Senoves roma1
5 (100%) 1 vote

Senoves roma1

Senovės Roma

753 m.pr.Kr. – 476m.

Trojos apsiausties metu, pabėgo iš jos į Italiją karalaitis Enėjas, jis sudarė sutartį su lotynų karaliumi ir vedė jo dukrą. Jie susilaukė sūnaus, kuris įkūrė miestą Albą longą. Po keturių šimtmečių paskutinis karalius buvo išvytas, o jo anūkai Romulas ir Remas buvo palikti prie Tiberio upės, juos užaugino vilkė.Užaugę jie nutarė pastatyti miestą, ten kur buvo palikti, bet broliai susiginčijo ir Romulas nužudė Remą, po to jis įkūrė miestą, kurį pavadino Roma. Taip pasakoja legenda.

Apie II tūkstantmetį pr. Kr.- įvairios tautos- lotynai, samnitai, sabinai ir kt. per Alpes persikėlė į Italiją.

753 m.pr.Kr. – prasideda karalių epocha, kuri truko iki 509 m.pr.Kr. Valdė septyni karaliai, kurie daug nusipelnė. Karalius Numa Pompilijus patikslino kalendorių, Tarkvinijus Priskas pradėjo didžiojo cirko statybą, surengė pirmąsias viešas žaidynes, nusausino pelkes aplink Romą. Servijus Tulijus ją apjuosė siena, leido plebėjams dalyvauti Tautos susirinkime. Tarkvinijus Išdidusis ant Kapitolijaus kalvos pastatė šventyklą. Trys paskutinieji karaliai buvo etruskai.

6 a.pr.Kr- Roma buvo paskelbta respublika- valstybe, kurią valdė liaudies išrinkti atstovai.

509 m.pr.Kr.- romėnai išvijo paskutinįjį valdovą (Tarkvinijų) ir panaikino karaliaus valdžią. Valdžia Romoje tapo renkama, visa valdžia priklausė senatui.

450 m.pr.Kr.- plebėjai privertė užrašyti ir paskelbti Romos įstatymus, kad teisėjai negalėtų jų aiškinti savaip. Pirmasis įstatymų rinkinys vadinamas 12 lentelių įstatymų rinkiniu, kuris buvo paskelbtas apie 450 m.pr.Kr.

Nuo 4 a. pabaigos- į Romą veržėsi gentys: germanai ( gotai ( vestgotai, ostgotai, istgotai ), frankai, vandalai ) ir hunai.

264-241 m. pr.Kr.- įvyko pirmasis Punų karas. ( 264 m.pr.Kr. kartaginiečiai užėmė Mesaną, Sicilijos saloje. Romėnai pasiuntė į Siciliją savo legionus, taip prasidėjo vadinamieji Punų karai, nes romėnai kartaginiečius vadino punais. Pirmojo punų karo metu romėnai tik po 20 metų išvijo kartaginiečius iš Sicilijos. )

218-201 m.pr.Kr.- vyko antrasis Punų karas. ( 218 m.pr..Kr. kartaginiečių karo vadas Hanibalas netikėtai užpuolė Italiją iš šiaurės ir pradėjo antrąjį Punų karą. Jo kariuomenė žygiavo per Italiją iškovodama vieną pergalę po kitos. 216 m.pr.Kr. mūšyje prie Kanų jis sumušė romėnų kariuomenę, bet jam nepavyko užimti Romos. Hanibalas grįžo į Afriką 202 m.pr.Kr. prie Zamos miesto jis pralaimėjo romėnams, išsilaipinusiems punų žemėse. Antrasis punų karas baigėsi 201 m.pr.Kr., Hanibalas nusinuodijo. )

149-146 m.pr.Kr.- vyko trečiasis punų karas.( Romėnų kariuomenė išsikėle šiaurės Afrikoje ir apsiautė Kartaginą. Apsiaustis tęsėsi tris metus, kartaginiečiai narsisi gynėsi, bet romėnai vis dėlto įsiveržė į miestą, padegė jį ir sulygino su žemės paviršiumi. Kartaginos valdos tapo Romos provincija ).

146 m.pr.Kr.- romėnai įvedė savo valdžią Graikijoje. Korinto miestas buvo visiškai sugriautas už nepaklusnumą.

133 m.pr.Kr.- Tiberijus Grakchas buvo išrinktas liaudies tribūnų. (Jis pasiūlė naujo žemės įstatymo projektą: siūlė visuomenines žemes, kurias turtuoliai nuomojo iš valstybės už didžiulius pinigus, išdalinti nusigyvenusiems plebėjams. Liaudies susirinkimas sudarė žemės perdalijimo komisiją, tada turtuoliai jį apkaltino karaliaus valdžios siekimu. Jis ir 300 jo šalininkų buvo užpulti ant Kapitolijaus kalvos, Tiberijus buvo nužudytas.)

123 m.pr.Kr.- Tiberijaus brolis Gajus taip pat tapo liaudies tribūnu, prisiekė atkeršyti už brolį ir įgyvendinti jo pradėtą žemės reformą. (Susidorojęs su brolio žudikais, pasiekė, kad būtų priimti, kai kurie įstatymai, apribojo senato valdžią, jo dėka buvo priimtas duonos įstatymas. Taip pat buvo pradėti organizuoti dideli visuomeniniai darbai, naujų kelių tiesimas. Tęsdamas žemės reformą, Gajus pasiūlė steigti kolonijas už Italijos ribų. Priešai pradėjo jam kenkti ir jis trečią kartą nebuvo išrinktas tribūnu. Gajus žuvo nuo savo vergo rankos. )

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 660 žodžiai iš 2112 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.