San marinas1
5 (100%) 1 vote

San marinas1

Oficialus pavadinimas – ŠVIESIOJI SAN MARINO RESPUBLIKA

Valdymo forma – PARLAMENTINĖ RESPUBLIKA

Valstybės vadovai – DU KAPITONAI REGENTAI

Plotas – 61 km2

Gyventojų skaičius – 25000

Gyventojų tankis – 409.8 žm./km2

Tikyba – ROMOS KATALIKŲ

Valstybinė kalba – ITALŲ

Sostinė – SAN MARINAS

Kiti didesni miestai – BORGO MADŽORĖ, SERAVALĖ

Pajamos vidutiniškai vienam gyventojui – 15800 JAV dolerių

PAVADINIMO KILMĖ

Pasak legendos, valstybę čia įkūręs iš Dalmatijos nuo Romos imperatoriaus Diokletiano persekiojimų pabėgęs vienas pirmųjų katalikų, akmenskaldys Marinas. Ant titano kalno jis subūręs nepriklausomą bendruomenę, ilgainiui vis gausėjančią. Marinas dar būdamas gyvas buvo paskelbtas šventuoju, t.y. San Marinu. Todėl ir valstybė buvo pavadinta jo garbei. Valstybės įkūrėjas mirė 366m. rugsėjo 3d. jo palaikai palaidoti San Marino katedroje.

Kita valstybės kildinimo versija – “Šventas jūrinis” (išvertus iš lotynų kalbos). Nieko nuostabaus, juk kažkada Adrijos jūra skalavo dabartinio San marino teritoriją.

PADĖTIS GEOGRAFINĖ

Apeninų pusiasalio šiaurės rytinėje dalyje, ant Titano kalno ir jo šlaituose, įsikūrusi viena mažiausių pasaulio valstybių ir seniausia respublika San Marinas. Jį iš visų pusių supa Italijos uostas – Riminis. Valstybės plotas – 61 km2. Tai mažiausia respublika pasaulyje. San Marinas išsidėstęs 750 metrų aukštyje. Titano kalno viršūnėje stovinčios senovinės trijų bokštų pilies siluetas yra virtęs šalies simboliu, jo atvaizdas puikuojasi ir valstybės herbe.

San marinas – viena seniausių piemenų ir žemdirbių valstybė. Matyt, šią šalį taip pavadino tie, kurie žvalgėsi nuo titano kalno viršūnės.

ISTORINĖ PRAEITIS

Įkurtas 301 metais. Kasmet rugsėjo 3-ją iškilmingai ir prašmatniai minima respublikos įkūrimo diena. Tai ir Marino mirimo diena (mirė 366m. rugsėjo 3d.) – šventojo marino diena.

Jau šešiolika šimtmečių Europoje gyvuoja ši respublika, jos nekintanti valdymo forma. Čia išsaugotos seniausios tradicijos. San marine metai skaičiuojami ne tik pagal mums įprastą Grigaliaus kalendorių, bet ir nuo respublikos įkūrimo. Dabar ten tik XVII amžius.

Jau nuo 755 metų minima tvirtovė ant titano kalno. Pirmaisiais savo egzistavimo šimtmečiais San Marinas buvo kaimyninės Urbino hercogystės protektoratu, bet nuo 855 metų gavo nepriklausomybę.

San Marinas palaipsniui didino savo teritoriją supirkinėdamas žemės iš kaimynystėje esančių feodalų. 1295-1302 metais San Marino respublikinis valdymas įteisintas Konstitucijoje. Respublikos vystymuisi didelę įtaką turėjo jos ryšiai su tuometinės Italijos ekonomistais, politiniais, kultūriniais centrais: Bolonija, Venecija, Florencija ir kt.

Viduramžiais mažąją valstybę puldinėjo kaimyninių feodalų ir Romos popiežių kariuomenės, bet sanmariniečiai nepasiduodavo. Ypač arši kova vyko su Riminio miesto kunigaikščiais. 1463 metais sanmariniečiams pavyko nugalėti savo priešus ir nuo to laiko San Marino teritorija liko tokia pat iki šių dienų (sienos nepasikeitė). 1739 metais San Mariną vėl okupavo popiežiaus kariuomenė, bet gyventojai privertė ją pasitraukti. 1740 metais popiežius Klemensas XII pripažino San Marino nepriklausomybę. 1796 metais užkariavęs Apeninus, Napoleonas irgi pripažino San Marino nepriklausomybę ir net pasiūlė Italijos žemių, bet respublikos gyventojai jų išdidžiai atsisakė. 1862 metais San Marinas pasirašė su Italiją draugystės ir geros kaimynystės sutartį (atnaujintos buvo 1972m., 1897m., 1953m.).

POLITINĖS ŽINIOS

San Marinas priklauso Europos Tarybai nuo 1988 metų, Jungtinių tautų organizacijai (JTO) nuo 1992 metų bei ESBO. Respublikoje veikia 1263 metų Konstitucijos įstatymas (kitais duomenimis 1600 metų Konstitucija). Valstybės vadovai – du lygiateisiai kapitonai regentai, parlamento renkami šešiems mėnesiams. Parlamentą sudaro 60 deputatų, renkamų penkeriems metams. Vyriausybę sudaro 3 sekretoriai ir 7 ministrai. San Marine yra 75 karių kariuomenė, atliekanti sargybos ir svečių pagerbimo funkcijas. Policininkai ir teisėjai yra samdomi svetimšaliai (daugiausiai italai).

1909 metais visuotinę rinkimų teisę gavo vyrai, o nuo 1960 metų – moterys.

Administraciniu atžvilgiu valstybė suskirstyta į devynias pilis (Castelli).

SANMARINIIETIŠKAS SUVERENITETAS

 Pašto ir muitų sąjunga su Italija.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 625 žodžiai iš 2073 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.