Selekcija
5 (100%) 1 vote

Selekcija

SELEKCIJA (lot. Selectio – atrinkti, parinkti) yra mokslas apie kultūrinių augalų, naminių gyvulių ir kultivuojamų mikroorganizmų naujų veislių arba esamų gerinimą.

Selekcija skirstoma į augalų, gyvulių ir mikroorganizmu selekciją. Augalų selekcija pagal augalininkystės sritis skirstoma taip: lauko augalų selekcija, vaismedžių ir vaiskrūmių selekcija, daržo augalų selekcija, vaistažolinių augalų selekcija, dekoratyvinių augalų selekcija ir miško augalų selekcija.

Selekcijai artima disciplina yra sėklininkystė. Be praktinės sėklininkystės sistemos, labai svarbi pradinė sėklininkystė, arba palaikomoji selekcija, kurios uždavinys yra palaikyti turimas veisles, kad jų biologinės savybės ne blogėtų, o atrankos dėka net gerėtų ar stiprėtų.

Augalų selekcija plėtojasi kartu su žemdirbyste. Selekcijos ir žemdirbystės istorijai būdingas vienas bendras dėsningumas: veislės atsiranda, gerėjant augalų augimo sąlygoms. Žmogus nuolat tobulina visas auginamas kultūras. Tai rodo vis naujos, geresnės veislės. Yra 4 selekcijos etapai: primytivi, liaudies, pramoninė ir mokslinė selekcija.

Primytivi selekcija. Pirmykštis žmogus rinko geriausius augalus, bet nesirūpino juos išlaikyti. Pradėję augalus auginti, žmonės ėmė atrinkti geriausius iš jų ir juos dauginti. Dar neolito epochoje žmogus pradėjo naudoti atranką augalų veislėms gauti. Taip pačioje žemdirbystės pradžioje atsirado paprasčiausia, primityvi selekcija. Ji truko daugelį tūkstančių metų.

Liaudies selekcija. Plėtojantis žemdirbystei, kylant žmonijos kultūrai, pamažu tobulėjo ir dirbtinės atrankos būdai. Kadangi dirbtinės atrankos metodu buvo gaunami svarbūs praktiški rezultatai, tai ji darėsi vis masiškesnė. Taip atsirado liaudies selekcija. Jos istorija truko daugelį amžių, bet ji yra mažai aprašyta.

Pramoninė selekcija. Selekcijos vystymasis susijęs su visuomenės gamybinių jėgų vystymusi. Ypač svarbūs čia Vakarų Europos XVIII a. selekcininkų praktikų – Galeto, Šiferio, Lekuterio darbai. Jie sukūrė keletą kviečių veislių, aprašė jų reikšmę ir kūrimo būdus.

Mokslinė selekcija. Plėtojant mokslinę selekciją, lemiamas vaidmuo tenka Darvino mokslui. Savo darbuose jis apibendrino augalininkystės ir gyvulininkystės praktiką, kuriant naujas augalų ir gyvulių veisles, apibūdino selekcijos kaip memo rezultatus.

Augalų selekcijos teorijai ir praktikai didelę raikšmę turi I. Mičiurino darbai. Mičiurinas selekcinį darbą pradėjo 1874 – 1875 metais. Jis sukūrė daug vaismedžių veislių, sėkmingai panaudojo daug orginalių metodų, iškėkė tolimosios hibridizacijos problemą. Jo devizas “Mes negalime laukti malonių iš gamtos, paimti jas iš jos – mūsų uždavinys,, nusako selekcijos mokslo revoliucinį pobūdį. Mičiurinas pirmasis iš selekcininkų iškėlė mintį, kad žmogus gali sąmoningai kurti formas ir veisles su pageidaujamais požymiais ir savybėmis. Po ilgalaikių aklimatizacijos tyrimų jis padarė išvadą, kad aklimatizuoti beveik išimtinai galima hibridizacijos ir vėlesnės atrankos metodu. Ypatingą reikšmę turi jo darbai apie geografiškai tolimų augalų formų hibridizaciją.

Tuo pat metu, kaip ir Mičiurinas, JAV pradėjo dirbti įžymus selekcininkas Liuteris Berbankas. Svarbiausi jo metodai buvo hibridizacija ir atranka. Kiekvienos kryžminimo kombinacijos jis augindavo daug sėjinukų ir darydavo griežtą jų atranką. Labai sumaniai kryžmindamas ir tobulai atrinkdamas, Berbankas sukūrė naujas puikias įvairių žemės ūkio augalų veisles. Kai kurios jų formos anksciau niekada gamtoje nebūdavo aptinkamos, pavyzdžiui, slyva be kauliuko, abrikoso ir slyvos hibridas, milžiniški riešutų medžiai, slyvos, kurių vaisiai ant medžių sudžiūsta, kai kurios gervuogių veislės ir kt.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 570 žodžiai iš 1037 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.