Seimos analizė1
5 (100%) 1 vote

Seimos analizė1

112131

Konfliktai ir jų sprendimo būdai

Ekonominės-demografinės ir socialinės šeimos sąlygos

Ji – Vijoleta, 28 metų floristė dirbanti parduotuvėje „Tarp gėlių“. Ji iš kuklios šeimos. Jis – Evaldas, 30 metų, tolimųjų reisų vairuotojas. Jis iš miesto inteligentų šeimos.

Jie kartu gyvena 7 metus. Susituokė iš meilės vienas kitam. Šiuo metu jie gyvena Radviliškio miesto centre, trijų kambarių bute. Pravėrus jų namų duris pajutau šeimos dvasią. Butas įrengtas labai skoningai ir šiuolaikiškai, labai jaukūs ir šilti namai, po kuriuos vaikščiodama pajutau, kad gyvena ir meno žmogus, kuris tiek daug grožio ir šilumos suteikė tiems namams. Jie erdvūs ir dideli, juose pati naujausia technika, kurios pagalba yra lengvesnė moters buitis. Kiekviename kambaryje jaučiama, kokie žmonės čia gyvena, atsbindi netgi santykius kurie matomi ir bendraujant. Vijolė ir Evaldas turi du vaikus, mergaite Eglutę- 6 metų ir berniuką Arną trijų metų amžiaus, kurie labai gerai jaučiasi savo namuose, ir džiausgiasi nuostabiais tėvų santykiais. Mano manimu jų visų santykiai labai geri, jie puikiai vieni su kitais bendrauja, o vaikai paklusnūs tėvams ir nesukelia didelių problemų. Čia ir juokiamasi ir džiaugiamasi, o kartais ir truputi baramasi.

Jie abu yra kilę iš Radviliškio miesto. Vijolė turi seserį kuri yra sukūrusi šeimą ir gyvena kaune, o brolis gyvena netoliese Radviliškyje jis taipa pat turi šeimą. Evaldas turi serį, kuri gyvena Panevėžye ir dirba anglų kabos mokytoją, jo brolis yra Radviliškio rajono savivaldybės vyriausias ekologas. Su šeima gyvena Radviliškyje ir nuolatos plaiko labai artymus ryšius. Žmona visiškai nesijaučia antraeilė vyro planuose, daug naudingo ir malonaus laiko praleidžia kartu su juo. Savaitgalius leidžia ten, kur abu suplanuoja, dažniausiai vakarus leidžia su bendrais draugais arba namie žiūri TV laidas, kurias jie labai mėgsta. Jie abu, rūpinasi savo vaikais, tik Evaldas mažiau laiko praleidžia su jais, nes jo darbas ne toks kaip visų, jis važinėja į reisus ilgesniam laikui,o po to turi ilgas atostogas, kurių metu buna su šeima . Kai būna kartu, gamina ir maistą, ir užsiema namų ruošuos darbais. Vienas kitam yra labai atviri ir nuoširdūs. Vijolė jaučiasi labai vieniša, kai vyras yra priverstas savo darbo reikalais porai mėnesių palikti ją vieną, ji dėl to labai kremtasi ir jaučiasi viniša. Bet jai nėra kada nuobodžiauti nes dirba ir turi rūpintis savo vaikais, namais ir kitasi dalykais.

Vijolė jau tris metus dirba savo brolio žmonos parduotuvėje „Gėlių pasaulis“. Jai sekasi dirbti puikiai, nes yra komunikabili, atsakinga, ir labai kūrybiškai atlieka savo darbą- kurdama puokštes, paveikslus ir kytus dalykus. Kartu su ja dar dirba trys darbuotojos, kurios tarpusavyje keičiasi turėdamos kelias dienas laisvas. Ji labai džaigiasi galėdami dirbti tokį darbą, kuriame gali atskleisti savo sugebėjimus. Evaldo drabas reikalauja daug atsakomybės ir dėmesio, susikaupimo vairuojant, ir kantrųbės kai išvažiuoja ilgam. Jis labai pasiilgsta namų ir visos savo šeimos, bei artymųjų, todėl kai jis parvažiuoja, visi labai džiausgiasi ir būna ilgą laiką drauge, dalinasi įspūdžiais ir bėdomis, kurios ištiko kelyje. Vakai labai pasiilgsta tėčio, bet nuolatos su juo bendrauja telefonu, kai būna jis išvykęs. Evaldas bendraudamas telefonų, kai būna darbe, kiek vieną dieną su savo šeima, todėl visiems būna lengviau laukti jo parvykstančio.

