Salomejos neries maironiui
5 (100%) 1 vote

Salomejos neries maironiui

Salomėja Nėris

,,Maironiui“

Salomėja Nėris (Bučinskaitė – Bučienė) XX a. lietuvių neoromantinė, rašiusi poemas („Eglė žalčių karalienė“, „Poema apie Staliną“…), eilėraščius (žymiausi rinkiniai: „Anksti rytą“, „Pėdos smėly“…). Rinkinys „Prie didelio kelio“ – Salomėjos Nėries testamentas. Eilėraščių rinkinys nepraėjo tuometinės cenzūros, todėl buvo žymiai pakeistas ir išleistas pavadinimu „Lakštingala negali čiulbėti“. Originalioji versija buvo išleista po poetės mirties tik kai Lietuva atgavo nepriklausomybę.

Eilėraščio pavadinimas „Maironiui“ parodo poetės pasirinktą adresatą – dvasininką, poetą, S. Nėries autoritetą – Maironį. Šių poetų artima kūrybos tematika – Tėvynės meilė.

Iš eilėraščio parašymo datos ir vietos (1942.I.15, Ufa) žinome, jog tuo metu vyko Antrasis pasaulinis karas, Lietuva okupuotas, todėl S. Nėris toli nuo Tėvynės, į kurią negali sugrįžti. Ufoje poetė jautėsi labai vieniša (tai liudija dienoraščio ištraukos). Tai ir įtakojo eilėraščio tematiką – Tėvynės meilė, ilgesys.

Sudėtingai lyrinio „aš“ nuotaikai ir būsenai reikšti autorė naudoja įvairias veiksmažodžio formas. Visame eilėraštyje vyrauja esamasis laikas – išpažinties momentas, tarsi skausmo skundas, praeities ir ateities jungtis („sako“, „negaliu atsipeikėt“, „gena gena “, „nenoriu sau geresnio nieko“). Naudojamas ir būtasis kartinis laikas kuris tiesiogiai reiškia praeitį („keikei“, „surūstėjai“ ,“mylėjau“, „gerbiau“). Ji lyg opozicija: Maironis – „aš“. Būsimasis laikas („atsigręžt neleis“ , „išgirsiu“, „bus atpildas“) – netikėjimas, viltis kartu su neviltimi. Pirmosios dvi eilėraščio strofos – atsigręžimas į praeitį, kitos dvi – žvilgsnis į ateitį. Trečios strofos eilutė “Aplink žemę skridusi su vėtrom“ atskiria laiko ir erdvės kitimą iš praeities į ateitį.

Šiuo metu Jūs matote 63% šio straipsnio.
Matomi 288 žodžiai iš 454 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.