą, terorizmą ir narkotikų prekybą.

· Branduolinio ginklo ir masinio naikinimo priemonių (cheminių, baktereologinių) gamybos ir platinimo kontrolė. Šiuo metu Rusija pasirašiusi nemažai dvišalių, daugiašalių sutarčių, reglamentuojančių organizuotą bendrą kovą su masinio naikinimo priemonių gamyba ir platinimu. Tuo tarpu branduolinėje strategijoje jaučiamas didžiųjų valstybių nuomonių išsiskyrimas. Nepaisant pasirašytų ir ratifikuotų sutarčių, ribojančių ir mažinančių branduolinį potencialą valstybėse (1995 m. JAV-Rusijos sutartis dėl branduolinio ginklo neplatinimo ir kt.), Rusijos valdžia neskuba jų laikytis. Šiuo metu Rusijoje nusistovėjo nuostata, kad branduolinis ginklas yra vienintelė atrama, kuri kariniu aspektu nenaudinga, “tačiau istorinio silpnumo situacijoje padeda išsaugoti pagrindinius kozirius tarptautinėje arenoje. Be branduolinio ginklo Rusija ateityje negalėtų tapti autoritetu didžiosioms valstybėms ir tarptautinėms institucijomis.” Todėl, nors ir branduolinis Rusijos potencialas mažinamas, likusią dalį stengiamasi modernizuoti. Šiuo metu vienas pagrindinių Rusijos uždavinių yra naujos branduolinio ginklo koncepcijos kūrimo inicijavimas, tarpvalstybinio bendradarbiavimo koordinuojant branduolinės koncepcijos įgyvendinimą stiprinimas.

· Energetika, gamtiniai resursai, ekologija. Trečiųjų šalių įsiliejimas į tarptautinę rinką, naujausių technologijų plitimas daro įtaką energijos paklausos didėjimui. Tai lemia konkuravimą dėl energijos resursų. Todėl Rusijai, turinčiai didelius energetinius resursus, būtina įvesti kompleksinę sistemą, padėsiančią be trukdžių tiekti energiją užsienio valstybėms. Taip pat vertėtų pradėti įgyvendinti energijos kaupimo programą. Ekologinė Rusijos padėtis yra labai problematiška: ilgą laiką nebuvo rūpinamasi gamtosauga, teršiama aplinka ir teritoriniai vandenys. Šiuo metu Rusija pasirįžusi dalyvauti tarptautinėse programose ekologinei padėčiai gerinti. Tačiau šis bendradarbiavimas vyksta tik tiek,
kiek tai netrukdo šalies pramonei vystyti.

· Regioninių konfliktų reguliavimo sritis. NATO, JAV ir Rusija stengiasi bendradarbiauti užtikrinant regioninį ir tarptautinį stabilumą. Tačiau “formaliai deklaruojant bendrų pajėgų poreikį ir pasiruošimą dalintis atsakomybe reguliuojant krizes, JAV praktikoje pastebimos tendencijos diktuoti savo sąlygas” , priimant sau palankius sprendimus. Todėl Rusija suinteresuota skatinti kitų valstybių pasipriešinimą JAV hegemonijai. Pagrindinės jos veiklos kryptys yra Europa, Azijos-Ramiojo vandenyno regionas ir postsovietinė erdvė. Šios pagrindinės veiklos kryptys bus aptariamos kituose skyriuose.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 770 žodžiai iš 2421 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.