Simonas daukantas1
5 (100%) 1 vote

Simonas daukantas1

Simonas Daukantas žymus XIXa. istorikas, rašytojas ir demokratiškai nusiteikęs pilietis.

Deja, apie jo vaikystę beveik nėra žynių. Žinoma tik tai, kad jis gimė Kalviuose, už keturių kilometrų nuo mažučio Lenkimių miestelio, o jo seneliai buvo vietiniai žemaičiai ir, kad savo šeimoje jis buvo vyriausiasis vaikas.

Apie tai, kur mokėsi S.Daukantas tikslių žinių taip pat nėra. Manoma, kad jis mokėsi parapijinėje mokykloje, mat pagal Edukacinės komisijos, vėliau ir Vilniaus universiteto pageidavimą, jos privalėjo veikti kiekvienoje parapijoje. Žinoma ir tai, kad jis turėjo pasiturintį globėją-kunigą S.Lopasinskį. jis, norėdamas, kad Daukantas daugiau pasiektų, užrašė jį kaip bajorų vaiką, mat tais laikai, mužikas niekur negalėdavo eiti: visur būdavo suvaržytas sodžiuje, mieste, amate ir mokykloje.

Pirmosios žinios apie S.Daukanto mokslą susijusios su Kretingos mokykla. Ten jis mokėsi lenkų, rusų ir lotynų kalbas. Nors pagal Edukacinės komisijos sprendimą mokyklose turėjo būti dėstoma gimtoji kalba, tačiau nė viena mokymo programa nebuvo išleista lietuvių kalba.

Baigęs Kretingos mokyklą S.Daukantas nepanoręs būti kunigu, kaip įprasta visiems valstiečiams įstojo į Vilniaus gimnaziją. O 1816m S.Daukantas įstoj į Vilniaus universitetą ir pasirenko literatūros ir laisvųjų menų fakultetą. Vėliau 1818m. jis perėjo į moralinių ir politinių mokslų fakultetą.

S.Daukantas yra kaip reta nuosekli, nesiblaškanti, užsibrėžto tikslo atkakliai siekianti asmenybė. Jis buvo labai stiprus žmogus pasitikintis savimi, o dar labiau savo įdėja, kurią galima būtų pavadinti visuomeniniu tautos budinimo projektu.

Ankstyvam nacionaliniam bei patrijotiniam kultūros etapui būdingas mokslinių disciplinų neišlaikymas. Pažymėtinas ir Daukanto daugiadarbiškumas-renka istorinius dokumentus, rašo istoriją, domisi kalbotyta(sudaro žodyną, etimologizuoja, kuria bendrinę kalbą), renka ir publikuoja tautosaką, rašo elementorių ir kitas mokymui reikalingas knygas, verčia ir publikuoja skaitinius jaunimui ir kt. Tai ne jo asmenybės nenuoseklumas, bet tipiškas to meto kultūros veikėjo bruožas.

Šiam istoriografijos etapui itin būdingas savos tautos istorijos, kalbos, kultūros aiškinimas. Lygiai kaip S.Daukantas pagonis lietuvius laikė daug kuo viršesnius už gretimas tautas.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 362 žodžiai iš 678 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.