Satrijos ragana
5 (100%) 1 vote

Satrijos ragana

Šatrijos Ragana

(tikr. Marija Pečkauskaitė, 1877-1930)

Augo ir brendo lenkiškoje aplinkoje. Vyriausiajai dukrai Marijai tėvai samdė mokytoją, kuri supažindino su dvarų kultūra. Ji parengė mergaitę egzaminams į Petrapilio šv. Kotrynos gimnaziją, kur 1892 m. įstojo į 3 klasę. Mokėsi gerai, bet susirgo ir grįžo į namus, čia privačiai tęsė gimnazijos kursą. Mariją tėvai ruošė šeimai, o ne visuomenei. Pagal tradiciją mergaitė turėjo ištekėti, auklėti vaikus, prižiūrėti namus.

1891 m. vasarą P.Višinskis, Ušnėnų kaimo valstiečio sūnus, mokęsis Šiaulių gimnazijoje, pakviečiamas pas Pečkauskus, kad pamokytų vyriausiąjį sūnų Steponą. Taip Povilas patraukia Marijos dėmesį. Pastarasis užkrečia dvarininkaitę lietuviškomis idėjomis – perrašinėja lietuviškas dainas. Mokytis lietuviškai padėjo ne tik P.Višinskis, bet ir kunigas K.Bukantas. Marijos ir K.Bukanto tėvai seniai buvo pažįstami – lankydavosi vieni pas kitus. Pamažu Marijos ir kunigo draugystė peraugo į meilę, trukusią iki mirties. K.Bukantas Marijai – idealus vyras: muzikantas, poetas, lietuvis, patriotas, bet Dievui duoti įžadai aukščiau asmeninių.

1896 m. Marija, gavusi iš tetos pinigų, išvyko į Varšuvą mokytis bitininkystės. Grįžusi į Užventį po pirmo kurso prašo P.Višinskio pritarimo mokytis medicinos seserimi. Taip nori įprasminti savo gyvenimą aukodamasi kitiems. Su P.Višinskiu Marijos santykiai tik draugiški, o K.Bukanto vizitus pas Mariją nutraukė jos tėvas.

1898 m. mirė A.Pečkauskas, motina su vaikais turėjo palikti Užventį – persikėlė gyventi į Šiaulius. Čia Marija mokytojauja ir rašo knygelę apie bitininkystę.

1904 m. Marija atsisveikina su Pavandene ir išvyksta studijuoti filosofijos ir literatūros į Ciurichą. Čia jau gydosi ir studijuoja J.Biliūnas. Ciuriche studijuoja rimtai, lanko prancūzų kalbos kursus. Stipendiją jai moka „Motinėlės“ draugija. 1906 m. persikelia studijuoti į Fribūrą, gal norėjo tobulinti prancūzų kalbą. 1907 m. tęsti studijų nebevažiavo, nes draugija neskyrė stipendijos. Ilgai blaškėsi, kol gavo darbą – 1909 m. vadovauja Marijampolės mergaičių progimnazijai. Rašytoja dirba negailėdama jėgų.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 346 žodžiai iš 676 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.