Semiotinė salomėjos nėries eilėraščio analizė
5 (100%) 1 vote

Semiotinė salomėjos nėries eilėraščio analizė

Semiotika

Semiotika- mokslas apie ženklus, jų sistemas ir reikšmes. Semiotikos tikslas- sukurti teorinę kalbą (metakalbą), kuri tiktų aprašyti įvairius tekstus ir juos analizuoti. Visos ženklų sistemos turi tą patį aiškinimo mechanizmą- kalbą. Semiotikai pradėjo kurti tą kalbą nuo elementarių struktūrų tyrinėjimo. Buvo sukurta bendra sąvokų sistema. Sąvokos buvo pasiskolintos iš fizikos, chemijos (izotopija, aktantas), vengta tradicinių sąvokų, nes sąvokos jau turėjo savo reikšmių istoriją. Semiotikai teigė, kad mokydamiesi skaityti tekstus, mes mokomės suprasti pasaulį, susikalbėti. Savo objektu semiotikai laiko ženklų sistemą, o ne pavienį ženklą. Semiotikoje teksto skaitymas, tai analizė (skaidymas į dalis, santykių tarp tų dalių nustatymas, naujas tų dalių sujungimas). Tekstas suprantamas kaip maksimaliai tvarkinga sistema. Analizės kokybės kriterijus: nuoseklumas, rišlumas, koherencija (logiška minčių eiga ir išdėstymas atskleidžiant turinį). Semiotikoje pasaulis vaizduojamas kaip universali gramatika. Būties problematika keičiama reikšmės problematika, o reikšmė atsiranda kaip vieno ženklo santykis su kitu. Pagrindine procedūra semiotikai laiko aiškinimą. Kūrinio kalba- kaip nesąmoninga sistema, kuri susidaro iš skirtingų žodžių reikšmių, priklausančių nuo santykių su kitų žodžių reikšmėmis.

Semiotinė Salomėjos Nėries eilėraščio analizė

JUODAS SVEČIAS

Už lango vėjas ir lietus.

Už lango stovi juodas svečias

Ir prašosi vidun.

Sieloje baltos gėlės žydi.

Sieloj jaunatvės dainos skamba.

Sieloj… dainuoji tu.

Nedegsiu laužų tavo nakčiai.

Nerinksiu žodžių tavo maldai.

Neskinsiu tau žiedų.

Ugnis jaunystės – mano akys.

Skirta giesmė – manoji meilė,

Be žodžių, be gaidų.

Kas atgaivins nuskintą žiedą?

Kas nuramins palaužtą širdį?

Kas sugrąžins „myliu“?

Mirtis tik šypsos tuštumoje,

Ir vienas baltas žiedas liūdi

Tarp vystančių gėlių.

Už lango… vėjas supa naktį.

Girgždena vien pravertos durys.

Viduj tamsu tamsu.

Nutilo aidas paskutinis –

Sieloje vieši juodas svečias

Be žodžių be garsų.

Eilėraštis sudarytas iš 4 strofų. Jos visos yra vienodos, tvarkingos ir susideda iš 6 eilučių. Pastebima strofų tvarka, kiekvienos strofos eilutės yra maždaug vienodo ilgio.

Kiekviena strofa baigiama tašku ir tai reiškia sakinio bei minties pabaigą. Kiekviena strofa yra užbaigta bei atskirta nuo kitų strofų. Pirmos strofos pabaigoje matome žodį, kuris baigiasi daugtaškiu. Tai reiškia galėjimą, norą tęsti ir vystyti tą pačią temą, bet tuo pačiu ir norą sustabdyti minčių ir žodžių srautą, susijusį su tuo pagrindiniu žodžiu. Taip pat yra ir ketvirtoje strofoje, kurioje irgi matome daugtaškį. Trečioje strofoje yra daug klaustukų. Tai reiškia, jog kažkas yra neaišku, nes klausimas, tai nežinojimo išraiška. Toje pačioje strofoje matome žodį, parašytą kabutėse. Tai jį išskiria iš visų kitų žodžių.

Eilėraštis parašytas tiesiogine nuosaka. Tai rodo, jog veiksmas tikrai vyko, vyksta ir vyks. Šia nuosaka išreiškiama valia, raginimai, pageidavimai, įsakymai, įsitikinimai ir kt.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 503 žodžiai iš 1000 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.