Sepsis
5 (100%) 1 vote

Sepsis

ĮVADAS

Greičiausi sveikatos apsaugos, taip pat laboratorinės medicinos pokyčiai susiję su sveikatos priežiūros valdymu. Dėl jos labai sutrumpėjo buvimo ligoninėje trukmė, ir ši tendencija neabejotinai turi ir turės daug įtakos labaratorinei medicinai ateityje. Tai reiškia, kad trumpės laikas tarp tyrimo užsakymo ir jo atlikimo, taigi ir pačių tyrimų atlikimo laikas, plėsis tyrimų galimybės, spektras. Pirminėje sveikatos priežiūros grandyje diagnostika yra dažniausiai susijusi su atrankiniais labaratoriniais tyrimais, o ligoninėse, be abejo, koncentruosis aukštos technologijos laboratorinė įranga ir ją reikės mokėti valdyti. Kitas svarbus veiksnys, turėsiantis daug įtakos laboratorinei medicinai, taip pat visai sveikatos priežiūros sistemai, yra gyventojų senėjimas. Per keletą dešimtmečių pailgėjo gyvenimo trukmė, bet kartu iškilo ir nauja vyresnio amžiaus žmonių sveikatos kokybės problema. Numatoma, kad per pirmuosius dvidešimt kito tūkstantmečio metų vyresnių kaip 65 metų asmenų pasaulyje padaugės trečdaliu. Taigi, išsprendę vienas sveikatos problemas, susidursime su naujomis, ir čia turbūt glūdi medicinos sėkmės mįslė. Laboratorinė medicina taip pat turės prisitaikyti prie šių naujų besikeičiančių poreikių. Didės greito kompleksinio laboratorinio ligonio tyrimo poreikis. Keičiasi ir laboratorijų aprūpinimo kompanijų struktūra. Prognozuojama, kad svarbiausios sritys, kuriose koncentruosis daugiausia mokslinių tyrimų ir tuo pagrindu bus kuriamos naujos technologijos, yra šios: molekulinė diagnostika, tyrimai prie ligonio, vaizdų analizė, laboratorijų automatizavimas, robotai ir informatika. Bus atrasta naujų genetinių ligų žymenų, plėsis kompiuterizuotas rizikos nustatymas, informacijos valdymas, daugės rizikos valdymo programų, vienijančių ligų diagnostiką bei gydymą. Aktualia sritimi, kurią taip pat turės valdyti laboratorijos, taps farmokogenetika.

SEPSIS

Sepsis (gr. puvimas), infekcinė liga, kai pūliniai mikrobai patenka į kraują, limfą ir išplinta po visą organizmą. Dažniau serga vyresni (>50m.) žmonės. Sepsį dažniausiai sukelia auksinis stafilokokas, rečiau – streptokokai, žarninės lazdelės, paratifo lazdelės. Mikrobai į kraują ir limfą gali patekti iš šunvotės, supūliavusios žaizdos, uždegimo apimtų pilvo organų, tonzilių, nesveikų dantų. Ypač dažnai sepsis prasideda, kai būna labai sumažėjęs organizmo atsparumas, kai į organizmą patekusių mikrobų būna labai daug arba jie labai nuodingi. Ypač neatsparus sepsiui naujagimis, kūdikis, senyvas žmogus, sergantis cukriniu diabetu, uremija, vėžiu, mažakraujyste, taip pat ligonis, kuris nuolat ir ilgai gydomas rentgeno procedūromis, antibiotikais. Sepsis būna nemetastazuojantis, arba septicemija (mikrobai ir jų nuodai į organizmą patenka nuolat; ligonis serga ypač sunkiai), ir metastazuojantis, arba piemija (į kraują patekę mikrobai nusėda įvairiuose organuose ir sukelia pūlinių, iš kurių kartas nuo karto vėl patenka į kraują ir pažeidžia vis naujus organus). Ligoniui pakyla aukšta (iki 40 – 41 C) temperatūra; sergant piemija, temperatūra būna nepastovi – pakyla kaskart, kai į ligonio kraują iš pūlinių patenka naujų mikrobų. Karščiuojantį ligonį krečia šaltis, išpila prakaitas, skauda galvą, pilvą (ypač jo viršų), būna silpna, pykina. Ligonis pradeda viduriuoti, netenka apetito, jį labai troškina. Paaštrėja veido bruožai, įkrinta akys, sukempa lūpos, liežuvis apsitraukia baltomis arba rudomis apnašomis. Sepsio pradžioje ligonis būna neramus, sujaudintas, irzlus, vėliau jo sąmonė pritemsta. Krinta arterinis kraujospūdis, supliūkšta venos. Labai pagreitėja pulsas (iki 120 – 160 tvinksnių per minutę), sutankėja kvėpavimas (iki 50 kartų per min), ligoniui ima stigti oro. Oda pasidaro blyški, kojų ir rankų – melsvo atspalvio. Ligonis mažai šlapinasi, arba visai nesišlapina. Gali atsirasti kraujosrūvų, kraujuoti iš nosies, žaizdos. Kai organizmas labai nusilpęs, o patekusių mikrobų itin daug, sepsis gali būti žaibiškas ( dažniausiai po kriminalinio aborto). Patekus į organizmą mikrobams, sepsis prasideda po keleto valandų, arba 1 – 2 dienų. Ligoniui dar būna galūnių kraujagyslių trombozė, išberia odą, ima apmirti rankų pirštų, ausies ir nosies galo audiniai; gali ištikti sepsinis šokas.

Dėl sepsio pažeidžiami visi organai ir jų sistemos. Pirmiausiai pažeidžiami plaučiai (kyla sepsinis plaučių uždegimas), širdies raumuo, sutrinka skrandžio ir žarnyno veikla, iš jų pradeda kraujuoti, gali būti žarnų nepraeinamumas. Pažeidžiami inkstai (sutrinka šlapimo išsiskyrimas, gali kilti inkstų uždegimas), kepenys (būna gelta); atsiranda mažakraujystė. Kilus inkstų, širdies ir plaučių nepakankamumui, ligonis dažniausiai miršta.

SEPSIS, SEPSINIS ŠOKAS

Žodis “sepsis” yra graikų kilmės žodis ir reiškia audinių griuvimą lydimą blogo kvapo. 19a., atradus bakterijas, sepsis tapo mikroorganizmų invazijos į organizmą sinonimu.

Sepsio (S), sepsinio šoko (SŠ) atvejų nuo 1930m. pastoviai daugėja visame pasaulyje ir tam dažnėjimui nėra pabaigos. JAV, paskutiniuoju metu, kasmet registruojama apie 400.000 sepsio atvejų. Iš jų apie 200.000 atvejų išsivysto sepsinis šokas ir apie 100.000 jų baigiasi mirtimi. Sepsis yra 14 – ta, pagal
dažnį, mirties priežastis JAV. Sepsio gydymas šiai šaliai kasmet kainuoja 5 – 10 bilijonų dolerių. Dėl sepsio žūsta 7.6 % nėščių moterų. Dokumentuota bakteremija III lygio ligoninėje randama maždaug 1 ligoniui iš 100. 27 – 62% šių ligonių išsivysto sepsis arba sepsinis šokas. Sepsinis šokas yra dažniausia mirties priežastis ligonių, besigydančių nekardiologinio profilio intensyvios terapijos skyriuje.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 848 žodžiai iš 2659 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.