Seno – suaugusio žmogaus psichologija
5 (100%) 1 vote

Seno – suaugusio žmogaus psichologija

Turinys

1. Įvadas……………………………………………………………… 1

2. Psichologinės raidos stadijos …………………………….. 2

3. Jaunas –senas ………………………………………………….. 3

4. Saviraida ………………………………………………………… 4

5. Kokios psichologinės katastrofos gali ištikti žmogų 5

6. Psichologinių trūkumų sprendimas ……………………. 7

7. Malonumai……………………………………………………… 8

8. Senstančio žmogaus sunkumai ir galimybės ………. 10

9. Išvados ………………………………………………………….. 12

10. Literatūra ……………………………………………………… 13

SENO SUAUGUSIO ŽMOGAUS PSICOLOGIJA

ĮVADAS

Žodis psichologija yra kilęs iš dviejų graikų kalbos žodžių: psyche – siela ir logos – mokslas. Taigi psichologija lietuviškai reiškia ,,sielos mokslas”. Tačiau pavadinimo vertimas į lietuvių kalbą nėra pakankamas apibrėžti mokslui, kurį mes čia pradedame studijuoti. Išsamesnis atsakymas į iškeltą klausimą yra toks: psichologija yra mokslas apie psichikos reiškinius, jų dėsnius ir mechanizmus.

Psichologija tai žinių sistema apie psichikos reiškinius. Lietuviškai galėtume šiuos reiškinius vadinti ir sielos, dvasios, vidinio gyvenimo reiškiniais. Psichikos reiškinius mes juos vadiname dėl to, kad šis tarptautinis terminas yra plačiai paplitęs pasauliniame psichologijos moksle.

Dalis psichinių reiškinių mums žinomi iš praktinės patirties. Bendraudami su žmonėmis, jau nuo ankstyvo amžiaus mes pastebime, kad jie, be fizinių savybių (veido bruožų, kūno konstitucijos, išorinių judesių ir kt.) dar turi atminties, emocijų, mąstymo ir daug kitų vidinio gyvenimo reikšmių, kurių mes negalime nei pamatyti, nei išgirsti, nei pajusti kitais jutimais, bet iš įvairių pasireiškimų žinome, kad jie būdingi ne tik kitiems žmonėms, bet ir mums patiems. Psichologija ne tik aprašo šiuos reiškinius, bet ir ieško priežastinių ryšių, stengiasi išaiškinti, kas jų pastovu, kas kintama, kas atsitiktina, kas dėsninga. Be to, pasitelkdama žmogaus anatomijos nervų sistemos fiziologijos mokslų duomenis, ji stengiasi išaiškinti ir psichinių reiškinių (dėmesio, temperamento ir kt.) nervinius mechanizmus. Pav., nesuprasdami atminties nervinio mechanizmo, mes negalėtume perprasti, kaip gali žmogus susikrauti, išlaikyti ir panaudoti tokią daugybę informacijos, saugomos atmintyje.

Psichosocialinės raidos stadijos

Jauni žmonės – vyrai ir moterys – ką tik įžengė į suaugusio žmogaus amžių daugelis iš jų sėkmingai įveikė tapatumo krizę ir supranta, kokia profesija jiem tinkamiausia, kokiomis moralinėmis normomis jie vadovausis, kokiems bruožams jie teiks pirmenybę, rinkdamiesi draugus ar artimus žmones.

Suaugusiųjų žmonių raidos stadijos nėra tokios ryškios kaip vaikų. Suaugusiųjų raidoje sunku rasti tokių ryškių įvykių, kaip pirmieji ištarti žodžiai ar pirmieji brendimo požymiai. Tačiau daugelis raidos psichologų teigia, kad tam tikros suaugusio žmogaus raidos stadijos yra, tačiau jos daugiau priklauso nuo socialinio negu nuo biologinio amžiaus. Iš dalies žmogaus socialinis amžius priklauso nuo ekonominės padėties

B. Neugarten klausinėjo žmonių, kada, jų manymu, geriausias laikas vedyboms ir kada žmogus yra pačiame jėgų žydėjime. Ji nustatė, kad tai pačiai socialinei klasei priklausančių žmonių atsakymai labai sutampa. Pavyzdžiui, aukštesnės ir vidutinės klasės atstovai teigė, kad vyrui geriausias amžius vedyboms yra tarp 25 ir 35 metų, gyvenimo viršūnė – apie 40 metų; jie taip pat panašiai nurodė ir gyvenimo stadijas: vyras laikomas jaunas, kai jam apytiksliai 22 metai, vidutinio amžiaus – apie 50 metų, o senatvė prasideda sulaukus maždaug 75 metų. Žemesnių socialinių sluoksnių atstovai nurodė, kad geriausias laikas vedyboms, taip pat gyvenimo viršūnė yra anksčiau, žmogus pereina iš vienos stadijos į kitą taip pat anksčiau, pavyzdžiui, vidutinis amžius, jų nuomone, prasideda sulaukus 40, o ne 50 metų. Svarbios istorinės aplinkybės, pavyzdžiui, skirtingai vertinamas amžius, kuris yra geriausias laikas ištekėti. Anksčiau norėdavo tekėti 17—19 metų merginos, dabar daugelis moterų pirmiau nori įgyti aukštąjį išsimokslinimą, gauti gerai apmokamą darbą, todėl išteka gerokai vėliau.

