Seksas
5 (100%) 2 votes

Seksas

Seksas

.

Seksas (arba lytiniai santykiai) – psichinių ir fiziologinių reakcijų, išgyvenimų ir poelgių, susijusių su lytinio potraukio pasireiškimu ir patenkinimu, visuma. Tai yra neatskiriama lytinio gyvenimo dalis. Siaurąja prasme – sueitis.

Nors labiausiai paplitusi sekso forma yra sueitis, tačiau yra ir daugiau sekso formų: masturbacija, meilės žaismas, petingas, oralinis seksas, analinis seksas, fistingas ir kt.

Mokslas, tyrinėjantis seksą ir su juo susijusius reiškinius, vadinamas seksologija.

Istorija

Žmonių visuomenė jau nuo senųjų civilizacijų laikų žinojo įvairias lytinio gyvenimo formas, reguliavo sekso išraišką ir priimtinumą visuomenėje. Kai kurios formos būdavo smerkiamos ar baudžiamos. Viduramžiais seksas vertintas dvejopai: krikščionybė seksą laikė nuodėme, amoraliu veiksmu (išskyrus seksą giminei pratęsti), nors buitinėje plotmėje tai buvo toleruojama. Renesanso metu humanistai „reabilitavo“ žmogaus teisę į kūnišką pasitenkinimą. XIX a. puritoniška moralė vėl buvo sukūrusį antiseksualių nuostatų sistemą. XX a. paplito racionalus požiūris į seksą kaip į kasdienio gyvenimo dalį – tai liberalizavo lytinę moralę, atsirado sekso pramonės sektorius (komercinė pornografija, sekso scenos filmuose ir reklamoje, sekso prekių parduotuvės ir kt.), paankstėjo pirmųjų lytinių santykių amžius ir pan.

Sekso reguliarumas

Seksas, praktikuojamas maždaug po 2-3 kartus per savaitę, dar vadinamas reguliariuoju seksu. Didžiajai daliai porų tai yra optimalus sekso dažnis – manoma, kad daugiausia dėl vyro fiziologijos, kadangi funkcinį optimumą vyro lytinė sistema pasiekia maždaug per dvi-tris paras nuo paskutinės ejakuliacijos.

Dažniausia reguliaraus sekso kliūtis – nuolatinio lytinio partnerio nebuvimas arba partnerio išvykimas toli ir ilgesniam laikotarpiui. Be to, sekso reguliarumas iš dalies priklauso ir nuo lytinio aktyvumo.

Sekso reguliarumą lemia amžius ir vedybinio gyvenimo trukmė. Pastebėta, kad iki 30 m. mylimasi apie 3 kartus per savaitę, iki 45 m. amžiaus – dukart, vėliau – apie kartą per savaitę ir rečiau. Daugiausiai santykiaujama per pirmuosius dvejus poros lytinio gyvenimo metus arba iki gimdymo. Nepaisant reguliarumo normų, kiekviena pora sekso reguliarumą nustato individualiai, pagal savo poreikius, ir tai gali žymiai skirtis nuo kitų porų.

Lytinė branda

Lytinė branda (lot. pubertas) – tai žmogaus raidos stadija, kuomet ima vystytis antriniai lytiniai požymiai ir organizmas subręsta dauginimosi funkcijai. Tai pereinamasis laikotarpis iš vaikystės į suaugusiojo amžių, ir jis trunka apie 5 metus. Branda prasideda nevienodu gyvenimo metu, tačiau kalbant bendrai, mergaitės ima bręsti apie 8–10 gyvenimo metus, o visiškai subręsta apie 16–17 metus, tuo tarpu berniukai ima bręsti ir subręsta vidutiniškai 2 metais vėliau (nuo 10–12 metų iki 19–20 metų amžiaus). Lytinės brandos metu ima ryškėti antriniai lytiniai požymiai, vyras ir moteris gali reguliariai lytiškai santykiauti, o moteris – išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį be žalos savo sveikatai. Pagrindinis mergaitės lytinės brandos požymis – mėnesinės, o berniuko – pirmoji ejakuliacija.

Fiziologinė lytinė branda dar nereiškia žmogaus pasirengimo reguliariam lytiniam gyvenimui, kadangi tam jis dar turi subręsti psichologiškai ir socialiai, t.y. turi suvokti atsakomybę už kitą žmogų, už lytinio gyvenimo pasekmes. Daugelyje šalių lytiniai santykiai su nepilnamečiais yra draudžiami.

Pastaraisiais dešimtmečiais pasaulyje stebimas lytinės brandos spartėjimas ir ankstyvėjimas

Seksas tarp paauglių

Paauglio, pradedančio lytinį gyvenimą, motyvai gali būti šie:

– įgyti fizinio patrauklumo jausmą,

– įgyti subrendusio, suaugusio žmogaus statusą,

– įgyti nepriklausomybės ir autonomiškumo jausmą,

– pasitikrinti intymumo sugebėjimus,

– pajusti „naują“ kūną,

– sulaužyti socialines nuostatas,

– įgyti „intymumo“ ir uždarumo (arba glaudumo) jausmą, kai jo nepatiriama kitais būdais,

– pasijusti „gerai“.

Mergaitėms jausmai ir emocionalūs santykiai yra svarbus motyvas pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams berniukams dažniausiai to reikia dėl „statuso“ tarp bendraamžių, todėl jie nesusimąsto arba beveik nesusimąsto apie savo partnerę ir lytinių santykių pasekmes. Taip merginos atsakomybės našta tampa didesnė.

Paaugliams rizika sirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir AIDS yra didesnė nei suaugusiems žmonėms. Pagrindinė LPI komplikacija – dubens organų uždegimai ir nevaisingumas.

Nėštumas

Paaugliai, tapę tėvais, susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Jie įgyja prastesnį išsilavinimą ir darbą, sumažėja jų pajamos, didesnis skyrybų skaičius. Lyginant vaikus, kurie gimė paaugliams tėvams, ir 20-mečių ar 30-mečių tėvų vaikus, galima daryti išvadą, kad jaunų tėvų vaikai blogiau vystosi intelektualiai, jiems blogiau sekasi mokytis ir pan.

Lytiniai santykiai dažnesni tarp paauglių, kurių motinos tapo nėščios paauglystėje, anksti ištekėjo ir išsiskyrė. Tokios motinos tolerantiškesnės ankstyvo savo vaikų sekso atžvilgiu, ir jų vaikai būna seksualiai aktyvesni.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 762 žodžiai iš 1468 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.