Senstančio žmogaus kognityvinė raida
5 (100%) 1 vote

Senstančio žmogaus kognityvinė raidaTEMA:

„SENSTANČIO ŽMOGAUS KOGNITYVINĖ RAIDA“

PLANAS:

1.Savivoka:Kas tai kognityvinė teorija?

2.Ar tai apie save?

3.Asmenybės senėjimo teorija:

A}Modernioji teorija.

B}Naujausios senatvės teorijos

4.Senstančio žmogaus kognityvinė raida:

A}Mąstymas.

B}Suvokimas

5.Psihinės būsenos:emocijos ir motyvai

6.Išvados ir asmenybės raidos senstant pasikeitimai.

Nuorodos į literatūrą:

1.Barbara Hansen Lemme „Suaugusiojo raida“ 3 skyrius 104-105 psl.

2.Juozas Kairys „Senatvės psihologija“ 3.skyrius 54.psl.

3.Vytauto Didžiojo universitetas“Socialinė gerantologija:ištakos ir perspektyvos“ 4.28 4.3 4.31 4.32 91-99 psl.

4.David Myars“Psichologija“16 skyrius 561-566 psl.

Ateina laikas ,kai pasaulis tampa nesuprantamas,nepriintina tampa naujas gyvenimo stilius,atsiranda pojūtis,kad mes pasauliui svetimi.Senėjimo požymis-praeities ‚“balanso“suvedimas.Žmogus tarsi atsisako gyvenimo,žiūri į save tarsi į numirusį,mąsto apie tai,kas liks po jo.?Bet anaiptol,tai nereiškia.kad bet kokia kaina stengiantis išlaikyti jaunatvę,galima palengvinti savo dalią irnetapai juokingu.Žmogus ima jaustis nereikalingas sumažėjus fizinėms ir psichinėms galimybėms,net ir nedidelio dėmesio ir atminties susilpnėjimas dažnai išgyvenamas kaip pavojus .Mūsų visuomenės vertybių hierarhijoje didelę reikšmę turi darbas. Daugelis žmonių darbo netekimas išėjimas į pensiją sumažina savo vertės suvokimą .Susidaro įspūdis,kad seni žmonės tuo mažiau gerbiami visuomenės,kuo daugiau dėl medicinos pažangos pailgėja jų gyvenimas.Dėl to kyla žmonių noras kuo ilgiau dirbti.Įvyksta pokyčių ir tarpasmeniniuose santykiuose.Miršta daugiau vis artimųjų ,pažystamų draugų,o naujus kontaktus darosi vis sunkiau užmegsti.Pamažu ,bet neišvengiamai žmogumi ima rūpintis kaip daiktu.Žmogus nustoja būti asmenybe.

Kas gi pasidaro,kad žmogus nustoja būti asmenybe?

Pirmiausia turime susivogti savivoką. Kas aš? Ar mes patys save suvokiame ir apibūdiname,“įsitikinimą kas mes esame“ Taigi savivoka yra pažinimo savęs arba teorija apie save.

Tai pažintinė arba psichinė koncepsija.

Niekur mes nei vienas nepabėgsime visi be perstojo senėsime toks jau tas pasaulis .

L.Neugarten tyrinėjo senėjimo teoriją .Ji aptarė gyvenimo ciklą,remdamasi dviem prielaidomis.Pasak vienos jų,pereinamieji gyvenimo įvykiai yra apriboti laiko.Antra parodo,kaip pereinamieji įvykiai įtakoja asmenybės ego pokyčius.Kitaip tariant,kiekvienas asmuo turi „socialinį laikrodį“,o asmens elgesio normas lemia amžius.Neugarten manymu ,svarbiausios asmenybės savybės tampa vis akivaizdesnės.Ji išvardija aštuonis individualius senėjimo stilius.Pirmo stiliaus atstovai-reorganizatoriai ,senatveje bandantys savo gyvenimą pertvarkyti ir prisitaikyti prie mažėjančių galimybių bei jėgų..Pavyzdžiui,išėję į pensiją jie keičia butą į mažesnį ,o sušlubavus sveikatai keliasi gyventi arčiau vaikų.Antras stilius-adiktyvus ,o jo atstovai linkę visą dėmesį ir energiją sutelkti į vieną reikšmingą veiklą ar tikslą.Senėjimas reiškiasi liguistu prisirušimu prie televizoriaus arba nepaliaujama politine veikla,arba obsesyviomis mintimis apie sveikatos išsaugojimą.Teti,įvardyti kaip įsipareigojusieji,linkę visko atsisakyti.Pvz,jie nesutinka nors valandą prižiūrėti anūkus arba atsikelti pavalgyti,nors jėgos tai dar leidžia.Ketvirto stiliaus atstovai atkakliai bando išlaikyti tokį gyvenimo būdą,prie kurio yra pratę,ir ignoruoti senstančio pokyčius.Penkta grupė pasižymi stipriai reiškiamu pykčiu,tačiau ši emocija jiems padeda ilgiau išlikti savarankiškais.Šeštam stiliui būdingas saugumo ir priežiūros poreikis.Seni žmonės nori būti priklausomi nuo kitų.Apatiški seni žmonės sudaro septintąją grupę,vadinamą“supamosios kėdės“kategoriją.Paskutinio aštunto stiliaus atstovai pasižymi chaoso kėlimu,pvz. tvarkydamiesi sukelia dar didesnę netvarką.