Ikivedybiniai santykiai

Dažniausiai būna taip, kad moterys ieško patikimo vyro, užimančio aukštas pareigas, kuris aprūpintų šeimą bei užtikrintų jos saugumą. Tai atspindi frazės pažinčių skelbimuose: „finansiškai apsirūpinusio“, „materialiai pasiturinčio“. Vyrai ieško sveikos moters, kuri pagimdytų jiems sveikus palikuonis, o sveikatą jie nesąmoningai sieja su fiziniu patrauklumu ir jaunyste.

Sutuoktinių paklausiau, kokia yra jų pasirinkimo strategija. Susipažįstant jaunieji pirmiausia atkreipė dėmesį į priešingos lyties išvaizdą, vėliau į charakterį. Vijolė nemažai dėmesio susipažįstant skirė elgesio ir bendravimo ypatumams.

Vijolė, dažnai svajojo apie vyrą, kuris jai būtų seksualiai nebjaurus, patikimas, išsilavinęs, supratingas, apsirūpinęs. Kai ji susipažino su Evaldu, jis buvo mamos ir tėčio išlaikomas studentas, kuris buvo labai aktyvus tarp draugų ir patrakusiai mėgo keliauti, beprotiškai traukė nuotykiai ir rizika. Tada Vijolės idealams Evaldas nelabai tiko, bet laikui bėgant ji suprato, kad tik su šiuo žmogučiu ji gali būti laiminga amžinai. Net ir praėjus septyniems metams po vedybų ji savo pasakymu neabejoja.

Evaldo pasirinkimą lėmė įvairios žmonos vertybės. Iki jiems susitinkant Evaldas svajojo apie gražią ilgakoją, gražių veido bruožų moterį, su kuria būtų linksma pabendrauti. Bet kai sutiko jis Vijolę, kuri turi sesę dvynę, pradėjo vertinti daugiau asmens bruožus nei iki tol. Evaldas žmoną rinkosi pagal savo charakterį ir supratimą, kokia turi būti šeimoje. Šeimyniniame gyvenime vyras pirmiausiai ieško ramybės – jam nereikia nuolatinio adrenalino. Jam patinka Vijolė kaip žmona, nes jo teigimu ji yra gera, rūpestinga, jauki, rūpinasi
vaikais.

Sutuoktiniai teigia, kad jų svajonės iki vestuvių sukosi tik apie vedybinę palaimą… „Kai esi įsimylėjęs, sunku galvoti apie ką nors kita“ .

Šeimos mikroaplinka ir bendravimo ypatumai

Jie abu diaugiasi, kad jų tėvai gyvena netolies ir yra lengvai pasiekiami. Uošviai gan šiltai priimė žentą, domėjosi vestuvėmis, patarimus ir paslaugas siūlė tik tada, kai manė, kad jų tikrai reikia. Seneliai labai daug dėmesio skiria savo anūkams, stengiasi labai dažnai būti su jais. Kartais seneliai prižiūri anūkus, kai pora nori pabūti tik dviese. Evaldo tėvai puikiai sutaria su Vijole, nes jie ją pažinojo nuo vaikystės. Priima kaip tikrą savo šeimos narį. Abiejų tėvais stnegiasi kuo mažiau kištis į savo vaikų gyvenimus. Visi artimieji sako, kad Vijole yra nuostabi vyrėja ir puiki mama, taip pat ir žmona, jie vienas kitą supranta net iš žvilgsnio. O virtuvėje ir Evaldas turi sugebėjimų. Jei iškyla problemų, jie gali kreiptis į savo tėvus nė nedvejodami, nes tėvai, kuo gali tuo padeda jei reikia. Gimės puikiai sutaria su šia šeima ir nuolatos bendrauja su tais kurie gyvena netoliese, su kuriais lengviasu gali susisiekti, bet nepapiršta ir giminaičių kurie gyvena toli. Taip pat jų draugai irgi nuolatos bendrauja vieni su kitais, teko bendrauti ir susitikti su jų keliais draugasi, tai iš jų išgirdau vien gerus atsiliepimus apie Vijole ir Evalda, jie lengvai ir nuoširdžiai bendrauja, turi puiku humoro jausmą,o bėdai ištikus visada pasiruoše padėti.

