Saulės įvaizdis salomėjos nėries
5 (100%) 1 vote

Saulės įvaizdis salomėjos nėries

Saulės įvaizdis Salomėjos Nėries

kūryboje

Salomėja Nėris – viena įžymiausių poečių lietuvių literatūroje. Ji debiutavo eilėraščių rinkiniu “Anksti rytą”. Tuo metu poetė buvo Kauno Vytauto Didžiojo universiteto studentė, ji džiaugėsi savo jaunyste, meile. S. Nėries jaunatviškos nuotaikos pirmajame rinkinyje labai ryškiai atsispindi. Kadangi saulė – šilumos ir visos gyvybės šaltinis, džiaugsmo, jaunystės, meilės simbolis, tai jos įvaizdžio ėmiau ieškoti šiame S.Nėries rinkinyje.

Jau patys eilėraščių pavadinimai rodo, kad bus kalbama apie saulę, šviesą. Tačiau ji nėra vaizduojama kaip gamtos reiškinys, šviesos šaltinis, o kaip šviesulys, kuris neša gėrį, yra susijęs su tuo, kas gera ir gražu.

Saulę sapnuodamos supasi šakos

Vakaro vėjas myluoja krūtinę.

(Saulėlydis)

Šiose eilutėse apie saulę kalbama vaizduojant vakaro gamtą, jos grožį. Sekančiose to paties posmo eilutėse nuo vakarinės gamtos pereinama prie eilėraščio lyrinio subjekto jausmų:

Skęsta mintys į liepsnojančius vakarus

Mylimą vardą topoliai mini.

Panašios mintys dėstomos ir kituose eilėraščio posmeliuose. Eilėraštį perskaičius pasidaro aišku, kad saulės įvaizdį poetė panaudojo pakiliai, susijusiai su meile nuotaikai išreikšti.

Eilėraštyje “Rudenio saulė” saulės įvaizdis dar labiau padeda lyriniam subjektui išreikšti savo nuotaikas. Jos yra labai šviesios ir džiugios:

Ruduo: saulė, medžiai, gėlės.

Rudenį myliu aš.

Ir mane pagriebęs vėjas

Kaip lapelį – neš ir neš.

Toliau nuotaika keičiasi, kalbama apie debesis, kurie slenka “lyg vagys, susikūprinę, pikti”. Jie netgi eina “saulės pasitikti”. Šios mintys tarsi įspėja, kad nuotaika ir toliau keisis. Taip ir yra:

Vėjas rudenio pašėlęs

Saulė gintaro plaukais,

Didelių sparnų šešėlis

Saulę vejasi laukais.

Saulės, debesų, vėjo įvaizdžiais, jų tarpusavio santykiu S.Nėris leidžia kažką pajusti, kažką išgyventi:

Bėgam rankom susikibę…

Oi, – paliko ji mane!

Pora peržvelgtų eilėraščių, kuriuos S.Nėris sudėjo į pirmąjį savo eilėraščių rinkinį leidžia tvirtinti, kad poetė mėgo saulės įvaizdį ir juo reikšdavo pakilias, šviesias nuotaikas, dažniausiai susijusias su meile.

Saulės įvaizdis Čiurlionio mene

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – vienas žymiausių Lietuvos dailininkų, savo paveiksluose taręs naują žodį. Jis bene pirmasis pasaulyje bandė susieti garsą ir spalvą. Būdamas muzikas, savo kūriniams M.K.Čiurlionis netgi davė muzikinius pavadinimus: “Jūros sonata”,”Pavasario sonata” ir kt. Dailininko paveiksluose labai daug alegorijų, simbolių. Net įprastiniai, dažnai sutinkami objektai jo paveiksluose įgauna naują ir kitonišką įvaizdį.

Beveik kiekviename M.K.Čiurlionio paveiksle galima surasti elementų, susijusių su saule: saulytės šviečia ant kryžiaus, ant paveikslo krinta saulės spinduliai, tačiau nėra daug Čiurlionio kūrinių, kuriuose ji dominuotų. Pagrindiniai paveikslai, susiję su saule, yra šie: “Bičiulystė” , ”Saulės sonata” , ”Pilies pasaka” ir “Karalių pasaka”.

“Saulės sonatos” paveiksle saulių yra begalė…

“Pilies pasakoje” saulė apšviečia pilį ir savo spinduliais paverčia ją išties pasakiška.

“Karalių pasakoje” jos įvaizdis jau visiškai kitoks: kaip saulė spinduliuoja karaliaus laikomas paprastas lietuviškas kaimelis. Taip dailininkas išaukštino lietuviškąją kultūrą, išsaugotą šiandieninėje pastogėje.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 555 žodžiai iš 1086 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.