Simbolizmas
5 (100%) 1 vote

Simbolizmas

SIMBOLIZMAS (S)

S – XIX a. pab. – XX a. pr. modernistinė Europos l –ros, teatro ir dailės kryptis, ryškiausia Prancūzijoje ir Belgijoje. Simbolistai (s – tai) teigė, kad būties esmę žmogus galįs tik nujausti, o ne protu suvokti; kiekviename realiame daikte ar reiškinyje glūdinti paslaptis, kurią galįs paaiškinti tik menas. Pasak jų, meno uždavinys – fiksuoti nematomus žmogaus ryšius su visata ir pasauliu, išryškinti žmogaus pasąmonės kloduose glūdinčią patirtį, ugdyti intuityvų emocinį suvokimą.

S terminą pirmą kartą pavartojo prancūzų poetas Žanas Moreasas 1886 m. ,,Simbolizmo manifeste“. Simbolistinė l – ra – tai daugiausia lyrika ir dramaturgija. Pirmieji s – tų kūriniai parašyti anksčiau, negu pasirodė manifestas, t.y. apie 1870 m. S pradininku laikomas pranc. Šarlis Bodleras. Žymiausi pranc. s -tai – A. Rembo, P. Verlenas, P. Valeri, S. Malarmė, simbolizmui artimi belgų autoriai E. Verharnas, M. Meterlinkas, vok. ir austrų kūrėjai S. Georgė, R. M. Rilkė, airiai O. Vaildas, V. B. Jeitsas, rusai A. Blokas, Viač. Ivanovas, A. Belas, K. Balmontas, V. Briusovas. Į Lietuvą S pavėlavo keliais dešimtmečiais, žymiausi atstovai – V. Mykolaitis – Putinas, B. Sruoga, F. Kirša, nelietuviškai kūrę J. Baltrušaitis, O. Milašius.

S teorijai susikurti įtakos turėjo filosofai A. Šopenhaueris, F. Nyčė, A. Begsonas, E. Hartmanas, antikos išminčius Platonas. Jie teigė, kad materialusis pasaulis, regima, apčiuopiama tikrovė yra tik amžių idėjų atspindys arba apvalkalas, kuris slepia reiškinių esmę. Yra šis, žemiškasis, materialusis, pasaulis (laikinas, ribotas, netobulas, niekingas) ir anapusinis, transcendentinis, idealusis, idėjų pasaulis, amžinas ir tobulas. Materialusis pasaulis – sielos kalėjimas, žmogaus tikslas – kelionė į dvasios pasaulį, noras išlaisvinti dvasią iš materijos kalėjimo, iš laiko (t.y., iš mirties).

Žodis ,,simbolis” atėjęs iš graikų kalbos, reiškė ,,sutartinis ženklas“. Simbolis – daikto, reiškinio pavadinimo pakeitimas sąlyginiu ženklu, kuo nors primenančiu aptariamąjį. Pvz., aušra, rytas – gyvenimo pradžios, vilties simbolis, naktis – mirties, ledas – nelaisvės simboliai. Visada išlieka paslapties elementas, simbolis iki galo neiššifruojamas, jo reikšmė daugiau nujaučiama, ieškoma poteksčių, aliuzijų, analogijų, visi simboliai daugiareikšmiai. Simbolyje jungiasi vaizdas ir prasmė, bet vaizdas nėra savarankiškas, pro jį šviečia kito pasaulio prasmė – nepagaunama, neapibrėžiama, tik nujaučiama. Bet kuris žodis gali tapti simboliu, jeigu jis nusako konkretų daiktą ir drauge kurią nors būties esmę arba abstrakčią idėją. Kuo turtingesnis žmogaus vidinio pasaulio patyrimas, tuo abstraktesni simboliai, nes vaizdas savaime iškyla iš vienos užuominos.

Simbolistai, vaizduodami daiktus, iš tikrųjų perteikia savo santykį su jais, savo pojūtį, savo vidinę būseną. Vaizduodamas peizažą, daikto vaizdą, formą, poetas kalba apie savo išgyvenimus. Todėl simbolistai, kaip ir romantikai, daug dėmesio skiria kūrėjui, jo asmenybei, jausmų pasauliui. Žmogaus sieloje atsispindi visas pasaulis, siela – ištisas mikrokosmas, žmogaus dvasinė būsena realesnė už apčiuopiamą, fiziologinį gyvenimą. Menininkas – savotiškas tarpininkas tarp anapusinio pasaulio ir skaitytojo, jis – tarp būties paslapčių ir realybės. Jis ne tiek rašo, kiek juo rašoma. Poetas – Dievo pateptasis genijus, žynys, kunigas, skleidžiantis Dievo šviesą. Kūrybos aktas yra iracionalus, intuityvus, kylantis iš pasąmonės gelmių, chaotiškas. Tiesa, su šiuo teiginiu sutiko ne visi simbolistai. Kūryba – amžino gėrio ir grožio šaltinis, pati savaime didžiulė ir kone vienintelė vertybė.

Šiuo metu Jūs matote 60% šio straipsnio.
Matomi 569 žodžiai iš 946 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.