Darbo kolektyve, tiek Vijolė, tiek evaldas puikiai bendradarbiauja sui kolegomis. Abiejų kolektyvai labai draugiški. Darbia jaučiama šauni ir šilta, nuotaiką pakelianti aplinka.

Konfliktai ir jų sprendimo būdai

Konfliktų sprendimas:

Konfliktai, įtampos, problemos yra neišvengiami kiekvienoje organizacijoje. Žmonės yra skirtingi: jie turi skirtingus požiūrius įvairiais klausimais, savus problemų sprendimo būdus. Tarpasmeniniai konfliktai kyla iš nesutarimų tam tikrais klausimais. Žmonės gali ir toliau nemėgti vienas kito net ir po vieningo sprendimo vien dėl neteisingo derybų būdo. Tada kyla klausimas, ar jie darys tai, ką nusprendė? Jeigu ne, tai gali sąlygoti tolesnius konfliktus.

Norint pasiekti geresnių bendradarbiavimo ir sutarimo rezultatų, konfliktinėse situacijose jūs turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

1. Aktyviai ir reflektyviai klausyti:

(a) stengtis suvokti kiekvieno poziciją ir požiūrius konfliktinėje situacijoje;

(b) stengtis sukelti pasitikėjimą taip, kad konfliktuojantys galėtų būti atviri ir sąžiningi tarpusavyje;

2. Pasitelkti palaikymo gebėjimus:

(a) padaryti didelį poveikį kitiems;

(b) palaikyti juos įgyvendinant tam tikrą sprendimą;

3. Sumažinti komunikacijos trukdymus tarp konfliktuojančių pusių:

(a) nebandykite dominuoti, būti agresyvia, gąsdinti;

(b) nebandykite klaidinti sprendimus, t.y. painioti nuomones su faktais.

4. Sutelkti dėmesį į problemą:

(a) nedidinkite tarpasmeninės įtampos kritikos pagalba;

(b) rinkite faktus;

(c) dideles problemas skaidykite į smulkesnes; tada spręskite kiekvieną problemą atskirai;

(d) pasiekus susitarimą vienu klausimu, apsvarstykit, kaip galėtumėte susitarti ir kitais klausimais.

Tarp Evaldo ir Vijolės pasitaiko konfliktų. konfliktai kyla dėl skirtingai suvokiančių tikslų ir siekimo būdų. Mano, kad jų konfliktų tipai yra naudingi, nes jie padeda plėtoti santylius, spręsti problemas. Ši pora mėgsta konfliktuoti dėl paprastų dalykų. Tai gali būti dėl laiku nesuplautų indų, numestos nešvarios kojinės, neplautų grindų. Kompromiso trūkumas – yra maža tikimybė, kad konfliktuojantys asmenys laikysis kompromisinio sprendimo, kuris nepatenkina jų poreikių. Jie teigia, kad kuo mažiau iškyla konfliktų, tuo paprasčiau bendrauti, vienas kitam yra atlaidūs. Galiu teigti, kad pas juos konfliktai kyla iš smulkmenų, dėl nelabai reikšmingų dalykų.

Ar tai tavo žmogus?

Kas lemia tai, kad vienos santuokos amžinos lyg akmuo, o kitos išyra netrukus, vos po keleto metų – didelė paslaptis, kurią įminus, nebeliktų skyrybų… Kita vertus, negalima teigti, kad neįmanoma iš anksto atspėti, kad kai kurių žmonių sąjungos – vargu įmanomos, o sudarytos netrunka iširti.

