Saulės sistema
5 (100%) 1 vote

Saulės sistema

Saulė su savo 9 planetomis ir mažaisiais kūnais sudaro Saulės sistemą.

Saulė – artimiausia Žemei Galaktikos žvaigždė bei centrinis ir didžiausias Saulės sistemos kūnas, nutolęs nuo žemės apie 150 mln. km. Saulė yra nevienalytis plazmos rutulys. Jo centre yra šerdis, kurioje vyksta termobranduolinės reakcijos ir išsiskiria energija. Dėl spinduliavimo Saulė netenka beveik 5 mln. tonų masės per 1 s. Maždaug tiek pat masės nusineša Saulės vėjas – Elektringųjų dalelių srautas, sklindantis nuo Saulės, kurio greitis apie 500 km/s. Plika akimi matomas blizgantis Saulės paviršius – apatinis Saulės atmosferos sluoksnis vadinamas fotosfera. Virš fotosferos plyti chromosfera, kurią stebėti labai sunku. Viršutinis Saulės atmosferos sluoksnis vadinamas Saulės vainiku. Saulės atmosfera susideda iš vandenilio, helio ir kitų cheminių elementų. Per teleskopą geriausiai matomi Saulės dariniai yra Saulės dėmės. Tai Saulės fotosferos dariniai, tamsesni už fotosferą. Jų gyvavimo trukmė nuo kelių valandų iki kelių dešimčių dienų, skersmuo nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių kilometrų. Kartais galime matyti visišką arba dalinį saulės užtemimą. Jis vyksta kai mėnulis uždengia saulę. Visiškas Saulės užtemimas įvyksta tada, kai Mėnulio ir Saulės centrai beveik sutampa. Tada ant Žemės krinta apskritas

Mėnulio šešėlis, kuris nebūna didesnis kaip 270 km. Šį šešėlį supa apskritas pusšešėlis, kurio skersmuo apie 4000 km. Ten matomas dalinis Saulės užtemimas.

Toje pačioje Žemės vietoje visiški Saulės užtemimai kartojasi kas 300-400 m. Daliniai Saulės užtemimai kartojasi kas 2-3 m. Per metus įvairiose Žemės vietose būna 2-5 Saulės užtemimai. Paskutinysis visiškas Saulės užtemimas Lietuvoje įvyko 1954 Birželio 30. Jų nebus stebima Lietuvoje visą XXI amžių. Artimiausias visiškas Saulės užtemimas Europoje buvo 1999 Rugpjūčio 11. Užtemimo zona praėjo per Britaniją, Belgiją, Prancūziją, Vokietiją, Austriją, Vengriją ir Rumuniją.

Merkurijus

Lietuviškas pavadinimas Vaivora. Arčiausiai Saulės skriejanti planeta. Aplink Saulę skrieja beveik 48 km/s greičiu. Skersmuo 2 su puse karto mažesnis už Žemės, o masė mažesnė 18 kartų. Aplink saulę apskrieja per 88 d. o aplink savo ašį per 59 d. Stebėti iš Žemės Merkurijų sunku, nes jis matomas ne ilgiau kaip 1 valandą prieš Saulės tekėjimą ar po nusileidimo. Paviršius labai panašus į mėnulio – nusėtas gausybe įvairaus dydžio, apskritų kraterių, susidariusių krintant stambiems meteoritams..Atmosfera labai reta. Manoma, kad Merkurijus turi geležies ir nikelio branduolį, virš jo – silikatų mantiją, ir granito bei bazaltų plutą. Magnetinis laukas apie 300 kartų silpnesnis negu Žemės. Temperatūra kinta nuo +430C iki -160C Palydovų Merkurijus neturi. JAV tarpplanetinė stotis Mariner 10 1974 ir 1975 metais perdavė į Žemę Merkurijaus paviršiaus televizijos panoramą bei ištyrė Merkurijaus atmosferą ir magnetinį lauką.

