Siluminis atsparumas konspekt
5 (100%) 1 vote

Siluminis atsparumas konspekt

Šiluminis atsparumas

Mašinose šiluma išsiskiria darbo proceso metu, pvz.: vidaus degimo varikliuose, elektros varikliuose ir įrenginiuose, t.p. trinties paviršiuose ir gali būti suteikta iš aplinkos. Dėl per didelio įšilimo gali atsirasti tokie žalingi mašinudarbų reiškiniai:

1) sumažėti detalių stiprumas. Tai gali atsitikti kai plieninės detalės įkaista T> 300÷400oC ir plastmasinės – T> 100÷150oC. Plieninėse detalėse pakilus temperatūrai virš nurodytos ribos sumažėja detalių plastingumas, atsiranda valkšnumo reiškiniai. Plastmacinių detalių t.p. keičia savo mechanines charakteristikasir panašiai.

2) Gali pablogėti tepimas dėl tepalo valkšumo sumažėjimo, gali atsirasti sukibimo reiškiniai.

3) Gali sumažėti įrengimo tikslumas, pvz.: metalo pjovimo staklių, matavimo mašinų, nes įšilus detalei taip vadinamos šiluminės deformacijos. Šylant detalei ar mazgui šiluminės deformacijos didėja pagal eksponentinį dėsnį:

Δ=c(1-e-αt)

čia t – įšilimo laikas;

c ir α kooficientai, kurie e nuo mazgo arba detalės konstrukcijos ir m-gos.

Dirbant įrengimui jo įšilimas vyksta palaipsniui ir po tam tikro laiko šis procesas stabilizuojasi. Kai į mazgą ar detalę ateinantis šilumos dydis pasidaro lygus šilumos kiekiui atiduodami į aplinką. Šiuo momentu įšilimas ir šiluminės deformacijos stabilizuojasi. Iš užrašytos lygybės, matyti, kad δ=c, t.y. konstantai tiktai tada kai t=∞.

Praktiškai t.y. baigtinis. Kadangi šiluminės deformacijos yra labai svarbios tiksliom staklėm šis stabilizacijos laikas buvo tyrinėtas eksperimentiškai. Nustatyta, kad tikslioms tekinimo staklėms t=3÷7h.

Įšilimo žalingumo poveikio sumažinimui yra naudotinos tokios priemonės: išsiskiriančios šilumos kiekio mašinos mažinimais ir šios šilumos nuvedimo į aplinką gerinimas. Mašinos darbo metu šilumą išskiriančių mazgų izoliavimas nuo likusių detalės mazgų. Šiluma išskiriančių mazgų aušinimas. Tiksliems įrengimams labai svarbu daug šilumos išskiriančius mazgus, pvz.: elektros varikliui iškelti už įrengimo stovo ribų. Gerai apsaugoti šiuos įrengimus nuo pašalinio poveikio.

Patikimumas

Tai gaminio sugebėjimas per užduotą laiką atlikti nustatytas eksplotacines funkcijas. Įrengimo darbingumo praradimas vadinamas gedimu, o gedimai gali būti funkciniai ir parametriniai. Esant funkciniam gedimui įrengimas neatlieka savo funkcijų. Įvykus parametriniam gedimui įrengimas dirba, tačiau kai kurie parametrai kinta neleistinose ribose. Pvz.: vidaus degimo variklyje išsidėvėjus stūmuoklio žiedams krinta galingumas, didėja kuro sunaudojimas, staklėse padidėjus išsidėvėjimui sumažėja tikslumas ir t.t. Detalių gedimai gali įvykti dėl jų suirimo, pvz.: pažeidimų (išsidėvėjimas, korozija, pav. nuovargis), dėl tepimo sutrikimų t.t. Gedimai laiko atžvilgiu yra skirstomi į staigius ir į vykstančius palaipsniui. Kai kurie gedimai atsiranda įrengimo prisidirbimo arba normalios eksplotacijos stadijoje,pvz.: lūžiai. Šių gedimų dažnis paprastai nuo eksplotacijos laiko. Jie gali vykti tiek eksplotacijos pradžioje, tiek didesnio eksplotavimo laike. Šie gedimai dažniausiai atsitinka dėl brokuotų detalių. Gedimai nuo išsidėvėjimo nuovargio paprastai atsiranda paskutinėje eksplotacijos stadijoje, jie kaupiasi palaipsniui ir yra neišvengiami. Pavadinus pirmuosius gedimus atsitiktiniais saugaus darbo tikimybę galima apskaičiuoti:

P(t)=1-λt

čia λ=1/tvid

Šioje lygtyje t-įrengimo eksplotacijos laikas, o tvid-detalės vidutinis eksplotacijos laikas iki atsitiktinio gedimo. Kooficiantas λ priklauso nuo įrenginio tipo, t.y. jo konstrukcijos, eksplotacijos sąlygų, duodamas žynynuose pagal m-gos tipą. Jeigu priimsi eksplotacijos laika t=1000h, oλ=10-6 1/h, tada gausime, kad mūsų atveju saugaus darbo tikimybė bus:

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 559 žodžiai iš 1034 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.