Žmonių požiūrį į gyvenimo perspektyvas gali pakeisti vaikai. J. Flavellis nurodo, kad šeimose, kur yra paauglys, suaugusieji gali stengtis labiau išlaikyti tradicines vertybes, todėl jie gali tapti labiau konservatyvūs (jų socialinis amžius didėja). Tačiau, antra vertus, sėdėdami, kaip paauglys keičia tradicines vertybes ir gyvenimo stilių, tėvai gali tapti liberalesni, ir, pavyzdžiui, vidutinio amžiaus žmogų siekti karjeros gali paskatinti sūnaus arba dukters klausimai apie vertybes ir vaidmenis. Socialinis amžius labiau priklauso nuo kultūros veiksnių negu nuo biologinių, tačiau pastarųjų įtaka taip pat yra reali. Daugelis vienišų suaugusių vyrų, sulaukusių 30-ties metų, nusprendžia, kad jau atėjo laikas rasti vedybų partnerę; daugelis vedusių porų, sulaukę 35 metų, nutaria įsigyti paskutinį, o kartais ir vienintelį vaiką;
daugelis dirbančių žmonių, būdami 40 metų, nusprendžia, kad pats laikas gauti aukštesnes pareigas, didesnį atlyginimą, o būdami netoli 60 metų, ima rengtis pensijai. Kadangi dauguma vienos ar kitos visuomenės žmonių panašiai suvokia socialinį amžių, kai kurie raidos teoretikai skiria suaugusio žmogaus raidos stadijas, pasireiškiančias tam tikru metu.

Jaunas – senas

Viduramžyje į akis labiausiai krenta patirtas kontrastas jaunas – senas. Žmogus vaikystėje troško nebūti vaiku, o suaugusiu; o pagyvenęs, suaugęs – norėtų būti amžinai jaunas.

Viduramžyje stipriau pasireiškia pirmi “senstelėjimo” ženklai ir ryškesni mirtie priminimai: 1) kūno ir psichinės energijos sumažėjimas, 2) savo generacijos statuso pasikeitimas: savi vaikai įžengia į ankstyvąją suaugystę; viduramžį pasiekę, patys perlipa į kitą gyvenimo pusę, o jų tėvai slenka į senatvę ir artėjančią mirtį, 3) pabaigus “nustovėjimo periodą” (33-40 m), sumažėjo galimybė kilti karjeroje .

Vis dėlto reikia pripažinti:

1. “ Jaunas” ir “senas” nėra pririšti prie vieno kurio nors gyvenimo tarpsnio, bet yra pamatinės psichologinės, biologinės ir sociologinės žmogaus savybės kiekviename laikotarpyje. Jie yra archetipiški simboliai, turį daug prasmių. “ Jaunas” reprezentuoja konkrečius įvaizdžius, pavyzdžiui, kūdikis, saulėtekis, sėkla, Naujieji metai, taip pat abstrakčias idėjas, pavyzdžiui, augimas, pradžia, galimybė, viltis. Panašiai ,,senas” reprezentuoja nunokusį vaisių, žemę, derlių, pastovumą, išmintį, istoriją, praeitį. Žmonės yra tiek jauni ir tiek seni, kiek jie leidžia šiems įvaizdžiams ir asociacijoms nuspalvinti jų psichologinį, biologinį ir sociologinį funkcionavimą.

2. Tiek “jaunas”, tiek “senas” turi ir teigiamą ir neigiamą atspalvį, ir savo stiprybę ir savo silpnybę. “Jaunas” yra gyvastingas, augantis pilnas galimybių, bet taip pat neišsivystęs, neprityręs, išbandytas, pastovus, “galįs girdėti dangaus balsus”, nors ir gali būti pajėgus, surambėjęs atsilikęs, atitrūkęs nuo gyvenimo. Senėjimas prasideda vaikystėje, o ir senatvėje gali išlikti jaunatviška dvasia. Kiekviename gyvenimo laikotarpyje patiriamas tas kontrastas. Kiekviename laikotarpyje, o ypač tai išryškėja viduramžyje, reikia sąmoningai pabrėžti kiekvieno to polio teigiamas savybes. Pavyzdžiui gali būti posakis: gyvenimas prasideda keturiasdešimtaisiais metais”. Tai tiesa, kai, remiantis patirtimis ir išimtimi, žvelgiama į ateities galimybes.

Saviraida

Turbūt visų svarbiausia – ir sunkiausia – brandos amžiaus problema išmokti objektyviai pažvelgti į save, suvokti save kaip asmenybę, žinoti savo poreikius, projektuoti tolesnės sąmoningos raidos kelią. Čia vėl primintina, kad itin svarbus psichinio gyvenimo dėsnis yra aktyvumas ir nuolatinė raida. Tačiau brandos amžiuje ji yra kitokia, sudėtingesnė, kelianti daugiau problemų. Taip yra dėl įvairių priežasčių.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1173 žodžiai iš 3718 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.