Salsa
5 (100%) 1 vote

Salsa

Sambos atsiradimas

Pietų Amerikos pakrantes pirmieji atrado portugalų jūrininkai. Vieną nuostabią sausio dieną jie atsidūrė tylioje pakrantėje, kurioje buvo smėlingas gražus pliažas. Truputį toliau augo nuostabūs, tankūs miškai, o plati upė nešė savo skaidrų vandenį į vandenyną. Šią puikią vietą jūrininkai pavadino Sausio upe arba Rio de Žaneiro. Kas tada būtų žinojęs, kokia ateitis laukia šio rojaus kampelio! Portugalų kolonistai apsigyveno čia ir pradėjo verstis žemdirbyste bei gyvūlininkyste. Savo plantacijoms jie atsiveždavo vergų iš kitų kolonijų, visų pirmiausia iš pietvakarių Afrikos – Kongo ir Angolos. Laikui bėgant, šis regionas vis pletėsi ir gavo pavadinimą Brazilija. Vergai į šį regioną atsivežė tokius šokius kaip „Catarete“, „Embolada“ ir „Batuque“. Tuo metu šie šokiai buvo laikomi labai nuodėmingais, kadangi šokio metu šokėjai liesdavosi užpakaliais. Hipnozuojantis, traukiantis būgnų ritmas padėdavo šokėjams nusimesti nuovargį po sunkios darbo dienos. Vergai šokdavo basi.

„Embolada“ – šokis, vaizduojantis karvę su rutuliais ant ragų, vaizduojančiais saugumą. Žodis „embolada“ šiuo metu Brazilijoje yra sinonimas žodžiu „kvailas“.

„Batique“ šokis buvo labai populiarus tuo metu, todėl Ispanijos karalius Manuelis I išleido įstatymą, kuris draudė šokti šį šokį. Šį šokį šoko ratu aplink porą, esančią rato viduryje.

1830 metais atsirado dar vienas panašus šokis i sambą – „lundu“. Tai buvo labai sudėtingas šokis, susidentis iš visų trijų šokių ir papildomais judesiais klubais ir liemeniu. Vėliau dar buvo pridėti žingsniai, kuriuos daro Rio de Žaneiro karnavalų šokėjai, kurie buvo pavadinti „Copacabana“.

Laikui bėgant ir aukštesnieji luomai ėmė šokti šį šokį, bet jis buvo pakeistas, kad galima būtu šokti poroje. Šokis tuo laiku buvo pavadintas „Zemba Queca“ ir 1885 metais buvo aprašytas kaip „įspūdingas, elegantiškas šokis“. Pavadinimo „samba“ kilmė nežinoma. Vieni mano, kad juodaodžiai vergai šį šokį vadino „semba“, iš kurio vėliau ir kilo pavadinimas samba. Kiti mano, kad tai nuo žodžio „zambo“. Toks buvo vardas vaiko, kurio susilaukė brazilė nuo juodaodžio.

Samba už Brazilijos ribų

Pirmoji sambos versiją, kuri atsirado už Brazilijos ribų, buvo „Maxixe“. Jis atkeliavo į Europa 1920 metais, bet buvo greit pamirštas, nes prasidėjo Pirmasis Pasaulinis karas. 1930 metais samba gimė JAV, kai jos ugninis, laisvas, erzinantis ritmas sužavėjo šokėjus. Tuo metu Brazilijoje, Rio de Žaneire, pradėti rengti karnavalai, kurie pakerėjo daugelių žmonių širdis.

Fredas Asteris ir Džindžer Rodžers parodė visiems žiūrovams Rio de Žaneiro būdą – miesto, kur visada karaliauja linksmybės ir nepasibaigiantys karnavalai, kurių metu visi šoka sambą visą parą. Kai pasirodė jų filmas „Atgal į Rio“, samba labai išpopuliarėjo Didžiojoje Britanijoje. Šis sambos variantas buvo pavadintas „Carioca“.

JAV „Carioca“ atsirado 1938 metais, o populiarumo viršūnę pasiekė 1941 metais, po to kai ją atliko Karmen Miranda savo filmuose, ypatingai filme „Tą naktį Rio“.

Europoje antrą kartą samba atgijo 1924 metais, bet ji nesukėlė didelių aistrų žmonėm. Didesnį dėmesį sambai žmonės ėmė skirti po Antrojo Pasaulinio karo 1948 metais, kai ja susidomėjo Didžiosios Britanijos princesė Margaret. Žmonės šoko ne originalią samba, o supaprastintą tautinę sambą. 1956 metais Pjeras Lavelis supaprastino ir suvienodino sambą, kad ją galėtų šokti visi.

Samba dažnai yra vadinama „Pietų Amerikos valsu“, sambos ritmai yra labai populiarūs ir lengvai keičiami, sukuriant naujus šokius, tokius kaip lambada ir makarena. Įvairūs sambos variantai yra šokami Rio de Žaneiro karnavale.

Rio de Žaneiro karnavalai

Rio de Žaneiro karnavalas laikomas didžiausia pasaulio švente. Kiekvienais metais jis yra rengiamas toje pačioje vietoje ir tuo pat metu – metų pradžioje, šeštadienį, prieš išrišimo antradienį. Šis karnavalas skirtas šokiui samba. Karnavalo metu rungiasi sambos mokyklos – „Escolas de samba”. Visi stengiasi išsiskirti iš minios nepaprastais kostiumais arba šukuosena. Bet tai suteikia šokėjams nepatogumų – dėl didelių kostiumų jie negali laisvai judėti ir tinkamai atlikti visų sudėtingų judesių. Šis sambos stilius visiškai skiriasi nuo tautinės sambos. Čia kievienas šokėjas šoka vienas, o tautinė samba šokama porose. Moterys energingai juda klubais, o vyrai juda truputį suvaržytai. Šokėjai galvas laiko tiesiai, kad išlaikytų pusiausvyrą ir nesugadintų fantastiškos šukuosenos.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 687 žodžiai iš 1256 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.