Venera

Lietuviškas pavadinimas Aušrinė arba Vakarinė. Ši Saulės sistemos planeta antra pagal nuotolį nuo Saulės. Artimiausia Žemei vidinė planeta bei trečias pagal spindesį (po Saulės ir Mėnulio) dangaus objektas. Aplink Saulę skrieja 35 km/s vidutiniu greičiu. Apie ašį sukasi labai lėtai ir priešinga kryptimi, negu kitos planetos. Aplink ašį apsisuka tik per 243 d., o aplink saulę per 225 d. Matoma tik kurį laiką prieš Saulei patekant (tuomet vadinama Aušrine) arba Saulei nusileidus (vadinama Vakarine). Venera turi labai tankią ir stipriai Saulės šviesą atspindinčią atmosferą. Veneros paviršiaus nesimato, nes jos atmosferoje 50-70 km aukštyje yra trys debesų sluoksniai. Debesis sudaro maži sieros rūgšties lašeliai ir geležies chlorido kristalai. Prie Veneros paviršiaus vidutinis slėgis net 90 kartų didesnis negu prie Žemės paviršiaus. Veneros paviršiuje išsiskiria kalnuotos sritys. Aukščiausias kalnas yra net 12 km aukščio vulkanas Maksvelo kalnyne. 60-70 km. aukštyje pastoviai pučia rytų vėjas, kurio vidutinis greitis 100 m/s. Venera turi apie 3000 km spindulio branduolį, virš jo silikatų mantiją ir bazaltų plutą. Palydovų Venera neturi. Planeta žinoma nuo senovės. Veneros fazes dar 1611 m. atrado G.Galilėjas.

Žemė

Trečia planeta pagal nuotolį nuo Saulės. Aplink Saulę skrieja apie 30 km/s vidutiniu greičiu. Apskrieja ją per metus. Aplink savo ašį apsisuka per 1 parą. Sukimosi ašis pasvirusi į ekliptikos plokštumą, dėl to Žemėje yra metų laikai (pavasaris, vasara, ruduo, žiema) ir įvairios klimato juostos. Žemė susideda iš: atmosferos, hidrosferos ir 3 kietųjų geosferų – plutos, mantijos ir branduolio. Atmosfera susideda azoto, deguonies, argono, vandens garų, anglies dioksido ir daugybės kitų dujų. Žemė ypatinga tuo,kad didžiąją jos paviršiaus dalį dengia vanduo. Be jo gyvybė Žemėje negalėtų egzistuoti. Mėnulio ir Saulės trauka sukelia Žemėje potvynius ir atoslūgius. Aplink Žemę skrieja vienas didelis gamtinis palydovas – Mėnulis ir du nedideli dulkiniai palydovai. Menulis – artimiausias Žemei kosminis kūnas, Antras (po Saulės) pagal spindesį. Kintant Mėnulio padėčiai žvaigždžių atžvilgiu, kinta ir Mėnulio fazės. Mėnulis aplink savo ašį apsisuka per ta pati laiką, kiek skrieja aplink Žemę, dėl to Mėnulis visada
pasisukęs į Žemę ta pačia puse. iš Žemės matoma tik daugiau nei pusė Mėnulio paviršiaus. Plika akimi šviesiame Mėnulio skritulyje matomos tamsios dėmės ir lygios žemesnės sritys vadinamos jūromis. Šviesios sritys yra aukštumos ir vadinamos žemynais. Mėnulis beveik neturi atmosferos, dėl to jo paviršiaus temperatūra per parą labai kinta. Per Mėnulio dieną, kuri apie 15 kartų ilgesnė už Žemės dieną, Mėnulio paviršiaus gruntas ties pusiauju įkaista iki 130 C, o per naktį atvėsta iki minus 160-170 C. Nuo 1959 m. Mėnulis tyrinėjamas tarpplanetinių stočių ir erdvėlaivių pagalba.

Šiuo metu Jūs matote 40% šio straipsnio.
Matomi 968 žodžiai iš 2399 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.