Apibendrinant galima teigti,kad asmenybės teorijoje senėjimas suprantamas kaip adaptacijos procesas,kuris lemiamas veiksnys yra senstančiojo asmenybė.

Kadangi mes šnekame apie kognityvinę senstančio žmogaus raidą reikėtų išsiaiškinti ,kas gi ta kognityvinė teorija.

Hans Thome ištyrė senstančių asmenybės kognityvinį aspektą.Jo teorijoje dėmesys sutelkiamasį suvokimo procesą ir pabrėžiama,jog suvokimas senatvėje labai pakinta dėl vis blogiau funkcionuojančių jutimų sistemą.Jis tampa perdėm subjektyviu,kartais atsiranda įvairių haliucinacijų.Susiduriama su neegzistuojančiais jutimų reiškiniais:užuodžiami nesami kvapai,valgant pakinta skonio pojūčiais ir pan.Todėl priimami sprendimai tampa neadekvatūs situacijai. Savęs suvokimas taip pat gali kisti:seni žmonės laiko save nesenstančiais,jiems atrodo,kad sensta tik jų bendraamžiai .Su greitomis reakcijomis ir gera atmintimi susiję protiniai sugebėjimai silpsta,bet ilgo apmąstymo ir bendro išsilavinimo reikalaujantys protiniai sugebėjimai išlieka stabilūs.

Manoma,kognityvinė raida sąlygoja blogėjantį prisitaikymą prie savęs ir aplinkos tai sukelia stresą.

Gebėjimas pažinti save ir ar žmogus pajėgus suvokti,kad nuo jo priklauso ,kaip jis priima tikrovę.Daugelis psichologų bando suprasti senatvės kaip gyvenimo erdvėje vykstančių elgesio pokyčių sampratą.Vienas iš jų Paul
Baltes.jo manymu ,teigiamus pokyčius sąlygoja kristalizuotas intelektas,kompensuojantis takujį inyelektą ir sukuriantis pusiausvyrą tarp patiriamų laimėjimų ir praradimų.Tad savęs kaip sugebančio atsispirti senatvės praradimas suvokiamas,Baltes teigimu,yra optimizacijos ir kompencasijos padarinys.

Pasak kitos moderniosios senatvės teorijos ,senatvės įtaiga eiga įtakoja kai kurios asmenybės pokyčius,tačiau esminiai bruožai per visą antrają gyvenimo pusę išlieka nepakitę. Prie nekintamų bruožų priskiriama:meurotiškumas-stabilumas;ekstraversija-introversija,atvirumas patyrimui-uždarumas,sugyvenamumas-konfliktiškumas,raciolanumas-iraciolanumas.

Elgesio genetikos teorijoje dėmesys sutelkiamas į paveldimus veiksnius,o stabilumas laikomas nulemtu tarp genetinių ir aplikos komponentų.

Dar vienos naujosios senatvės teorijos kūrėjas Larso Tornstam labai įdomiai teigia ,kad senstant vyksta trijų lygių ontologiniai pokyčiai:

A}kosminiame lygyje kinta laiko ,erdvės ir daiktų suvokimas.

B}savęs suvokimo lygyje gilėja savęs pažinimas,atskleidžiamos blogos ir geros savybės,egocentriškumą pakeičia altruiizmas.

C}socialinių ryšių lygmenyje nauda grindžiamą bendravimą pakeičia panašių vertybių pagrindu atsirandantys ryšiai.

Šioje senatvės teorijoje esme laikomas kūrimas trijose šakose:biologinėje,socialinėje irpsichologonėje.Chaosas kylantis vienoje šių šakų ,gali įvesti tvarką kitoje šakoje.Pavyzdžiui,susirgus liaujamasi piknaudžiauti alkoholiu.Skyrybų atveju kyla chaosas socialinėje sferoje,bet gali suintensyvėti asmenybės augimas.Tuo tarpu artėjanti mirtis senatvėje skatina džiaugtis kasdienybe.

Kadangi senstančio žmogaus kognityvinė raida keičiasi reikia panagrinėti kas gi pasidaro su senstančio žmogaus mąstymu,suvokimu irjutimų sistema. Pirmiausia mąstymas.Mąstymas-tai psichinis procesas, kurio dėka susidaro netiesioginis ir apibendrintas pasaulio vaizdas žmogaus smegenyse.Mąstymas neįmanomas be jutminio pažinimo.Psichiniai veiklai būtinas tam tikras optimalus dirgiklių ar poveikių kiekis,antraip smegenys netektų aktyvumo.Jutimo organais sukaupta,suvokta ir atmintyje laikoma informacija yra ta medžiaga,kuria manipuliuoja mąstymas,pertvarkydamas,grupuodamas ir sistemindamas.Kita vertus mąstymas nėra mechaninė pojūčių suma.Vaizdžiai tariant,mąstymas yra perėjimas iš pojūčio ir suvokimo į mintį „įvilktą“ žodinėn ar grafinėn formon.Mąstymas skirtingai nuo pojūčių ir suvokimų,atspindi ne atskirus daiktus ir jų savybes,bet reiškinių esmę,vidinius ryšius,funkcijas,priklausomybę,raidos dėsningumus.Mąstymas-tai problemų sprendimas,remiantis sąvokų sistema ir uždavinio sprendimo sąlygomis.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 1197 žodžiai iš 3507 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.