Senoves graikijos ir romos religijos
5 (100%) 1 vote

Senoves graikijos ir romos religijos

Kiekviena tauta turi savo istorja kurioje svarbią vietą užėmė religija. Ji nustatydavo žmonių gyvenimo taisykles, papročius. Ypač įdomi religijos raida buvo Graikijoje ir Romos imperjoje.

Graikų ir romėnų religija buvo gana panaši bet turėjo ir skirtumų kurie bent šiek tiek skyrė romėnų ir graikų tikėjimą. Romėnams ypatingai patikdavo perimti kitų šalių tikėjimus, bet taip elgtis turėjo priežaščių. Graikai tarsi perdavė savo papročių kartu su religija. Tačiau po kiek laiko romėnai sugebėjo surasti sau patį tinkamiausia tikėjima kuris ėjo prieš pagonybe. Taigi ir graikų, ir romėnų tautos sukūrė galingas valstybes su pilnaverčiu tikėjimu.

Dauguma Romos gyventojų praktikavo senesnes religijos formas, bet pati valstybė į tai žiūrėjo skeptiškai. Vienas romėnų filosofas Ciceronas‘‘ Kai lyginame save su kitomis tautomis daug kur pasirodom esą lygūs ar net atsiliekame, išskyrūs religiją reiškiančią dievų garbinimą, čia mes toli visus aplenkiame“. Romėnų naminė religija buvo susijusi su įstatymais kurie buvo griežti moterims, santoukai, vaikams ir paveldėjimui bei didžiulei tėvo valdžiai namuose. Šie įstaymai vadinosi‘‘ Dvylika lentelių‘‘. Kadangi Romos valstybė iškilo per vėlai, kad būtų sukūrusi religiją, jie perimė graikų dievus į savo valstybės kulta ir tik juos pervadino pritaikydami kokei nors funkcijai. Tokie romėnų dievai kaip Jupiteris, Neptūnas, Vesta atitiko graikų dievus Dzeusą, Poseidoną, Hestiją, kurie gyveno Olimpo kalne su kitais devyniais dievais. Daugeliuose mitų romėnų ir graikų dievai, kai nebūdavo užsiėmę, kišdavosi į žmonių gyvenimą. Jie kaip ir žmonės draugaudavo, kivirčidavosi, mylėjo ir pavydėjo.Buvo tikėta, Kad šie dievai gimė iš dviejų titanų: Rėjos ir Krono. Graikai ėmė šiais dievais tikėti, nes jiems reikėdavo paaiškinimo dėl ko kyla žemės drebėjimai, griaustinis, lietus ir kitos stichijos. Netgi kalviams reikėdavo religinio paaiškinimo iš kur ir kaip jie pagamindavo metalo dirbinius. Panašiai kaip romėnų taip ir graikų šeimoje vyras turėjo didžiulę įtaką šeimos gyvenimui. Vos tik už jo ištekėdavo moteris jis galėdavo tuojau pat tvarkyti jos gyvenimą. O moteris net dieną negalėdavo be prižiurėtojos žynios išeiti iš namų ir vaikščioti gatvėmis po saulės laidos. Tik gimus vaikui, visas jo likimas buvo sprendžiamas šeimos vyresniųjų. Kad sustiprintų savo valdžią romėnų imperatoriai pasiskelbdavo dievais, bet retas kuris išgyvendavo iki pasiskelbimo dėl politinių aistrų.Buvo tik laiko klausimas kada valstybėje įsigalės kokia nors religija. Tuo metu būtent krikščionybė išsiskyrė dėl to, nes teigia Arnoldas Toynbee‘s‘‘ buvo ypatinga tuo, kad sukūrė pasaulinę valdymo struktūrą, užuot leidusi kiekvienai vietiniai atsivertėlių grupei eiti savo keliu‘‘. Romos imperjos virtimas krikščioniška valstybe tesėsi maždaug šimtmetį. Labai sunkiai krikščionybei pakluso kaimo žmonės, kol tapo valstybine religija. Galiausiai po dviejų apiplėšimų, kurie nusiaubė Romą, privertė jos aukščiausius pareigūnus išsikelti į saugesnę vietą. Romoje liko vienintelis aukštas pareigūnas, kuris buvo vyskupas. Taip papročiai buvo sukrikščioninti o kitos smulkios religijos galutinai išnyko.

Šiuo metu Jūs matote 87% šio straipsnio.
Matomi 535 žodžiai iš 617 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.