Viskas priklauso nuo žmonių gebėjimo žavėtis partnerio privalumais ir atleisti jo trūkumus. Lengviau atleisti ir toleruoti tas ydas, kurios yra būdingos pačiam žmogui, todėl svarbų vaidmenį vaidina žmogaus temperamentas, kuris yra paveldimas, ir neteisinga manyti, kad sutuoktinį ilgainiui galima pakeisti. Žmonės nesikeičia taip paprastai, geriau dar prieš vedybas apsispręsti, ar sugebėsite toleruoti partnerio trūkumus. Jeigu sugebėsite suprasti kito žmogaus savybes, net gi tas, kurios jums nepriimtinos, kitaip tariant, mokėsite mylėti žmogų tokį, koks jis yra, nekritikuodamas ir nesistengdamas perauklėti, jis pasitikės jumis ir taps jums artimas bei atviras.

Pateikiau po anketą, kad galėčiau nustatyti, koks jų temperamento tipas ir palyginau juos. Iš gautų rezultatų galiu teigti, kad Vijolė yra sangvinikė, pasireišia spontaniškumu, dažniausiai pirma pasako, o tik po to pagalvoja, ji labai mėgsta plepėti apie viską, yra linksma, mėgsta pramogauti, yra didelė naujovių entuziastė, tačiau jos susižavėjimas tomis
naujovėmis netrunka išblėsti. Ji nekantrauja ieškoti nuotykių, yra gana nepastovi, tačiau jausminga ir nepakenčia nuobodulio.

Evaldą galėčiau priskirti cholerikų tipui, nes jam būdingas polinkis vadovauti, tam turi reikalingų savybių: yra ryžtingas, siekiantis tikslo iki galo. Jis dažai galvoja galintis organizuoti ir tvarkyti, be to, mano dažniausiai, kad yra teisus. Su juo kartais nėra lengva bendrauti, būna kad pratrūkęs pradeda šūkauti, kas tik šauna į galvą, bet dažniausiai neskaudžius dalykus. Vijolė moka apsimesti tarsi negirdi to, ką jis šaukia, į tokį jo elgesį dažniausiai reaguoja ramiai.

Santykiai prieš vedybas

Vijolė ir Evaldas susipažino dainų šventėje. Pirmąjš pasimatymą praleido kartau, dieną po šventės. Nuo tada sutuoktiniai nepaprastai atidūs vienas kitam, jautriai atsiliepia į vienas kito poreikius. Po kelių dienų buvimo kartu prasidėjo meilės istorija. Meilė gimė jautriai išgyvenant akimirkas, pažadinančios jausmus ir sielą, atsiradus susidomėjimui ir atidumui. Įsibėgėjus meilei jiedu stengėsi būti aktyvūs, nebijojo įkyrėti vienas kitam, prisigalvodavo įvairiausių priežasčių pabūti kartu. Tai jiems buvo nuostabus laikas. Ir nuo to susitykimo jie neišsiskyrė buvo visda kartu, nebent kjei apsipykdavo tai vienas nuo kito pabėgdavo, kad galėtu pabūti su savo mintim. Bet labai greitai viena kitą vėl susiranda, negalėdami būti atskirai, jei buvo įpratę daug ką daryti kartu, obūnat atskirai, jiemas labai sunku nematyti vienas kito.

Ši šeima laiko save romantikais, kuria įvairius planus. Jie puikiai sugeba į vedybinio gyvenimo rutiną įtraukti reguliarius pasimatymus. Kartu mėgsta pažaisti tinklinį, žvejoti, taip pat mįgsta kitus įvairius užsiėmimus, nueina į atrakcionų parką, pasivažinėja lenktyniniais automobiliukais, pavakarieniauja mažame romantiškame restorane, o svarbiausia tai, kad visą tą laiką jie būna kartu ir bendrauja.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 1998 žodžiai iš 3883 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.